Ağaçbaskı (Woodcut) özel bir yöntemle resim yapma ve boyama tekniğidir. Bu teknikle yapılmış resimlere de ağaçbaskı denir. Yüksek bir baskı tekniğidir. Ağaç yüzeye resim oyulur.Ağaçbaskı yapmak için önce düz yüzeyli bir ağaç blok üzerine istenen resim çizilir. Boya alması istenmeyen yerlerin oyulması prensibine dayanır.Çizilen resmin dışında kalan bölümler keskin bir araçla kesilip çıkanlarak, resmin ağaç yüzeyinde bir çıkıntı oluşturması sağlanır. En sonunda bu çıkıntıya merdane ile boya verilir. Kâğıt ağaç blok üzerine yüzüstü serilir ve üzerinden basınç uygulanır (merdane ya da baskı makinesi tarzı bir aletle). Böylece, ağaç blokun mürekkep sürülmüş olan çıkıntılı bölümleri kağıt üstünde iz bırakır. Resim ağaç kalıptan kâğıda ayna görüntüsü şeklinde transfer edilmiş olunur. Kağıt üzerindeki baskıda resmin görüntüsü ters çıkacağı için, resmin ağaç blok üzerine ters olarak çizilmesi hatta sanatçının imzasını bile tersine atması gerekir.

Ağaçbaskıda armut, kiraz, çınar, kayın gibi yumuşak odunlu ağaçlar kullanılır. Ağaç kalıp olarak şimşir, Frenk çınarı, ıhlamur, kiraz, armut, elma ve akça ağaç en çok kullanılan kalıp çeşitleridir. Baskıda kullanılacak ağaç blokun yüzeyi pürüzsüz ve son derece düz olmalıdır. Blok üzerinde desen oluştururken yararlanılan temel araç bıçaktır; ama yiv açmak amacıyla düz ya da oluklu keskiler de kullanılır. Resmin dışında kalan gereksiz ve boş alanlar da geniş keskilerle kesilip çıkarılabilir. Ağaç blokun yanlmaması ve desen kenarlarının pürüzsüz olması için kullanılan araçların çok keskin olması gerekir. İnce izler kazımak için ağacın liflerine dikey kesitten elde edilen tahtalar kullanılır. Büyük izli oymalar için liflere paralel kesilmiş tahtalar kullanılmaktadır

Ağaçbaskı işleminde mürekkep bir silindir yardımıyla sürülür. Silindir ileri geri hareket ettirilerek, desenin bütün çıkıntılı bölümlerine ince bir katman halinde mürekkep yayılır. Baskı kağıdı mürekkepli yüzey üzerine özenle serilir; daha sonra kağıdın arkası düzgün bir ovma yastığıyla ya da bir kaşık sırtıyla düzenli biçimde ovuşturulur. Blok yüzeyindeki mürekkep baskı kağıdına iyice aktarılana kadar bu işlem sürdürülür. Birden fazla renkle yapılacak baskılarda kâğıt bir çerçeveye sabitlenir, her tahta kalıp bir renk için kullanılır.


Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 427
favori
like
share
eGoiSta Tarih: 26.01.2009 14:20
ilginç saol