:::::::::::::: SORU BANKASI (Bilgisayarla ilgili soru&cevaplar) :::::::::::::::

Arkadaşlar konu altına yardım için mesaj yazmayınız size yardımcı olmak isterdim ama olamam. nedeni sürekli nette değilim


Arkadaşlar bilgisayarla ve internetle ilgili örnek soru cevaplarla elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

Şimdilik soru & cevap sayısı ( 294 )
SORU: bilgisayarı yeni aldım ram'ım 256 ama bilgisayarın ozelliklerinde 192 gorünüyor ne yapmalıyım?

CEVAP:Kullandığınız anakart paylaşımlı ekran kartı özelliğinden dolayı fiziksel belleğiniz ( RAM ) 256 - 192 = 64 mb kadarlık bir kısmını ekran kartına sağlamaktadır.

SORU: İnternet explorer porgramı ile sörf yaparken açılışta şifre koyabilirmiyiz?

CEVAP:Internet explorer da açılışa şifre koymak mümkün değil fakat sitelere yasak izin ayarlaması sırasında şifre sordurabilirsiniz, fakat ilk açılışta şifre istiyorsanız Netscape 8 versiyonunda kullanıcı tanımlama ve şifre giriş ekranı bulunmaktadır.


SORU: Bilgisayarımda 3 tane disk var c,d,f olmak üzere ben c ve d disklerini birlestirmek istiyorum bunu hangi program ile nasıl yapabilirim?

CEVAP:Bu işlem için Partiton magic programını kullanabilirsiniz.

SORU:bilgisayarımı her açtığımda windows güvenlik uyarısı çıkıyor.bu uyarının her, pc mi her açtığımda çıkmaması için ne yapmalıyım.

CEVAP:Karşılaştığınız uyarı sizi bilgilendirme amaçlıdır, güncel olmayan anti virüs programı, kapalı olan firewall veya otomatik update ile ilgili olan uyarılar sisteminizin güvenliği için size bilgi verir.

SORU:
Ben kotalı adsl kullanıcısıyım ve son 2 aydan beri kotam benim dışımda artıyor ozellikle geçen ay ne kadar dosyaya indirdiğimi tek tek yazmama rağmen netten kotama baktığımdan indirdiğimden daha fazla indirmiş gozukuyor acaba bunun sebebi nedir? hata turk telekomdan mı yoksa başkası benim hattıma mı giriyo sorumu cevaplarsanız sevinirim

CEVAP:Merhaba, konu ile ilgili ilk olarak size ADSL erişim şifrenizi değiştirmenizi öneririm ve telekoma konuyu bildirmenizi öneririm.


SORU: Pc dergilerinin verdiği cd ler gibi web sayfa açılışlı cd yapmak istiyorum Nasıl yapabilirim?

CEVAP:Bu işlem için kayıt edeceğiniz cd de autorun dosyası oluşturmanız gerekmektedir bunu da hazır bir cd de autorun ı inceleyerek oldukça basit bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

SORU: kurduğum bir programı kaldırdığımda program files içinde klasörü kalıyor. bu klasörü sildiğimde şöyle bir yazı çıkıyor: "klasör silinemiyor.dizin boş değil" bu klasörü nasıl silebilirim? bunun nedeni nedir?

CEVAP:Silmek istediğiniz dosyaya yazma hakkınız olduğundan emin olmalısınız ve salt okunur olmaması gerekmektedir, bu tür problemlerde en kesin çözüm F8 ile güvemli mod da açıldıktan sonra klasörlerin silinmesidir.

SORU:Bilgisayarımda media player 10 yüklü ama avi uzantılı vidyoları çalıştırmıyor alt tarafta codec bileşenleri yükleniyor diyor sonra yükleniren hata oluştu diyor ve sadece ses geliyor bu sorunumu nasıl çözebilirim...

CEVAP:Media Player ile açmak istediğiniz dosyalar için uygun codec yüklemelisiniz, size K-lite codec pack i tavsiye edebiliriz, yükleyeceğiniz codec lerden sonra bir çok dosya formatını çalıştırabilirsiniz

SORU: Xp kullanıyorum.tüm ofis programlarım açılmıyor.word programını veya diger programları açmaya çalışıyorum,yükleme başlıyor ve cd takın diyor.yardımcı olursanız çok sevinirim.

CEVAP: Ofis programlarınız zarar gördüğün de veya farklı bir kullanıcı ile oturum açtığınızda (Kurulum yaptığınız kullanıcıdan farklı) ve ofis programını kurulumu bitirirken kurulum dosyalarını sil seçeneğinis seçtiğiniz durumda böyle bir hata alırsınız yapmanız gereken ofis kurulum cd sini tekrar sistemize takıp kurulumu tamamlatmaktır.

SORU:internet explorer'da bazı yazılar okunamayacak derecede küçük görünüyor.eskiden böyle değildi.nasıl çözebilirim.

CEVAP:Internet Explorer da görünüm menüsünden metin boyutu bölümünden yazı karakkter boyutunu değiştirebilirsiniz.

SORU: Bilgisayarımı açtığımda karşılama ekranında kullanıcı ismimin altında mail hesabımda mail olduğuna dair bir mesaj yazıyor. üzerine tıkladığımda msn mail hesabımı görüyorum. bunu kaldırmak için her türlü yöntemi denedim fakat başarılı olamadım. bu mesajın görülmemesi, bu özelliği kapatmak için ne yapmalıyım.

CEVAP:Karşılaştığınız işlem Msn messenger hesabınızla oturum açtığınızda ve kullanıcı adınızı şifrenizi kaydettirdiğinizde olabilir veya Outlook programı ile gerçekten gelen kutunuzda okunmamış e-posta var ise olur.

SORU: İnternet ortamından DİVX formatında nasıl film çekebilirim.

CEVAP:Internette isteğiniz için en uygun p2p programlarıdır, örnek Kazaa, emule DC++

SORU:benim internet hızım 512kpbs ben ayda 29.90 ytl ödüyorum 3gb sınırlı demek sadece dosya indirme boyutumudur.yani internete istedigim kadar baglanabilirmiyim teşekkürler

CEVAP:Sınırlı abolerde belirtilen sınır miktarı kadar veri alma hakkınız bulunmakta, 3GB sınırdan sonrası ek fatura olarak size gelmekte, gönderdiğiniz veri boyutu ise faturanıza yansımamaktadır.

SORU: fax nasıl yollaya bilirim bilgisayarım dan acaba beni yölendirirseniz sevinirim. xp kullanıyorum.

CEVAP:Bu işlem için fax modem kartınız olması gerekir ve faks programları kullanabilirsiniz veya windows bileşenlerinde microsoft fax ı etkinleştirebilirsiniz.

SORU:Ofisteki bütün bilgisayarlarda Win XP yüklü.. Bilgisayarlari aksam kapatip sabah geldigimizde bilgisayarlarin acildigini görüyoruz. Ayrica bir de telefon caldiginde aciliyor.. Bunu cözmenin yolunu söylerseniz sevinirim..

CEVAP:Karşılaştığınız sorun bilgisayara bağlı olan modemin wake on ring özelliğini desteklemesinden ve bu ayarın anakart güç seçeneklerinde etkin olmasından kaynaklanmaktadır. Bilgisayarınız bu ayar açık oldugunda belirli bir telefon çalma sayısından sorna otomatik açılacaktır.

SORU:hem msn messenger hem de skyp 2.0 yükleyip kullansam birbirlerini etkilerler mi?

CEVAP:Hayır, bir problem yaşamazsınız ve aynı anda da kullanabilirsiniz.


SORU:fdisk nasıl cekilir fdisk cekmek sağlıklı mı? formatla arasındaki farkı söyleyebilirmisiniz?

