Yeni Mercedes E Sınıfı’nın örtüsü Detroit Fuarı’nda kalktı. Sizin için yeni E Sınıfı’nın tüm detaylarını inceledik…


Basına sızdırılan birçok fotoğraf ve ardı arkası kesilmeyen dedikodulardan sonra Mercedes E Sınıfı’nın örtüsü Detroit’de tamamen kalktı.

20’den fazla yeni veya güncellenmiş teknolojik özelliğin yer aldığı yeni E Sınıfı, Alman üreticinin 80’li yılların ortasındaki tasarım çizgisini hatırlatan görünümüyle birçok otomobil severi şaşırttı. Sürtünme katsayısı 0.25 ve rijiditesi önceki nesilden yüzde 30 daha iyi olan olan yeni E Sınıfı, bunu aslında bazılarınca çok yadırganabilecek yeni tasarım çizgisine borçlu...

Mercedes tasarımcıları E Sınıfı’nın sembolik çift far tasarımını daha kübik bir çizgiye getirerek otomobilin kaslı bir görünüme bürünmesi için ilk adımı atmışlar. Burun kısmından başlayan bu anlayış otomobilin bütününe da hakim.

AMG’nin tasarımı yeni tamponlar, marşpiyeler, yanal destekleri arttırılan spor koltuklar, koltuklardaki dekoratif dikişler ve kol dayama yeri, üzerinde vitesi kontrol etmeye yarayan kollarında bulunduğu üç kollu spor direksiyon simidi, siyah tavan astarı, alçaltılmış süspansiyonlar, Mercedes logolu fren diskleri ve 18 inç AMG alaşım jantlar Detroit’de sergilenen yeni E Sınıfı’nın en dikkat çekici tasarım öğeleri olarak sıralanabilir.

Yeni Mercedes E Sınıfı’nın motor kaputunun altında da çok fazla seçenek var. 136 ve 170 HP olmak üzere iki farklı güç çıkışına sahip E 220 CDI, 5.3 lt/100 km’lik yakıt tüketimiyle dikkat çekerken 204 HP güç ve 500 Nm tork üreten E250 CDI, dört silindirli dizel motor seçeneklerinin en güçlüsü olarak yeni E Sınıfı’nın motor kaputunun altında yer alacak. 6 silindirli E 350 CDI motor ise 231 HP’lik güç çıkışıyla daha fazla performans isteyenlere hitap ediyor.

Benzinli motorları tercih edenler de üzülmesin onlar için de Mercedes’in birçok sürprizi var, üstelik yeni motor seçeneklerinin yakıt tüketimi de yüzde 20 daha düşük. Dört silindirli E 200 CGI 184 HP güç üretiyor ve ECOstart/stop fonksiyonu sayesinde ortalama 6.8 lt/100km gibi düşük bir tüketim değerine imza atıyor. 204 HP güç ve 320 Nm tork üreten E 250 CGI, 5 kademeli otomatik şanzımanı ile ortalama 7.4/100 km yakıt tüketiyor. Daha önceden de bildiğimiz E 350 CGI (292 HP) ve E 500 (388 HP) motor seçenekleri ise yakıt tüketiminde 0.6lt/100 km’lik bir gelişmeyle yola devam ediyor. Herkesin merakla beklediği 386 HP’lik E 63 AMG ise ancak bir yıl sonra göreve başlayacak!..

Diğer taraftan Mercedes’e ait birçok yeni güvenlik teknolojisi de Yeni E Sınıfı ile gündeme gelecek. Bu yeniliklerin en başında ise Alman üreticinin yeni far sistemi “Adaptive Main Beam Assist” yer alıyor. Bu sistemde ön cama monte edilen kamera trafiğin durumunu algılayarak farları ayarlıyor ve böylece öndeki araç farlardan rahatsız olmuyor. Trafiğin durumuna göre sistem ışık huzmesini 65 ile 300 metre arasında ayarlayabiliyor. Yol tamamen açık olduğunda ise farların ışığı en yüksek düzeye otomatik olarak ayarlanıyor. Böylece yolda sık sık uzun ve kısa farlara geçiş yapılmak zorunda kalınmıyor.

S Sınıfı’ndan bildiğimiz Kör Nokta Asistanı- Blind Spot Asist- E Sınıfı’nda da görev alacak. Ayrıca yeni Şeritte Kalma Yardımcısı- Lane Keeping Asist- de E Sınıfın’da yer alacak. Bu sistem araç şeridin dışına çıktığında direksiyon simidinde yaptığı titreşimlerle sürücüyü uyarıyor. ‘Hız Sınırlayıcı Yardımcısı’ ve yayaları da algılayabilen ‘Gece Görüş Yardımcısı’ da yeni E Sınıfı’nın yeni güvenlik teknolojileri arasında yer alıyor. Diğer taraftan sürücünün dikkatini ölçen bir yardımcı sistem de 70 farklı parametreyi kontrol ederek gerektiğinde sürücüyü uyarıyor.

Opsiyonel olarak sunulan radar ise 200 metrelik bir alanda bir çarpışma ihtimali algılar ise iki adımdan oluşan bir frenleme yapıyor. İlk adımda sürücü aldığı uyarıyı dinlemeyip aynı şekilde devam ediyorsa araç kendi kendine acil fren yapıyor. E Sınıfı’nın kabin içerisinde de birçok teknolojik yenilik var. Masaj özelliği bile bulunan çok fonksiyonlu ön koltuklar ve THERMOTRONIC otomatik klima kontrol sistemi bu yeniliklerden en çok dikkat çeken ikili oluyor.

Mercedes E Sınıfı 41.590 Euro (E 220 CDI BlueEFFICIENCY) ile 70.269 Euro (E 500 4MATIC) arasında değişen fiyatlarla mart ayında Avrupa’da satışa çıkacak.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1166
favori
like
share
MeMoLi Tarih: 22.01.2009 03:00
ÇooK Ho$ ßi Araßa Ama ßu Renk Uymamı$