Akaryakıt fiyatlarının arttığı şu günlerde bir çok araç sahibini düşündüren en önemli sorunlardan biridir yakıt tasarrufu. İşte size daha az yakıt tüketmenin yolları anlatan önemli ipuçları...


Birçok kez çevrenizdekilere sormuşsunuzdur ” Senin araba ne kadar yakıyo? ” diye. Eğer bir miktar fark varsa muhakkak ” O kadar da dikkat ediyorum, tasarruf edebilmek için o kadarda uğraşıyorum.” diyorsunuzdur.İşte bu noktada uzmanlar, araç kullanırken yakıt tasarrufu yapmanın 10 yolunu şu şekilde sıralıyorlar.

1.Aracınızın rölanti ayarını kontrol ettirin,
2.Gaz pedalını kontrol ettirin, tutukluk yapıyor olabilir,
3.Bujileri sık sık kontrol ettirin,
4.Motor bakımını muhakkak zamanında yaptırın,
5.Kayış ayarlarını kontrol ettirin,
6.Rot ayarlarını kontrol ettirin,
7.Egzoz sistemini kontrol ettirin, tıkanma olabilir,
8.Akü şarjını kontrol ettirin,
9.Akü su seviyesini kontrol ettirin,
10.Karter havalandırma borusunu temizlettirin.

Bu saydıklarımız aracınızın kendi servisinde veya sürekli müşterisi olduğunuz bir oto servisinde yapılacak işlemlerdir. Bu sayılanlara ek olarak sizinde yapabileceğiniz küçük bir madde daha var. O da aracınızın bagajında bulunabilecek gereksiz ağırlıkların kaldırılmasıdır. Araca yüklenecek fazla yük, aracın yakıt sarfiyatını arttıracaktır. Bu nedenle kendinizce fazla gördüğünüz ağırlıkları bagajınızdan çıkarmak bile, aracınızın yakıt tasarrufunu olumlu yönde etkileyecektir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 439
favori
like
share
dumanalti Tarih: 17.03.2009 23:28
bence lazım olmadıkça binmeyin:72:ne kadar az tüketsekte yakıt fiyatları hep çıkıyor boşa bi çaba en iyisi yürümek hem spor olur:72:
delikurtsahin Tarih: 04.03.2009 22:09
90 ı gecmezsen yol bitmiyor ki
Han Tarih: 16.01.2009 13:06
Ben size tek yolunu soylim;

90'i gecmeyin yeter :3:


Bilgiler icin sagol arkadasim...