CEVAP:Fdisk windows 2000 öncesi sistemlerde dos disketi ile bilgisayarı açıp sabit diski parçalara bölme veya ilk kullanım için formatlamadan önceki diskin bölümlendirilmesi işlemidir, Öncelikli yapılmaı gereken işlem fdisk işlemidir ve bütün diski bölümlendirmek için kullanılır, format ise bir bölümü veya bütün bölümleri üzerine veri yazılabilmesi için hazırlanması işlemidir.


SORU:bir hardiske hem linux hemde xp yüklenirmi

CEVAP:Tabiki farklı partition kullanarak hem windows hem linux kurmanız mümkündür


SORU:xp proğramı yüklü bilgisayar kullanıyorum.bilgisayarıma müzik cd si yüklemek istedim. mp3 formatındakileri yülkledim Ama trak formatındakileri yükleyemedim nasıl yükleye bilirim.

CEVAP:Müzik cd lerini yani içerisinde track olan cd leri direk kopyala yapıştır yapamazsınız, Şarkıları kopyalamak için mp3 e çevirebilirsiniz veya muzik cd lerini bilgisayarınıza kopyalayacak programlar kullanmanız gerekir, nero size bu konuda yardımcı olabilecek bir programdır.

SORU:Bilgisayarımda masaüstünde oluşturduğum klasöre kendi resmimi simge olarak atayabilirmiyim? Atarsam nasıl yapabilirim?

CEVAP:bahsettiğiniz icon yapma ile ilgili bir çok program var seçtiğiniz resimleri icon yapabiliyorsunuz veya kendiniz icon tasarlıyabiliyorsunuz size örnek olması için " Icon Maker " ı önerebilirim.


SORU:harici harddisk kutusu var. usb den taktığım harddiske işletim sistemi yükleyip ordan çalıştırmak istiyorum nasıl yapabilirim

CEVAP:USB portundan taktığınız diskleri boot edebilecek yani açma işlemini destekleyen anakartınız var ise sorunsuz birşekilde usb diskinizi işletim sistemi kurmak ve kullanmak amaçlı kullanabilirsiniz.


SORU:çift işletim sistemi kullanmak sağlıklı mı? ve ilerde sorun yaratabilirmi?

CEVAP:Çift işletim sistemi kurmanın herhangi bir zararı yoktur, farklı disklere kurduktan sorna normal bir şekilde çalışabilirsiniz.


SORU:bilgisayarın açılışına nasıl şifre koyarım?

CEVAP:Bilgisayarınız açılış sırasında Setup bölümüne (BIOS) girerek iç menülerden şifre ayarlanır, BIOS a girmek için DEL,DELETE,SPACE veya F2 gibi tuşlar kullanılır, anakartınızın modeline göre size uyarı olarak belirtilecektir.BIOS içerisinde security ile ilgili bir kısımdan şifre verebilirsiniz.Bu şifre ise iki şekilde olmaktadır. 1. yöntem BIOS a girişte şifre sorulmasıdır, 2.yöntem ise bilgisayar açılışında şifre sorulmasıdır.


SORU:bigisayarım kapalıyken modemimi açtığımda sorunsuz şekilde internete bağlanabiliyorum ama bilgisayarı açtıktan sonra açınca, sorun veriyor sınırlı bağlantı veya bağlantı hiç yok diyor sorun nedir?

CEVAP:Sınırlı bağlantı hatası DHCP sunucudan ip alınamadığı durumda meydana gelir, yani bilgisayarınız modeminizden ip adresi alamıyor demektir, bunu düzeltmek için bilgisayarınızı açtığınızda bağlantı özelliklerinde onar seçeneğini kullanabilirsiniz, bağlantıyı devre dışı yapıp tekrar etkinleştirebilirsiniz. bu işlemler ile tekrar ip alma isteği göndermiş olursunuz ve sorunuzu ortadan kaldırısınız.


SORU:Windows XP işletim sistemimde Sistem Geri Yükleme yi kapatmak istiyorum mümkünmüdür?

CEVAP:Bilgisayarım simgesien sağ tıklayıp özelliklerien geldiğinizde karşınıza gelen pencereden sistem geri yükleme sekmesinden istediğiniz yapabilirsiniz.


SORU:Bilgisayarımı açınca ve sürekli şu uyarıyı alıyorum msn content plus register alert your current trial is expired acaba bu uyarıdan nasıl kurtulabilirim?

CEVAP:Karşılaştığınız kullandığınız MSN content plus isimli programın geçici süreli versiyonunun kullanım süresinin dolduğunu gösteriyor, bahsi geçen programı kaldırdığınızda uyarı artık çıkmayacaktır.

SORU:internet explorerımın başlangıç sayfasını ''araçlar/internet seçenekleri''nden değiştiremiyorum başka nerden ve nasıl değiştirebilirim???

CEVAP:Sisteminize spy bulaştığı durumlarda bu ayar devre dışı kalmaktadır, yapılması gereken Spy temizleme programları ile bir temizlik yapmanızdır. Spybot Search&Destroy veya Microsoft Antispyware kullanabilirsiniz.

SORU:Silinmiş olan dosyalar tamamen harddisk'den silebilen bir program var mi?

CEVAP:İstediğiniz işlemleri yapabilcek programlara örnek Partition magic olabilir, program ile diskinizi fabrika formatı ile silebilirsiniz.

SORU:microsoft SQL nedir?

CEVAP:SQL Server'i anlatmak için öncesinde veritabanı nedir sorusuna yanıt vermek gerekir.
Örnek: Türkiye'de yaşayan herkesin tüm bilgilerinin kaydedildiği bir sistem düşünün(Nüfus Daireleri) ve bu sistemde siz 60 milyon kişiden sadece bir kişiyi arıyorsunuz örneğin "Denizli'de oturan 30 yaşında ARH+ kana sahip olan ve erkek."
Tüm nüfus bilgilerinin tutulduğu bilgisayar ortamına veritabanı diyebiliriz. Bu veritabanı içinden tutarlı ve sağlam bilgiler getirebilecek ve aynı zamanda tüm verilerin güvenliğini sağlayacak...sistemi de veritabanı sunucusu olarak nitelendirebiliriz.
Bilgisayar sistemleri üzerinden veritabanları üzerindeki herhangi bir veriyi(işlenmiş bilgi) bulmak için kullanılan sorgulama dillerinden birinin ismi de"SQL(Yapısal Sorgulama Dili)dir.
Yani Veritabanlarını tutan,yöneten ve sorgulamamız için gerekli olan yapıya sahip olan Microsoft sunucu sistemin ismi Microsoft SQL Server'dir.

SORU:Windows MEdıa Connect Nedir?

CEVAP:Windows Media Connect'i yüklediğinizde, Windows XP bilgisayarınızda bulunan müzik, resim ve videoları UPnP protokolünü destekleyen aygıtlara aktarabilirsiniz. Bunlara dijital ses alıcıları, bağlı DVD oynatıcılar, televizyon bağlantı kutuları ve diğerleri dahildir. Şu an bilgisayarınızda muhtemelen Media Connect 2.0 kurulmuştur.

SORU: Bilgisayara aynı anda 2 antivirüs programı yükleyebilir miyim? herhangi bir zararı olur mu?

CEVAP: Genelde birden fazla antivirüs programı yükleme önerilen bir işlem değildir. Hatta bazı antvirüs programları diğerini virüs gibi görürler ve diğer programı çalışmaz hale getirirler.

SORU: Movie Maker'i nereden bulabilirim?

