allah razı olsun
emeğine,uğraşına,insanların faydalanması için buraya yazdığın için sağolasın

bunun yanında bir sorum olacak.eğer faydalı bir yazı yazarsan sevinirim
günümüz şartlarında çocuklarımızı demokratik,laik cumhuriyetin okullarına göndermek caizmidir
cevanbını bekliyorum inşallah

Allah a emanet olun

amelya amelya
Üyenin Yeni Konuları
Üyenin Populer Konuları
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 866
favori
like
share
MAVi Tarih: 23.07.2009 00:29
Allah razı olsun..
KONAMI Tarih: 25.01.2009 15:00
S.A Bu konun uzayacağını yada ortak noktanın bulunmasının zor olacağını söylemiştim. Tabiki okula gitmese bile her Müslüman ilmini geliştirmek zorundadır. İslamiyetin ilme verdiği önemi tartışmak bile abesle iştigaldir. Her müslümanın dini görevlerini yerine getirecek, helâl ile haramı, hak ile batılı birbirinden ayırt edecek kadar bilgi sahibi olması farzdır. Buda okumakla olacak şeylerin başında gelir..
Ayete bakarsak

Yaratan Rabbinin adıyla oku O, insanı bir alakadan yarattı. Oku! İnsana kalemle yazı yazmayı öğretip ona bilmediklerin öğrenen Rabbin sonsuz lütûf sahibidir. Alak : 1-5

Ayrıca Peygamberimizin hadiside bize gerekli önemi anlatmaktadır.

İlim tahsil etmek her müslüman erkek ve kadına farzdır. İbn Mace : Mukaddime 17

Zaten bakarsak müslümana yakışmayan yapılan hareketlerin yada şirkin küfürün çoğu cahillekten oluşmaktadır. Rabbim bu yüzden net şekilde buyurmuş ayeti kerimede

Sakın ha cahillerden olma Enâm : 35

Tabi Müslüman ilmi öğrenirken başklarına büyük taslamak için değil kendini yetiştirmek için ilim öğrenir. İlim almak için illada biryerlerde uygun veya uygun olmayan eğitim sistemi değilde insan kendi başınada okuyarak kendini geliştirebilir. Tabiki bunda çocuklar müstesna çocuklar hakkındaki görüşümü ilk mesajda belirtmiştim..

Selam Dua İle
KONAMI


a-yan Tarih: 25.01.2009 06:16
Dikkat edilirse musrikler kurtulmak için sadece arapça okuma ve yazma öğrettiler kendi şirklerini değil ama bu günkü kitablarda bir sürü dinsizlik var çocuk bunları nasıl ayıracakta bu ilim bana faydalı bu yararlı bu ise zararlı diyecek biz bile bu gün ıslam adına yazılan bir kitabı okuyoruzda içine serpiştirilen küfri sözleri zor anlıyoruz bir şey bilmeyen çocuk nasıl anlasın.
LEVIS-501 Tarih: 24.01.2009 15:22
Peygamberimizin ilme verdiği önem ile ilgili daha bu cuma günü hocamız hutbede bir hadis okudu. o an bu konu aklıma gelmişti. Hutbe konusunda geçen hadise...

YÜCE dinimiz İslâmiyet okumaya, yazmaya, öğrenmeye ve öğretmeye, kısaca ilme büyük önem vermektedir. Onun için dinimizin ilk emri, başka bir ifade ile Peygamber Efendimize gelen ilk vahiy ''oku'' olmuştur. İlim genellikle okumakla elde edilir. Okumadan bir şey olmaz. Bu yüzden sevgili Peygamberimiz de okuma yazmaya buyük önem vermiştir. Hicretin ikinci senesinde Ramazan ayında vuku bulan Bedir Gazvesi neticesinde, Mekke müşriklerinden 70 kişi esir alınmıştı. Bunlardan durumları müsait olanlardan güçlerine göre fidye alınarak serbest bırakılmış, güçleri yetmeyip de okuma yazma bilenlerden ise Peygamber Efendimiz, bunların her birinin Medineli on çocuğa okuma yazma öğretmesi şartıyla serbest bırakılmasını emretmişti.(Bkz. İbn Sa'd, et-Tabakat, II, 22; Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1, 247)

Bu olayda özellikle iki şey dikkatimizi çekiyor:

Birincisi, Peygamber Efendimizin ilme, okuma ve yazmaya büyük önem vermesi, bunun için her fırsat ve durumu değerlendirmesi,

