Diş taşı,Diş taşının nedeni,Diş taşının nedeni tükürük

Uzmanlara göre diş taşının nedeni sigara değil, tükürükteki kalsiyum tuzları

Diş taşının oluşumuna, birçok kişinin sandığı gibi sigaranın değil, tükürükteki kalsiyum tuzlarının neden olduğu, tütündeki katranın yalnızca var olan diş taşınının rengini koyulaştırdığı belirtildi.

Çukurova Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlter Uzel, tükürük bezlerinin günde yaklaşık 5 litre tükürük salgıladığını ve bu sıvının içinde bulunan kalsiyum tuzlarının bakteri plağının etkisiyle dişe yapışarak taş oluşumuna yol açtığını söyledi.

Prof. Dr. İlter Uzel, diş taşı oluşumunun sigaraya bağlı olmadığını, tütündeki katranın, var olan diş taşı üzerine çökerek kahverengi bir görünüm verdiğini, böyle olunca da diş taşının yeni oluştuğunun sanıldığını ifade etti.

Diş taşının en çok alt çenede, kesici dişlerin dile bakan yüzlerinde ve üst birinci azılarda görüldüğünü ifade eden Prof. Dr.Uzel, ``Bunun nedeni, dil altı, çene altı ve kulak önü tükürük bezlerinin buralara açılmasıdır`` dedi.

Neden herkeste olmaz?
Kalsiyum tuzlarının, salgınan tükürük nedeniyle herkesin ağzında bulunduğunu, ancak bazı kişilerde hemen hemen hiç diş taşı oluşmadığını bildiren Prof. Dr. Uzel, ``Buradaki sihirli sözcük temizliktir`` diye konuştu.

Kalsiyum tuzlarının, diş üzerindeki bakteri plağının etkisiyle dişe yapıştığını ve taşın bu şekilde oluştuğunu vurgulayan Prof. Dr. İlter Uzel, şöyle devam etti:

``Dişlerde bakteri plağı yoksa kalsiyum tuzları dişe yapışamaz. Bakteri plağı oluşmaması için de dişlerin ve dişetinin düzenli fırçalanması gerekir. Dişeti hastalıklarından, çürüklerinden, ağız-diş sağlığı hastalıklarından ve diş taşından korunmanın en iyi yolu fırçalamadır. Diş taşı doğal bir yol olan tükürükten oluşur. Ancak ağızda yabancı bir cisimdir ve ortadan kaldırılması gerekir.``

Diş taşı temizliğinin (detartraj) uzmanlarca ve özel aygıtlarla yapılması gerektiğini vurgulayan Uzel, şunları kaydetti:

``Diş taşlarının temizlenmesi genel olarak tehlikeli değildir. Bazı kişilerde diş taşı temizlendikten sonra sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet oluşabilir. Ancak bu da düzenli fırçalama ile kısa sürede geçer.

Bazı ilerlemiş vakalarda ise diş taşı dişetinin hem altında hem de üstünde birikebilir. Bunlar periodontologlar tarafından özel yöntemlerle temizlenir. Bu durumda dişlerde az da olsa sallanma görülebilir. Ancak çalışma sonrası alınacak önlemlerle sorun en aza indirgenir.``

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 608
favori
like
share
nichole Tarih: 07.02.2009 18:34
sayenizde öğrenmiş olduk sağolun ellerinize sağlık
AYIŞIĞI Tarih: 25.01.2009 18:57
biliglendirme için teşekkürler arkadaşım
Sylar Tarih: 23.01.2009 12:21
Evet temizleyip sonrasında bakımını yapmamak birşey ifade etmiyor.

Tükürüğün neden olduğunu da öğrenmiş oldum. Teşekkürler.