CEVAP: Windows XP için Movie Maker 2.1'i download etmek için Bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp özelliklere gelebilir ve bu bölümden Otomatik Güncelleştirmeleri seçerek aktif hale getirebilirsiniz.
Movie Maker 2.1 Windows XP Service Pack 2 (SP2) ile beraber gelen bir program bu nedenle Service PAck 2 yüklemeniz gerekiyor. Bilgisayarınızda Başlat-->Programlar-->Windows Update'i seçerek te Windows Update sitesine ulaşabilir ve sisteminizi Windows Xp Service Pack 2'ye yükseltebilirsiniz.

SORU: 21 23 ve 80 portlarım açık olarak gözüküyor başka ip leri taradığım vakit ya 21 yada 23. portun açık olduğunu görüyorum bu açık portları nasıl kapatabilirim

CEVAP: 21 ve 23 .port ftp ve telnet portudur, bu hizmetleri çalıştırıyorsanız portlar otomatik olarak açılır, çalışan servisleri(telnet servisi) durdurmanız veya firewall kullanmanızı öneririm

SORU: Masaüstü ekranım benım ters dondu ben onu nasıl düzeltebilirim acaba iyi yayınlar

CEVAP: Bir çok ekran kartının özelliği olarak ekranda yön değiştirme işlevi var, CTRL + yön tuşları ile değiştirebilirsiniz veya ekran kartı özelliklerinde hangi tuş kombinasyonu ile düzeltiliyor ise bulmanız gerekebilir.

SORU: Win XP Home Edition kullanıcısıyım.Bilgisayarımda asp çalışmak istiyorum.Bunun için Bilgisarımda IIS yi Windows bileşenlerinde bulamıyorum.Home Edition da IIS bulunmuyor mu?Eğer yoksa alternatifi var mı?

CEVAP: Home edition da personel web server , IIS kurulmaktadır, ve Professional versiyonu kurmanız gerekmektedir, fakat registry ve system dosyalarında yapılan değişiklikler ile yasal olmayan müdahaleler ile bu mümkün olabilmektedir.

SORU: laptop ile bilgisayar arasında nasıl veri aktarabilirim? Dört portlu adsl modem ve eternet kartları, çapraz ,düz eternet kablolarım var fakat birbirini görmüyor.Ne yapabilirim?

CEVAP: 2 bilgisayar arasında hiç bir ek donanıma gerek duymadan sadece ethernet kartlarını kullanarak çapraz kablo ile bağlayarak veri alışverişi yapabilirsiniz, 4 portlu adsl modeminizi de kullanabilirsiniz, fakat kabloları taktıktan sonra ip adresi ayarlamanız gerekmektedir, örneğin 1.pc ye 192.168.1. 1.pc ye 192.168.1.2 verebilirsiniz, subnet mask ları otomatik ayarlıyacaktır, Bu ip adreslerini vermezseniz otomatik ip adresi almayı bekler ve bir süre sonra ip yazmasanız bile 169.254.x.x şeklinde APIPA denilen ip leri alır ve bilgisayarlar birbirini görür


SORU: Bilgisayarımdaki disk temizleme ve disk birleştirme işlemini hangi sıklıkla yapmam gerekir. Disk birleştirme işlemi sıklıkla yapılırsa zarar verirmi?

CEVAP: Disk birleştirmeyiyapmanın belirli zamanlarda yapılması tavsiye edilir fakat bir süre söylemekten daha uygun olanı disk birleştiriciyi istediğiniz zaman örneğin 2-3 haftada bir çalıştırmaktır, başlattığınızda diskinizi inceler ve size disk birleştirme yapmanız ile ilgili bilgiyi verir, diskinizin ihtiyacı var ise yapmanız gerektiğini belirtir.

SORU: Bilgisayarımıza birden fazla browser yüklemek zararalı olur mu?

CEVAP: Hayır hiçbir zararı olmaz fakat bir tanesini varsaylıan browser olarak ayarlarsınız istediğiniz programı kullanmak sizin seçiminize kalır

SORU: Sildiğim bir program kalıntısını geri dönüşüm kutusunun içinden silemiyorum.çöp kutusunun içi boş ama simgesi dolu gözüküyor.güvenli modda denedim,yardımcı program kullandım olmadı.

CEVAP: Çok sık rastlanılan bir durum, masaüstünde boş bir klasör oluşturup sildikten sonra tekrrçöp kutusunu boşalttığınızda tamamen silindiğini göreceksiniz.

SORU: xp kullanıyorum ve ayrı bir program indirmeden windows ile faks yollayabilirmiyim

CEVAP: Faks işlemleri için denetim masasından program ekle kaldır a girdikten sonra Windows bileşenleri altında faks servislerini kurarsanız istediklerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

SORU: Sorunum bilgisayarıma truva atı girdi. adı win32:mytob-PS[trj] anvirüs programı olarak sadece avast ı kullanıyorum. bu virüsü nasıl temizleyebilirim ve başka önereceğiniz antivürüs programları neler?

CEVAP: Antivirüs programınızı güncel tutmanız ilk tavsiyedir, Avast programı oldukça başarılı çalışıyor güncellediğiniz durumda işinizi görecektir,

SORU: Masa üstünde hiç bir öğemi göremiyorum ve fare sağ tıklattığımda hiçbir şey çıkmıyor

CEVAP: Windows açılışında çalışan bir exe olan explorer.exe ile ekranda masaüstünü ve simgeleri görürsünüz , sistem zarar gördüğünde ise bu dosyaya erişemiyebilir, ekranda görüntü var iken ctrl+alt+del ile görev yöneticisini açıp yeni görev i seçtikten sonra komut satırında explorer.exe yazarak onayladıgınızda masa üstü simgeleri gelmesi gerekmektedir.,bu işlemi yaptıktan sonra regedit ile registry ye girmelisiniz ve [shell ]anahtarını arattırıp değerine explorer.exe yazmalısınız

SORU: Dosya Uzantıları Nelerdir? Ne işe Yararlar?

CEVAP: sorunun yanıtı için alttaki linkki tıklayınız

[url]http://www.main-board.com/windows/116768-dosya-uzantilari-nelerdir-ne-ise-yararlar.html[/url]SORU: windows da ip uçları ve bazı yararlı bilgiler nelerdir?

CEVAP: sorunun yanıtı için alttaki linkki tıklayınız

[url]http://www.main-board.com/windows/16686-windows-da-ip-uclari-ve-bazi-yararli-bilgiler.html[/url]

SORU: Klavye Kısa Yolları nelerdir?

CEVAP: sorunun yanıtı için alttaki linkki tıklayınız

[url]http://www.main-board.com/windows/159754-klavye-kisa-yollari.html[/url]

SORU: Dosya Uzantıları Nelerdir? Ne işe Yararlar?

CEVAP: sorunun yanıtı için alttaki linkki tıklayınız

[url]http://www.main-board.com/windows/116768-dosya-uzantilari-nelerdir-ne-ise-yararlar.html[/url]SORU: windows da ip uçları ve bazı yararlı bilgiler nelerdir?

CEVAP: sorunun yanıtı için alttaki linkki tıklayınız

[url]http://www.main-board.com/windows/16686-windows-da-ip-uclari-ve-bazi-yararli-bilgiler.html[/url]

SORU: Klavye Kısa Yolları nelerdir?

CEVAP: sorunun yanıtı için alttaki linkki tıklayınız

[url]http://www.main-board.com/windows/159754-klavye-kisa-yollari.html[/url]

SORU:flash bellek içindeki virüsleri nasıl temizlerim?

CEVAP:sorunun yanıtı için alttaki linkki tıklayınız


[url]http://www.main-board.com/windows/185915-tasinabilir-flash-disklerdeki-virusleri-temizlemek.html[/url]

SORU:Bilgisayarımdaki sürücüleri nasıl gizlerim?

CEVAP:sorunun yanıtı için alttaki linkki tıklayınız

[url]http://www.main-board.com/windows/185042-bilgisayardaki-suruculeri-gizleme.html[/url]

SORU: Bilgisayarım Normal Kullanımlarda ara sıra kilitleniyor fakat, her oyun oynamamda 5 dk lık bir süre sonunda kilitleniyor ? Neden olabilir?

