Sivas sokaklarında ki kenara itilmişlik bu
Kavgalara doğuştan izinli olmak..

Hatırlıyorum, 15 yaşındaydım, soğuktan buz kesmişti, başım, tepsi, ve simitler… bizde talihe sitem yoktu, bizde sitem, simitlerimizi almaya idi!
Kahvehane önünde, yeryüzünü kaplayan bembeyaz örtünün üzerinde bir karartı, bu karartı simsiyah ellerdi ve boya sandığı, ne olurdu ki ayakkabılarını boyatsaydı o abiler, paraları vardı emindim, onlara sadece iki çay parasıydı, bana ise bi haftalık karın tokluğu!
Birde üşümek vardı, yarı çıplak ayaklarımıza binlerce iğneler batırırlardı sanki… demiştim ya talihe değildi sitem, ayakkabılarını boyatmaya idi!

Sivas sokaklarında ki kenara itilmişlik bu
Kavgalara doğuştan eğilimli olmak..

Kavgalar! Abilerimizin bize öğrettiği öğretiler?
15 yaşında ki 'çocuk' ile 20li yaşlarda ki canavarların mücadelesi,
bu adil miydi? ve Kesin Karar… Onların yumrukları daha ağırdı…

Ve emindik, yaşıtlarımız daha mutluydu, daha da mutlu olmalarını istedik! Evet bunu isterdik! Birinci kalite futbol toplarıyla oynarlardı, okul pantolonları ütülüydü, yakalıkları hep ulaşılması istenilendi.. ve beslenme çantaları, sağlıklı annelerinin, şefkat, emek, ilgi kokan börekleri, çörekleri… bizde beslenme çantası yoktu, ama geceden kalan, satamadığımız simitlerimiz vardı. Onlar, onlar gerçekten lezzetliydi sert.. her lokmada 15 yaşında ki dişlerimiz çatlardı, onlar lezzetliydi, öyle olmak zorundaydı, çünkü okulun karşısında ki bakkal Sami Abi, artık veresiye vermiyordu bize.
Biz kim miydik? MEMO, Sefa, Ferhat, Akif, İbrahim.. 15 yaşında Sivas sokaklarında hayata tutunma mücadelesi veren, küçük ama erken olgunlaşmış yüreklerdik. Sivas çocuklarıydık, Sokak çocuklarıydık!


21.01.2009
Mehmet Sefa Dönmez

(wallace)

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 445
favori
like
share
cemre09 Tarih: 14.10.2009 09:46
Sen başkasın ki zaten..Yüreği büyük Memo:3:
NarCicegi Tarih: 24.01.2009 12:17
:6: Yuregine SagLik MemO, gerCekten cOk guzeL anLatmi$Sin
MiSS-FENER Tarih: 22.01.2009 17:45
Çok Güzeldi Arkadaşım..Gönlüne Sağlık..
Sylar Tarih: 22.01.2009 09:24
Kardeşim çok güzel dökmüşsün yazıya duygularını.
Farklı değil ama o kadar farklısın ki...