GLOKOM (KARASU)

Göz duvarının iç yüzeyi bir basınç altındadır. Bu durumu kabaca görme sinirlerinin zedelenmesine ve görüş açısının daralmasına neden olur. Göz içindeki basıncın artması başka göz hastalıklarında da görülebilir. Fakat çoğu zaman tamamen sağlıklı gözleri yakalayan bir hastalıktır ve sinirsel etkenler büyük rol oynarlar.

Belirtileri:

İki tür glokom vardır. Basit glokom krizlere neden olmaz ama görme güçlükleri hastayı doktora gitmeye zorlar. Ameliyatlar bu durumda etkili olmaz ve çoğu zaman muhtemel bir körlüğün önüne geçilemez. iltihaplı glokomda geçici göz kararmaları gözlerin önünde renkli daireler görülmesigöz. boşluğunda dayanılmaz basınçlar yapar. Alında dişlerde gözbebekleri büyük ve sabittir.

Seyri:

Glokom krizleri günlerce ya da haftalarca sürebilir. Krizler ne kadar uzun sürer ve ne kadar sık görülürse hastalığın iyi1eşme Şansı da o kadar azalır. Bazen bir tek kriz körlüğe yol açabilir. Krizler arasında tüm belirtiler sürebilir ya da iltihaplı bir durum olabilir.

Tedavi:

Erken tedavi şarttır. Eğer bir iyileşme olmazsa ameliyat gerekebilir. Önemle üzerinde durulması gereken konulardan biri de genel tedavidir. Heyecan ve ruhsal zorlamalardan kaçınmalı hafif giysiler giymeli giysinin yakaları boğazı sıkmamalıdır. Yere doğru eği1erek çalışmalardan ağır kaldırma ve ağır eşya taşımaktan kaçınmalıdır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 420
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 22.01.2009 16:21
Belirti vermeyen sinsi bir hastalık olup erken teşhis ve tedavi edilmediği takdirde görme kaybına neden olabilen bir hastalıktır. Bu sebeple her yıl düzenli göz muayenesi olarak, göz tansiyonu kontrol edilmelidir.