CEVAP: Bilgisayarınızın normal kullanım sırasında ara sıra kilitlenmesinde işlemci ram hatta sabit diskiniz de ki bir sorun sebep olabilir, fakat özellikle oyun oynarken kilitlenmesini dikkate alırsak, size tavsiyem CPU nun fan ını kontrol etmeniz ve ekran kartının sogutmasını,fan ını kontrol etmeniz dir. Oyun sırasında CPU ve ekran kartı yogun olarak kullanıldığı için sogutma yetersiz kalıyor ise kilitlenme yapabilir

SORU: Dijital imzayı hangi siteden alabiliyoruz?

CEVAP: Alabileceğiniz siteler

[url]Http://www.comodo.com[/url]

[url]Http://www.thawte.com[/url]

ve diğer sertifika veren siteler.....

SORU: Bigisayarımda windows media playeri açmak istediğim zaman yada media playerle ilgili bir görüntü izlemek istediğim zaman iç uygulama hatası diye bir uyarı veriyor, windovs media playeri kaldırıp tekrar yüklememe rağmen aynı sorun devam ediyor ne yapmalıyım?

CEVAP: Tekrar kurulum işlemi ile düzelmiyorsa size ilk tavsiyem Registry temizle programları ile sisteminizi taratmanız olabilir,tavsiye edeceğim program "RegCleanExpert" google da arattırdığınızda kolayca erişebilirsiniz,tarama işlemi ile registry düzenledikten sonra tekrar kurmayı deneyin eğer sorun devam ederse windows update işlemi ile son yamaları sisteminize geçmeyi deneyiniz

SORU: Tarayıcıda yazıları taratıp bilgisayarıma aktarığımda bu yazı dosyaları üzerinde nasıl değişiklikler (büyütme ,yazı tipi v.s.) yapabilirim?

CEVAP: Tarayıcınız içinden mutlaka program çıkıcaktır örnek Fine Reader, tabiki burda dikkat etmeniz gereken tarayıcınız OCR (Optical character recognition)desteğinin olmasıdır.Eğer destekliyor ise istediğin işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

SORU: Bir dosyayı HDD bulunan E sürücüsüne kısa yoldan göndermek için dosyaya sağ tıkladığımda açılan menüden gönder seceneğinde E sürücüsünün yer almasını nasıl sağlayabilirim. Örnek gönder seceneğinde bulunan disket (A) gibi

CEVAP: C:\Documents and Settings\%username%\SendTo yolundaji sendto klasörü içerisine koyacağınız kısayollar ile isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz.Not:Sendto klasörü gizli dir,korunan sistem dosyalarını ve gizli dosyları göster işlemini yapmanız lazım.bu işem ise klasör seçeneklerinden Araçlar/klasör seçenekleri kısmından yapabilirsiniz

SORU: Outlook programinda gelen iletilerin bazilarinin otomatik olarak önceden gösterilmis klasörlere gitmesini istiyorum. Gelen mailleri klasörlerde otomatik olarak tasnif etmek mumkun mudur?

CEVAP: Tabiki, Outlook programında Araçlar menüsünden Kurallar ve uyarılar bölümünden belirlediğiniz kurallar doğrultusunda gelen iletilier klasörlere yönlendirebilirsiniz.Bu işlemi Konusunda göre, gönderen kişiye göre veya gelen adrese göre yapabilirsiniz.

SORU: Sistemime truva atı girdi ve silemiyorum avast ve ad-aware kulanınıyom nasıl silebilcegim konusunda yardım edermisiniz

CEVAP: Öncelikle ad-aware oldukça başarılı bir program fakat burda dikkat etmek gereken kullandığınız programın güncel olmasıdır,ilk tavsiyem güncelleştirme işlemi yapıp son çıkan trojen ve spylara karşı temizleme programlarının yüklenmesi olacaktır,adaware in temizlemediği bir trojen ise [url]www.symantec.com[/url] adresinden trojen/spy bazında özel temizleme araçları bulunmakta.Siteden indirerek sorununuzu çözebilirsiniz.

SORU: Asus A7V8X anakart kullanıyorum boot ekranı 5 dakika kadar bekliyor ve öyle açılıyor kısaca cok yavas açılma soz konusu..neden olabilir..

CEVAP: Sisteminizde özellikle IDE kablosu ile taktığınız donanımlarda bir çakışma olabilir, örneğin 2.bir Harddisk veya CD-R CD-RW daki yanlış yapılmış Jumper ayarlarından dolayı Boot işleminde aygıt denetlemesi uzun sürebilir ve sizi Boot ekranında bekletebilir.

SORU: Bilgisayarımıza giren her hangi bir virüsden sistem geri yükleme işlemi ile tamamen kurtulabilirmiyiz.?

CEVAP: Sistem Geri yüklemenin amacı, gerçekleştirilen yükleme ve kaldırma işlemlerinin her birini ayrı ayrı farklı şekilde kayıt tutarak sizin daha önceki yükleme noktalarına geri dönmenizi sağlar, yani Sistem Geri Yükleme, bilgisayarınızdaki değişiklikleri zaman ve belirli aralıklarla değişiklikler gerçekleşmeden önce geri yüklema noktaları oluşturarak izler,Sistemi Geri Yükleme, kişisel dosyalarınızın veya parolalarınızın kaybına neden olmaz. Belgeler, e-posta iletileri, gözatma geçmişi ve son olarak belirtilen parola Sistem Geri Yükleme ile önceki bir duruma geri döndüğünüzde, korunmuş kalırlar. Dolayısı ile virüslerinb bu klasörlerde yerleşmesi durumunda sistem geri yükleme ile virüslerden kurtulmak mümkün değildir.

SORU: Wireless bağlantı kullanıyorum modemime mac adres filitresini etkinleştirdim aynı zamanda bağlantımda wpa-psk kodlamasını kullanıyorum güvenlik için uygulamam gereken öneriniz var mı?


CEVAP: Gerekli olan işlemleri yaptığınızı belirtebilirim,kodlama koyulmasa bile sadece mac adres filtrelemesi bile yeterli olacaktır ki siz iki işlemi bir arada kullanıyorsunuz.Güvende olduğunuzu söyleyebilirim.Tek tavsiyem yaptığınız ayarlar dışında modeminizin IP adresini değiştirmeniz ve elle ip vermek yani modem e ip adresi dağıttırmamak olabilir. örnek bir subnet olarak ise standart dışı olması açısından 95.132.23.x de bir ip olabilir.

SORU: Window98 ikinci sürüm kullanıyorum.Açılış sırasında "RUNDLL başlığı altında açılan bir pencerede C:\WINDOWS\QMORICONS.DLL yüklemede hata,sistem belirtilen dosyayı bulamıyor" ifadesi çıkıyor. 1-Nedeni nedir? 2-Bu sorun yaratır mı?Nasıl halledebilirim? .

CEVAP: Bahsettiğiniz dosya normal bir şekilde kaldırmadıgınız bir programın sonucu olarak sistemde kayıtlı kalmış, çalıştır menüsünden sysedit yazıp konfigurasyonlardan win.ini ve system.ini den bahsi geçen dll dosyasını bulup satırı tamamen silmeniz durumunda sorununuzu çözebilirsiniz.

SORU: Bilgisayara format atarken belirlibir süre sonra otamatik olarak 38.dk itibaren çöküyor bunun nedeni nedir acaba ?xp service pack2 yi kullanıyorum

CEVAP: Formatlama sırasında sisteminiz takılıyorsa sorun harddiskinizde de olabilir. size tavsiyem baska bir disk programı ile test yapmanız olabilir.

