Diş bakımının doğum öncesinde başladığını destekleyen bilimsel bulgular giderek artıyor. Doğal bir tatlandırıcı olan ve aynı zamanda diş sağlığına önemli katkıları yıllardır bilinen “ksilitol” içeren sakızların kullanımı günümüzde artık hamilelikten başlayıp, çocuğun gelişim süreci ve sonrasında da önem kazanıyor. Koruyucu diş hekimliğinde, ağızdaki bakterilerin anneden çocuğa erken geçişin önlenmesine yönelik ilk ve erken koruyucu programlar, hamile annelere ve onların yeni doğan bebeklerine yönelik olarak gerçekleşiyor.

Ağız ve diş sağlığında, hamilelik dönemindeki beslenme alışkanlıkları ve diş hekiminin düzenli kontrolünün yanı sıra fluorid içeren diş macunlarının kullanımı ve ksilitollü sakız tüketimi de önemli bir yer tutuyor. Yapılan son çalışmalar, ağızdaki bakteri oluşumunun hamilelikte ve bebeğin süt dişlerinin çıkmaya başladığı dönemde ksilitollü sakız kullanımı ile çocuğa geçişinin ertelenebileceği ile ilgili olumlu sonuçlar ortaya koyuyor. Hamilelik boyunca aktif çürüğü bulunan 106 anne, hamileliğin 3. ayından itibaren ve doğumdan sonraki 3 ay boyunca da günde en az 2-3 kez (65% ksilitol içeren) ksilitollü sakız çiğnedi. Klasik diş bakım yöntemleriyle birlikte ksilitollü sakız tüketen grupta, bebekler 2 yaşına geldiklerinde, çürük seviyesinin, sadece klasik bakım yapan gruba göre 3 ila 5 kat daha az olduğu tespit edildi.

Sonuç olarak; koruyucu diş sağlığı programların hamilelikten başlayarak anne olduktan sonraki dönemde de devam etmesi durumunda, çürük yapıcı mikroorganizmaların anneden çocuğa geçişinin engellenmesi ile çocukların uzun dönemli diş çürüklerinden korunması sağlanmaktadır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 405
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 17.01.2009 12:58
Bilgiler için teşekkürler demek ki hamile bayanların ksilitol içeren sakızları kullanmaları gerekiyor.