İkincisi de bu hususta düşmanlarından ve müşriklerden bile yararlanma yoluna gitmesi. Çünkü yine Peygamber Efendimizin ifadesiyle: ''İlim ve hikme, mü’minin kaybolmuş malıdır, nerede bulursa almaya daha lâyıktır.''(Tirmizî, İlim, 19; İbn Mace, Zühd, 15)
KONAMI Tarih: 23.01.2009 19:07
S.A Kardeş konuyu kendince açıklamışsın o sorular sadece örnek olarak yazılmıştır. O yüzden açıklaman gereksizdi ama emeğin için genede sağol

Selam Dua İle..
KONAMI
Darth Vader Tarih: 23.01.2009 19:01
İlimle ilgili birçok ayet ve hadis vardır.
Bunlardan bazıları;
Ayetler
“ De ki: “ Bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” Zümer : 9
“ De ki: Rabbim ilmimi arttır!” Tâhâ : 114

Hadisler
İlim öğrenmek kadın, erkek herkese farzdır.
İlim Çin´de bile olsa gidiniz.

Evet, ilim öğrenmek için her sistemdeki okula gidilebilir.

Bu çocuğun velayetine sahip babasının çocuğunu fesad medreselerine teslim etmesinin hükmü nedir? diye sorulmuş?

Başka alternatif yoksa, okula gönderilmeyen çocuk o toplumun okumamış,meslek sahibi olamamış,başkalarına muhtaç cahil bireyi olması daha mı iyi. Elbetteki hayır.
Zaten çocukları aileler yönlendiriyor. İkinci sırada okul ve çevre gelir.
a-yan Tarih: 22.01.2009 13:17
Allah razı olsun kardeş anlamak isteyene güzel bir cevap verdin anlatmak istediğin mesajı aldık.
KONAMI Tarih: 21.01.2009 20:06
S.A Öncelikle kardeşim bu zamanımızın önemli bir sorunu gibi duruyor.. Ve herkesin kendine göre bir yorumu olabilir söylediğiniz yada söyleyeceğiniz şeyler size çokca dostta getirir düşmanda herkesin tepkisi çok ama çok farklı olur. Benim düşüncem size sert gelebilir yada başkasınada mantıklı gelebilir yani bu ihtilaflı meseledir. Bir cemaatten bakarsan bu haramdır bir cemaat bakarsan yollayabilirsin denmektedir. Bu forum bu konuları dile getirecek yada tam anlamı ile islami sorunların ihtilaflı meselerinin çözümü olacak yer değildir. Çünkü buraya her tarzdan insan gelmektedirki bu İslamda İhtilaf olan konular her yazıldığı yerde mutlak surette tartışmalar ve sorunlar getirmiştir. Benimde yakınen tanıdığım site sahibi bu kadar üyenin olduğu yerde tartışma olsun istemez. Örnek olarak size genel bir kaç soru üretsem şuan sorsam anlarsınız demek istediğimi
Acaba bu fesad medreselerinde her türlü şirk ve küfür amellerini işleyerek, şeytanın emelleri doğrultusunda yetişen bir çocuk işlediği fiillerden sorumlu mudur?
Bu çocuğun velayetine sahip babasının çocuğunu fesad medreselerine teslim etmesinin hükmü nedir?
Böyle bir baba yapmış olduğu fiili sebebiyle kafir olur mu?
Fesad medreselerine çocukları teslim etmenin küfür olmadığını, böyle bir babanında kafir olmayacağını söyleyen bir kimse de bu küfürden nasibini alır mı?
Gibi sorular çıkacaktırki buda burada önlenemez bir tartışma getirir.

Bu yüzden ben size kişisel bir yorum yazayım beni bağlayan yazılar bunlar..
Sağlıklı, ihlas üzere hareket eden bir İslam toplumunun oluşması ancak İslam üzere bir eğitim ve öğretim metodu ile mümkündür. Çocuk terbiyesi ve eğitimi, hiçbir önem arzetmeyen boş işlerden değildir. Özellikle çocuğun gerektiği şekilde eğitilmesi anne ve babası üzerine vaciptir. Nitekim Allahu Tealâ şöyle buyurmaktadır:

Ey inananlar Kendinizi ve ailenizi bir ateşten koruyun ki onun yakıtı insanlar ve taşlardır.Tahrim : 6

Şunu diyebiliriz ki, çocuğa gerekli bir eğitim vermek ve onu terbiye etmek cennettir. Bunu ihmal etmek ise ateş ve cehennemdir. Bundan dolayı çocuk eğitimi asla göz ardı edilecek işlerden değildir.Muhakkak ki, çocuk eğitimi bütün anne ve babanın üzerine vacip bir görevdir.
Biraz uzun oldu ama umarım anlatabilmişimdir..
Selam Dua İle..

KONAMI