SORU: Bilgisayarımda virüs taraması yaptığım zaman Scanning . . . Trojan 21 OPEN Back Construction, Blade Runner, Doly Trojan, Fore, FTP trojan, Invisible FTP, Larva, WebEx, WinCrash Trojan 23 OPEN Tiny Telnet Server (= TTS) Trojan 80 OPEN Executor, RingZero Scanning . . . Scanning . . . Scanning . . . Scanning . . . Scanning . . . Scanning . . . Scanning . . . Scanning . . . Scanning . . . Scanning . . . Scanning . . . Scanning . . . Scanning . . . Scanning . . . You are not fully protected: We have detected that some of our probes connected with your computer. böyle bir sonuçla karşılaşıyorum,belirtilen virüsleri nasıl temizleyabilrim,

CEVAP: Sisteminizde ciddi anlamda tojen bulunmaktadır Microsoft un sitesinden antispyware i çekmenizi tavsiye ederim.

SORU: Masaüstünde bulunan kısayollar bilgisayarın açma-kapatma hızını etkiler mi?

CEVAP: Kısayollar uygulamalara erişmenizi sağlayan dosyalardır ve bellekte kb seviyelerinde yer kapladığı için performans da düşürücü bir etken göstermezler

SORU: P4 anakartı 1.4 işlemcim var. anakartımı değişmeden işlemcimi yükseltmek istiyorum bunu nasıl ve nekadar yükselte bilirim.

CEVAP: Anakartınızın kitapçıgında daha detaylı bir bilgi bulabilirsiniz.P4 anakartlar da eğer FSB hızı desteklerse p4. 3 ghz e kadar çıkabilirsiniz, size tavsiye edeceğimiz çözüm bordunuzun web sitesinden veya kitapçıgından bakmanızdır.

SORU: Bilgisayarıma Format attım fakat şu anda Tv kartımın sürücülerini yükleyemiyorum?Neden olabilir.?

CEVAP: Daha önceki işletim sistemi ile şu an kullandığınız işletim sistemi versiyon olarak aynımıdır? Son kullandığınız işletim sisteminin TV kartına sürücü olarak desteği varmıdır.Bunların cevapları doğrultusu doğrultusunda üretici firmanın web sayfasından güncel sürücüleri çekip tekrar denemenizi tavsiye edebiliriz

SORU: Hotmail deki mail adresime giremiyorum. Outlook Express, Internet Explorer, Ace Explorer ve Avant Browser ile denedim hiç birinde hotmail hesabıma ulaşamıyorum. Fakat MSN programını açabiliyorum. Web-site açılıyor fakat kullanıcı adı parolamı yazıp giriş e tıklayınca sayfa yarım saat doluyor ve sonra Sunucu Bulunamıyor hatası veriyor.

CEVAP: Sorununuzdan anlaşılan DNS yani isim çözme ile ilgili bir probleminiz olabilir,internet bağlantınız ADSL veya Kablo net ise telekomun sitesinden güncel DNS sunucu ip adreslerini kontrol etmenizi tavsite ederim.Ayrıca Internet explorer ayarlarınızdan güvenlik ayarlarını varsayılan değerlere getirip siteye tekrar giriş yapmayı deneyebilirsiniz.

SORU: Bilgisayarımda internet sitelerinden yüklenen ve bir türlü kaldıramadığım arama motorları,araç çubukları ve spy diye tabir edilen içerikler bulunmakta, ve ayrıca internet explorer ana sayfasını ayarlardan varsayılan değerlere atamama rağmen sürekli bilmediğim adreslere yönlendiriyor.Bu zararlı içeriklerden sistemimi nasıl kurtarabilirim. Hangi programı önerirsiniz?

CEVAP: Öncelikle size önereceğimiz çözüm içeriğini bilmediğiniz dosyalara ve sitelere erişmemenizdir.Şu anda yapılacak temizlik işleminde site tavsiye edeceğimiz program Microsoft Antispyware veya Spybot - Search & Destroy olabilir.Download sitelerinden indirebilirsiniz ve sisteminizi normal hale getirmeniz için yeterli olacaktır.

SORU: Ben bir tv kartı almıştım,takıp kurdum sorun çıkmadı ama bilgisayarımda Windows XP Professional service pack 1 kuruluydu,sonra service pack 2 kurduktan sonra tv kartı yazılımım çalışmadı sorun nedir?

CEVAP: Service pack ve yamaların sisteme yüklenmesi bazı durumlard donanımızla uyumsuzluk gösterebilir, bu tür güncelleştirmeler öncesi microsoft un sitesinden uyumluluk için checklist ler bulunmaktadır. bunlara bakarak kurulum yapmanız çözüm olabilir

SORU: ISO dosyasını nero ile nasıl oluşturabilirim?

CEVAP: Nero cd lerden imaj olarak kopyalama yaptıgı zaman nrg uzantılı dosyalar ile imaj oluşturmaktadır, fakat size tavsiyem Winiso programı olacaktır oldukça başarılı çalışan bir programdır

SORU: Adsl bağlantısı yaptıktan sonra telefonla konuşurken parazitlenme başladı. Ev telefonundan konuşurken sesimiz karşıya az geliyor. Acaba splitter'ı yanlış mı bağladık?

CEVAP: Splitter bağlantınızı kontrol etmenizi öneririm, eğer telefon çaldığı durumlarda hattınız kopuyor ise splitterınız bozuk olabilir veya hatalı bağlamışsınızdır,son olarak splitter sağlam ve doğru takıldıgından eminseniz telekom a danısabilirsiniz.

SORU: adsl 512 olan İnternet bağlantısında bir sorun gözükmemesine rağmen adreslere bağlanırken sık sık sayfa görüntülenemiyor hatası alıyorum,sorun nerede olabilir

CEVAP: Sorununuz DNS sunucu IP adreslerinizde olabilir telekomun sitesinden güncel DNS IP adreslerini takip ediniz.

SORU: dosya kurtarma programı Easy Recovery programını nerden bulabiliriz ?

CEVAP: Program lisanslı olarak satılmaktadır, fakat internet üzerinden demo olarak çalışan versiyonlarını bulmak mümkün, programın Resmi sitesi:
[url]http://www.ontrack.com/easyrecoveryprofessional/[/url]
Adresinden trial versiyonu çekilebilir.

SORU: Bilgisayarı açtığımda bazı programlar çalışıyor. Her defasında onları kapatmak zorunda kalıyorum. (alg.exe, wdfmgr.exe gibi) Bunları nasıl iptal edebilirim?

CEVAP: Söylediğiniz dosyalar sistem için çalışması gerekli dosyalardır, fakat başlangıçtan kaldırmak istediğiniz dosyaları çalıştır da msconfig yazarak başlangıç sekmesinden kaldırabilirsiniz.

SORU: Virüs sadece mail ile mi gelir yoksa internet iken de virüs bulaşır mı?

CEVAP: İnternette sörf yaparkende site içeriğindeki resimlerden,sayfadaki dosyalardan bile sisteminize virüs bulaşabilir.Dosya transferi yapmasanız dahi açılan resimlerden bile virüs bulaşabilir.

SORU: Web cam ile internet üzerinden canlı yayın yaparken kullandığınız programın adı nedir?

CEVAP: Windows Media Encoder ile web cam ile görüntülü yayın yapabilirsiniz...

SORU: Windosumun açılış resmi nasıl oduysa değişti ve bir daha değiştiremiyorum bunu nasıl değiştiririm?

