Pirinçten Lavantaya Güzellik Sırları
Doğanın örtüsü yeşil. Milyonlarca bitki bu yeşili oluşturuyor. Son yıllarda güzellik bu "yeşil"in içinde aranıyor... Hem "hızlı" güzel olmak, hem doğal zariflik görüntüsünde olmak, hem de uzun yıllar bu güzelliği saklamak, tabiatın hünerleri ile bağlantılı.

Doğal güzellik elementleri doğu ülkelerinde uzun ve köklü bir geleneğe sahip. Özellikle son yıllarda da Batı’da keşfedilen etkileri bakım ürünlerinde kullanılarak kendini gösteriyor. Araştırmalarla bir çok bitkiyi bu yönde keşfediyoruz. Örneğin bağ dokusu, saçlar ve tırnaklar üzerinde etkili olan bambu bitkisi, güçlendirici, gerginleştirici, nem kaybını koruyucu ve cilt yaşlanmasını önleyici özellikleriyle inanılmaz bir güzellik iksiri olarak karşımıza çıkıyor. Yağ içinde preslenen kamelya tohumları da cilt koruma işlevina sahip. ( İçinde bambu özleri olan kremlere ve saç bakım ürünlerine bu aralar daha dikkatli bakın)

Doğal yağlardan her yazıda söz ediyoruz. Önemli buluyoruz çünkü. Nem kaybını önleyici etkisi kuru ciltlerde dahi hücre yenilenmesini sağlayan bitki özlü yağları denemelisiniz. Örneğin "Ginkgo" adlı bitkinin bileşimindeki etkili maddeler ise kan dolaşımını hızlandırıyor. Bu özelliği ile cilde canlılık ve sağlık katıyor. Gingko ayrıca etkili bir anti-aging maddesi olarak güzellik ürünlerinde öne çıkıyor. Yani doğal ve katkısız yöntemlerle zamanı geriye çevirebilirsiniz. Vücudun bütünlük ve uyumunu sağlayıcı prensiplerinden yola çıkarak, gençliğe ve güzelliğe dair bitkileri mercek altına alıyoruz: Sizin doğanın güzellik kaynaklarındah daha fazla yararlanmanız için…. Çünkü şifalı bitkilerin köklerindeki, saplarındaki, yapraklarındaki, tohumlarındaki ya da yağlarındaki etkili maddelerin her geçen gün yeni bir etkisi ortaya çıkıyor.

Güzelliğin henüz bilinmeyeni : Pirinç

Son doğal güzellik gözdelerinden biri de mutfaklarımızın vazgeçilmezlerinden olan pirinç. Bileşimindeki doymamış yağ asitleri, nemlendirici ve antioksidan etkisiyle öne çıkıyor. (Bu yüzden pirinç unu ile yapılan yüz maskelerinde kadınlar hep olumlu sonuçlar alıyor) Özsuyu mineral tuzlar ve esansiyel yağlar açısından zenginliği ve dikkat çeken bu besin maddesi yatıştırıcı özelliğiyle de biliniyor.

Size daha önce de lavantanın faydalarından söz etmiştik. Lavanta yaprağı nektarının ve adaçayının cildi temizleyici ve dengeleyici etkileri de önemli. Özellikle yağlı ciltlere önerilen temizleme ürünlerinde etkili.

Saç dökülmesi, seyrelme, cansızlık, kırılma, kepek ve gibi sorunları yaşayan binlerce kadın var. Saç sağlığına önem veren ve saçlarının hızlı uzamasını isteyen kadınlar, kolay şekil alması ve canlı görünmesi için bitkisel bir saç bakımlarına yönelmeli. Bunlar, her yaş grubundaki kadın ve erkekler için uygulanabiliyor. Şimdi kriz dönemideyiz. Sorunlu saçlarınız için gidip çok büyük paralarla bakım yaptırlam yerine doğal yağların ı saçta yarattığı mucizelerden yararlanabilirsiniz.

Doğal yüz maskelerine de her zaman önem verelim. Çünkü etkisi anında görülüyor. Bu yüzden doğal maskeler kozmetikte de en hızlı güzellik kaynakları olarak gösteriliyor. Yüksek nem içerikli maskeler, cilt hücrelerinin depolarının dolmasını sağlıyor. Dolayısıyla cilt parlak, taze ve pürüzsüz bir görünüme bürünürken, kırışıklıklar gözle görülür bir şekilde azalıyor. Papatya, melissa ve şerbetçiotu ekstreli nemlendirici maskeler ise hassas ve kuru ciltleri rahatlatıyor.

[COLOR="lemonchiffon"]Cildi genç tutan avakado

Avakadolu maskelieri de ihmel etmemeli kadınlar. Zengin E ve C vitamini içeriğiyle en etkili anti-aging özelliğine sahip besin. Avakado ayrıca muhteşem bir anti-oksidan olan ve cildi genç tutmak için yararlı meddeler açısından da zengin. İçerdiği yağ asitleri ve vitaminler sayesinde bu koyu yeşil meyve, çok değerli besinler listesinde yer almakta. Dıştan kullanımda, bol miktarda içerdiği A vitamini, hücrelerin yenilenmesini desteklayor. Üst deride kepeklenmeyi nasırlaşmayı önlüyor. B vitaminii, hücre metabolizmasını çok olumlu etkiliyor. Avokadonun etken maddeleri, deriyi kurumasını engelliyor. Özellikle, duyarlı, kuru, yıpranmış ve yaşlanmış derileri geçlendiriyor.


Güzelliğiniz hep doğal olsun

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 456
favori
like
share
AYIŞIĞI Tarih: 29.01.2009 10:49
teşekkürler sindy
SU-PERISI Tarih: 24.01.2009 23:37
Pirinç ununu bilmiyordum saol sindycigim.