CEVAP: Windows oturum açma öncesi ve kapanış ekranındaki resimler gibi bir çok işlemi yönetebileceğiniz bir araç microsoft tarafından sunulmaktadır.Microsoft PowerToys for Windows XP olarak adlandırılan bu araç ile bu gibi işlemleri yapmak mümkündür. Programı çekebileceğiniz link :
[url]http://download.microsoft.com/download/f/c/a/fca6767b-9ed9-45a6-b352-839afb2a2679/TweakUiPowertoySetup.exe[/url]

SORU: Amd 2500 işlemcili bir bilgisayara sahibim pentium 4 3ghz çevirebilirmiyim?

CEVAP: Bu değişiklik için anakartınızı da değiştirmeniz gerekmektedir.

SORU: program files teki bazı önemli programlarım silindi internete girmiyor ne yapmalıyım?

CEVAP: Eğer sildiğiniz dosyalar sadece internet explorer ile ilgili olanlar ise Internet explorer ı tekrar yükleyebilirsiniz.

SORU: internet sitelerindeki javascriptleri açamıyorum.mouse java tuşlarını algılamıyor,acaba ne yapabilirim?

CEVAP: [url]http://www.java.com[/url] adresinden çekeceğiniz java eklentisi ile sitelerdeki java uygulamalarını çalıştırabilirsiniz.

SORU: bilgisayarımda c:\wındows\system dosyasında bir klasör sildiğim için bilgisayarı açtığımda bana bu uyarıyı yolluyor.ve bilgisayar kendiliğinden kapanıyor.bunun için ne yapmalıyım

CEVAP: Sistem geri yükleme yapmayı deneyebilirsiniz, eğer onu başaramazsanız windows cd si ile onarma işlemi yapabilirsiniz.

SORU: Bilgisayar tarihini ayarladigim halde yanlis tarih veriyorve Acilista Outpostupdate diye hata mesaji alıyorum ne yapmaliyim..

CEVAP: Bilgisayarınızın anakart üzerindeki BIOS un içerisindeki bilgilerin saklanması için gerekli olan pili bitmiş, size tavsiyemiz yeni bir pil takmanızdır.

SORU: Bios’a virüs girermi? girerse bu pc1 slotunu etkilermi?

CEVAP: Evet, BIOS a virüs girebilir, Geçmiş yıllarda CIH diye adı geçen çernobil virüsu ortaya çıkmıştı ve bazı versiyonları BIOS içerisindeki bilgiyi silip sistemin açılmamasını sağlamıştı.

SORU: Bluetooth Adaptörü İle Nasıl İnternete Bağlanırım Masaüstü Bilgisayar Kullanıyorum?

CEVAP: Bluetooth ile intetrnete bağlanabilmeniz için öncelikle bilgisayarınızda bluetooth bir dongle olması gerekmekte, telefonunuz ile bilgisayarınızın bağlantısını yaptığınız zaman ve çevirmeli bağlantı servisini bluetooth üzerinden etkinleştirip telefonun modemini bilgisayara tanıttığınızda normal telefon hattı ile çevirmeli bağlantı yapar gibi ayarlarınızı yapıp, kullanıcı adı ve şifreyi boş bırakıp telefon numarasına *99# yazmanız yeterli.Bu işlemlerin ardından bağlan dediğinizde bilgisayarınız cep telefonu üzerinden internete çıkmış olucaktır ve siz de GPRS tarifesi üzerinden ücretlendirmeye tabi olucaksınız

SORU: Bilgisayarımız ağırlaştı performansını yükseltmek için ne yapmamız gerekiyor?

CEVAP: İlk tavsiyem,registry düzenleme programları ile sisteminizi taratmanız olacaktır, registry clean expert bu konuda iyi bir program, ve en önemlisi aktif olarak kullanmadığınız ve başlangıca eklenmiş programların otomatik başlatılmasının durdurulması olacaktır, bu işlemi Başlat\Çalıştır kısmında msconfig yazarak düzenleyici üzerinde başlangıç sekmesinden yapabilirsiniz.

SORU: Masaüstü bilgisayarımdan notebook'uma interneti boluetooth ile paylaştırmak istiyorum ama bir türlü beceremedim.yapmam gereken ayarları ayrıntılı bir şekilde anlatırsanız sevinirim.

CEVAP: Masaüstü bilgisayarınızda bluetooth ve notebook unuzda bluetooth kurulu oldugu durumda masaüstü bilgisayarınızda bluetooth bir ethernet kartı yükleyecektir, önce notebook ve masa üstü pc arasında ağ bağlantısını ayarlayınız ve daha sonra internet baglantınızı bluetooth ethernet kartı üzerinden paylaştırınız, veya bluetooth programından Internet gateway servisini etkinleştiriniz

SORU: SONOMA ve DOTHAN nedir.avntajlari ve dezavantajlari nedir.?

CEVAP: İki işlemci teknolojisi de intel pentium mobile işlemci üzerinde bir teknolojidir, 1mb ve üzer,cache yani ön belleğe sahip, mobil işlemciler bu kategoride yer alır ,dothan centrinodan sonra çıkan bir seridir, su an en günceli, sonoma dır sonoma işlemcilerle beraber 533 mhz lik FSB hızı devreye girdi, ve 533 mhz lik ddr 2 ramlerin kullanımı başladı, özet olarak Sonoma bir sistemde 533 mhz veri yolu ve ram frekansının 533 olması bir standarttır.Dezavantaj olarak söylenecek pek şey yok aslında avantaj olarak ise daha uzun pil ömrü ve kilo olarka daha hafif taşınabilir bilgisayarları bize sağlarlar ve notebooklar üzerinde bulunurlar.

SORU: Bilgisayarımda her açılışta svchost.exe hatası alıyorum ve ne yapmalıyım?

CEVAP: Svchost sistem üzerinde servislerin çalıştırılmasını sağlıyan bir exe dosyasıdır, sistem başladıgında çalışmayan servisler olabilir onları incelemenizi tavsiye ederim. servislere Bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp yönet seçilerek ulaşılabilri(hizmetler kısmından)

SORU: XP işletim sistemi kulanıyorum Sistemimde kayıtlı klasörlere çift tıklayıp açmak istediğimde ms dos ekranı açılmakta ve bu dizinde başlamakta.Yani klasöre sağ tıkladığımda aktif seçenek "aç" değil "open command window here" dır. Bu sorun nasıl giderilir?

CEVAP: bu komut değiştirilmiş ve cmd olarak değişmiş durumda bu düzenlemek için herhangi bir klasörü açıp Klasör seçenekleri(araçlar menüsünden) ve ordan da dosya türleri sekmesinden dosya türlerinin ilişkilendirildiği programları görebilirsiniz.Burdan Klasör ü seçip gelişmiş seçilerek klasörlere nasıl girileceği ayarlanır, düzenle işlemi yapıplıp windows altında explore.exe seçilerek sorunu çözebilirsiniz.

SORU: windows xp kullanıyorum ilk açılışta kendi adım çıkıyor ve bunu tıklamadan bilgisayar açılmıyor bu açılışı istemiyorum direk açılsın istiyorum

CEVAP: Denetim masasından kullanıcı hesapları kısmından oturum açma şeklini hoşgeldin ekranını etkinleştirme işlemini yapıp kullandıgınız kullanıcının şifresini boş bırakırsanız otomatik olarak açar.

SORU: Bilgisayarım açılırken, eksik DLL dosyası olduğunu belirten bir hata ile karşılaşıyorum. Sorunumu nasıl çözebilirim?

CEVAP: DLL dosyaları Windows ve yüklediğiniz yazılımlarla ortak olarak kullanılan dinamik kütüphane dosyalarıdır. Sistemden bir yazılım kaldırıldığında, DLL dosyalarından bir ya da birkaçı silinebilir. Bu durumda, hata mesajında belirtilen DLL dosyasını : [url]http://www.dll-files.com/[/url] adresinde aratarak indirin. Bu dosyayı Windows altındaki System klasörüne kopyalamanız sorunu çözecektir.

SORU: Sabit diskimde tek bir bölüm var. Var olan verilerimi kaybetmeden nasıl yeni bölüm oluşturabilirim?

CEVAP: FDISK kullanarak bunu yapmak olanaksız. Sabit disk bölüm yöneticisi yazılımına ihtiyacınız var. Bu gibi yazılımlar arasında kullanımı en kolay olanı Partition Magic Pro'dur. Bu yazılımı [url]http://www.powerquest.com/[/url] adresinden temin edebilirsiniz.

SORU: Windows XP kullanıyorum ve sistemimde bolca RAM var. Bu belleğin bir kısmını sabit disk gibi kullanabilir miyim?

CEVAP: Yeterli miktarda RAM olduğu sürece yeni bir sabit disk sahibi olmanın en ucuz yolu, bir sanal sürücü yazılımıdır. Bu işi yapabilen araçlar arasında en iyi örneklerden biri RamDisk'tir. Ramdisk, Windows XP Home/Professional, Windows 2000 ve NT sürümlerinde çalışabiliyor. Bu yazılımı [url]http://www.superspeed.com/[/url] adresinden indirebilirsiniz

SORU: USB portuna bağladığım bazı donanımlar, sürücüleri hatasız olmalarına rağmen çalışmıyor ya da keyfine göre çalışmayı reddediyor.

CEVAP: USB yeterliliğine sahip cihazlar çalışmalarını sağlayacak elektrik enerjisini de USB portundan sağlarlar. İşletim sistemi ve sürücülerde bir sorun olmadığı halde bazı USB cihazların çalışmaması ya da belirli USB cihazların çalışmamalarının nedeni güç eksikliği olabilir

SORU: Bir dosyayı geri dönüşüm kutusuna göndermeden yanlışlıkla silsem ya da yanlış dosyayı aynı isimle kaydetsem, nasıl geri çağırırım?

CEVAP: Windows altında normal yollarla bu gibi kayıpları gidermek mümkün değil. Bir veri kurtarma yazılımı kullanmanız gerekir. En iyi veri kurtarma yazılımlarından Media Tools ( [url]http://www.atldatarecovery.com/[/url] ) ya da Easy Recovery Proffessional'ı [url]http://www.ontrack.com/[/url] kullanabilirsiniz. Bu iki yazılımdan birini çalıştırdığınızda kurtarabileceğiniz yüzlerce dosya göreceksiniz. Dosyanın ismini bilmeniz, kurtarma işleminin süresini oldukça kısaltacaktır.


SORU: Windows 95/98/Me altında sorun çıkarmayan harici modemimi Windows XP'de kullanıyorum. Sistemi yeniden başlattığımda modem ortadan kayboluyor.


CEVAP: Bunun sebebi, Windows XP sürücülerinin yüklenmemesi ya da yüklenen sürücülerin problemli olmasıdır. Sistemi yeniden başlattığınızda modemi düğme ya da anahtarından açıp kapatın. Sistem altında Donanım yöneticisine girip Bilgisayarım üzerinde sağ tıklayıp 'Donanım değişikliklerini tara'ya girin. Windows XP modemi tanıyacaktır. Yaramazsa, bir de modemin kablosunu çıkartıp takmayı deneyebilirsiniz

SORU: Windows XP kurulum sırasında bileşen seçimine izin vermiyor ve kurduktan sonra Program Ekle/Kaldır altında kaldırılacak doğru düzgün bir Windows bileşeni göremiyorum. En azından yüklü bileşenlerin hepsini görmenin yolu var mı?

CEVAP: Evet, bunun bir yolu var. Windows XP'yi kurduğunuz klasöre (C:\Windows gibi) girerek INF klasörünü açın. Sysoc.inf dosyasını bulun ve sağ tuşla tıklayarak Notepad ile açın. CTRL+H tuşuyla Bul/Değiştir kutusunu açın. Değiştirilecek kelime kutusuna 'hide' girin. Diğer kutuyu boş bırakarak tüm 'hide' kelimelerini kaldırın. Sistemi yeniden başlatınca Program Ekle/Kaldır altında daha fazla bileşen olacaktır. Dikkat! Bilmediğiniz bileşenleri kaldırmayın, sonradan çok üzülebilirsiniz

SORU: Sistemi açtığımda BIOS sıfırlanıyor.

CEVAP: Ana kart üzerinde BlOS'un üzerine yazılan bilgilerin saklanması amaçlı bir pil bulunur. Diğer şarj edilebilen piller gibi BIOS pilinin de belirli bir ömrü olmasına ek olarak, güç kaynağına uzun süre elektrik gelmezse pil şarj edilemediği için BIOS sıfırlanır. Elektrik kesintisi gibi kısa süreli güç kaybı BIOS'u sıfırlıyorsa, pil sorunludur ve değişmesi gerekir. Eğer güç kaybı olmadan sistem açılışında BIOS sıfırlanıyorsa, Ana kart kullanım kılavuzuna başvurarak BIOS sıfırlamak için kullanılan jumper ayarlarını kontrol edin

SORU: İkiye bölünmüş, üzerinde Windows 98 kurulu bir sabit diskim ve bolca bos alanım var. Bu sabit disk üzerinde 98'e ek olarak Windows XP ve Süse Linux de kullanmak istiyorum.

CEVAP: Varolan işletim sistemini de kullanmaya devam ederek Windows XP ve Linux kurmak için ilk olarak yeni bir bölüm yaratmanız gerekir. FDISK ile mevcut bölümü silmeden yeni bölüm açmayacağınız için, ilk olarak sabit disk bölümlendirme yazılımı kullanarak diski üçe ayırın. Windows XP'yi ikinci bölüme kurduğunuzda açılışta işletim sistemi seçenekleri çıkacaktır. Son bölüm üzerine Linux kurduğunuzda ise Lilo'yu MBR'ye yazdırın. Açılışta ilk olarak Lilo yüklenecek ve Linux/Windows geçiş seçeneği sunulacaktır.

SORU: Outlook Express kullanıyorum. Elektronik posta mesajlarımda bolca yazım hatası var. Bunu nasıl engellerim?

CEVAP: Eğer sisteminizde Türkçe Microsoft Office yüklüyse, elektronik postaları yazım hatalarına karşı denetleyebilirsiniz. Bunun için Tools>Options>Spelling altından Always Check Spelling kutusunu işaretleyin. Daha sonra da alt kısımda bulunan Dictionary kutucuğundan Türkçeyi seçin. Bu işlemden sonra Outlook Express her elektronik posta yolladığınızda otomatik olarak yazım hatalarını kontrol etmeye başlayacaktır.

SORU: Windows KP'nin CD yazma işlemini nasıl hızlandırabilirim?


CEVAP: Windows XP yazılacak verileri belirli bir klasöre kopyaladıktan sonra CD'ye yazar. Eğer CD'ye kopyalayacağınız dosya ve klasörler Windows XP'nin kurulu olduğu bölümdeyse, söz konusu veriyi kesip (CTRL+X), C:\Documents and Settings\(Kullanıcı Adı)\Local SettingsVApplication Data\Microsoft\CD Burning klasörü altına yapıştırın (CTRL+V). Dikkat! CD yazma işlemi bitince XP size bu dosyaları ne yapacağınızı soracaktır, işletim sisteminin bu dosyaları saklamasını istemezseniz, silineceklerdir.


SORU: İki bilgisayarı Ethernet ve Icablo ile birbirine bağladım. Sistemlerin birinde modem yok. Her iki PC'den de İnternet'e girilebilmesi için ne yapmam gerekiyor?

CEVAP: Önceki çözümde (13) bulunan açıklama bu soru için de geçerlidir. Tek fark, söz konusu disketin modem bulunan sistemde hazırlanması zorunluluğu olacaktır. Yarattığınız bu disketi Windows XP, Windows ME ve Windows 98 SE çalıştıran sistemlerde kullanabilirsiniz.

SORU: Windows ME üzerinde lE'yi her açtığımda 'An Error Occurs in Mshtml.dll in internet Explorer6' mesajı alıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

CEVAP: Bu sorun tek bir dosyadan kaynaklanan basit bir hata ancak internet Explorer'ı kullanmanızı tümüyle etkiliyor. Sorun şu; IE 6.0 mshtml.dll dosyasının 6.0.2600.0 sürüm numaralı derlemesine ihtiyaç duyuyor fakat sizin yüklediğiniz 6.0 paketi biraz eski bir derleme. Bu durumda sürümü daha yeni bir internet Explorer paketi ile güncellerseniz, sorun giderilecektir.

SORU: Windows 98 SE çalıştıran sistemimdeki bir yazılımı kaldırdıktan sonra yeniden başlattım. Sistem açılırken bir VXD hatası veriyor ve kilitleniyor.

CEVAP: Bilgisayarın öncelikle neden kilitlendiğini bulmalıyız. Bunun için Windows'u F8 ile başlatarak listede Adım Adım Onayla seçeneğini seçip devam ederek, hepsine Evet diyerek sistemin hangi işlemden sonra kilitlendiğini bulmalısınız. Sistemi kilitleyen işlemi belirledikten sonra Windows'u Güvenli Kip ile başlatın. 'Başlat'tan 'Çalıştır'ı seçin ve kutucuğa 'msconfig' girin. Açılacak pencerenin en sağdaki tabında başlangıçta çalıştırılan yazılımların listesini göreceksiniz. Sorunlu yazılımla ilgili satırdaki işareti kaldırın ve Tamam diyerek çıkın. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda problem çözülecektir.

SORU: Windows 2000 Professional kullanıyorum. DVD seyretmek istediğimde winDVD 'Create Overlay failed. Please lower screen resolution ör color depth and try again' hatası verdi.

CEVAP: Problem büyük ölçüde yazılımda bulunan bir Windows 2000 Pro hatasından kaynaklanıyor. Öncelikle başka bir kullanıcı hesabı ile sisteme girmeyi ve WinDVD'yi çalıştırmayı deneyin. Yazılım çalışırsa, bilgisayarı yeniden başlatarak eski kullanıcı adınızla giriş yaptığınızda sorun çözülecektir. Bu işe yaramazsa, bir önceki problemdeki adımları izleyin. Böylece 3D oyunları oynayamasanız bile, DVD izleyebilirsiniz.


SORU: Proxy sunucusu ne işe yarar ve kullanmam gerekli midir?


CEVAP: Proxy, web tarayıcısı gibi istemci uygulamalar ile gerçek bir sunucu arasında duran bir sunucudur ve yazılım ve/veya donanım tabanlı olabilir. Genellikle, işyeri ağlarında ya da servis sağlayıcılar tarafından kullanılır. Gerçek sunucuya yapılan talepleri proxy değerlendirir ve bu talepleri yerine getirmeye çalışır. Talebi kendisi karşılayamazsa, gerçek sunucuya iletir. Proxy sunucuların iki temel işlevinden ilki talep edilen dosyaları önbelleğe (cache) alarak sayfa indirilmesindeki performansı artırmaktır. Diğeri ise bazı web sitelerine erişimi engellemektir. Kısacası, Proxy sunucular performans artışı sağlarken erişim kısıtlaması getirebileceği için karar size kalıyor.


SORU: Web sitemde menü düğmelerinin üzerine gidildiğinde rengin değişmesini İstiyorum. Bunu nasıl yaparım?

CEVAP: Bunun için _JavaScript, Flash, DHTML gibi pek çok farklı teknik kullanılabilir:, [url]http://javascriptkit.com/script/cutindex23.shtml[/url] adresinde bu konuyla ilgili yazılar bulabilirsiniz. Daha kolay bir yol, gereken kodu görsel olarak üretebileceğiniz araçları kullanmaktır. Bu araçlar arasında JavaScript kullanarak renk değiştiren düğmeler hazırlayabileceğiniz ve ücretsiz olan Mouseover Button Wizard ( [url]http://www.mobw.net/[/url] ) sayılabilir. Dreamweaver, FrontPage ya da Fireworks gibi web geliştirme araçlarında da bu özellik yerleşik olarak bulunmaktadır

SORU: İnternet'e nasıl daha hızlı bağlanabilirim?

CEVAP: Su anda birçoğumuzun kullandığı 56K modemler dışında, Türkiye'de İnternet'e daha hızlı bağlanmanızı sağlayan seçenekler var. Kiralık hat, maliyetleri nedeniyle ev kullanıcısına uygun olmadığını belirtelim. Kablo TV , ADSL, uydu ve ISDN üzerinden hızlı İnternet'e sahip olmak mümkün.

SORU: ISDN nedir?

CEVAP: ISDN, Integrated Services Digital Network kelimelerin baş harflerinden oluşmuş bir kısaltmadır. ISDN ile ses, görüntü ve veriler sayısal olarak birleştirilip aynı hat üzerinde taşınması sağlanır. Tasıma işlemi sayısal olarak yapıldığı için hata oranı düşük, ama kaliteli bir iletişim yöntemi olarak tanımlayabiliriz. Türk Telekom'un ISDNBRI ve ISDN PA olmak üzere iki farklı ISDN hizmeti var. ISDN Basic Rate Interface, 2 adet 64 Kbit'lik bilgi kanalı içerir. ISDN Primary Access'deyse, her biri 64 Kbit'lik olan 30 bilgi kanalı bulunuyor. ISDNBA, evlerin ve küçük ofislerin İnternet'e hızlı ve sorunsuz bağlanması için kullanılabilir. Ama öncelikle, [url]http://www.ttnet.net.tr/[/url] adresinin ISDN den bağlı bulunduğunuz telefon santralinin ISDN desteğinin olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor.


SORU: Uydu ile İnternet'e bağlanmak iyi bir çözüm mü?

CEVAP: 1998 yılında, Türkiye'ye ilk defa getirilen uydu sistemlerini test etmiştik. Testlerimizde bu sistemle saniyede 400 Kbit'lik hıza ulaşmıştık. Uydu sistemi, dosya indirmede çok işe yaramasına karşın, yasal düzenleme gereği PC'nizden İnternet'e giden bilgiyi 56K modemle iletmeniz gerekiyor. Bu da, sizin modem ve telefon hattından kurtulmanızı engelliyor. Birkaç ay içinde, yasaların değişmesiyle İnternet'e giden ve İnternet'ten gelen bilgiyi uyduyla taşımak mümkün olabilecek. Bu tür sistemlerin, ADSL ve KabloNet olmayan her yerde kullanılması da hızlı internet isteyenleri memnun edecek bir gelişme.


SORU: Web sitemde kullanmak için hareketli gif dosyaları yaratmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

CEVAP: Hareketli gif hazırlamak için en kullanışlı yazılımlardan biri Ulead Gif Animator 5.0'dır. [url]http://www.ulead.com/[/url] adresinden indirebileceğiniz bu yazılım, sadece hareketli gif hazırlamakla sınırlı değil. Bu araçla düzenlenebilecek ve web sayfalarında kullanılabilecek animasyonlar için desteklenen biçimler arasında exe dosyaları, avi ve Flash da bulunuyor

SORU: Üç ayrı USB cihazı aynı anda kullanmak istiyorum ama anakartımda sadece iki port var. Ne yapabilirim?

CEVAP: Anakaraların çoğunda, harici port ya da çoğaltıcı ile USB port sayısını 127'ye kadar çıkarabilirsiniz. Eğer ana kartınızla beraber kasaya monte edebileceğiniz portlar gelmediyse, satın almak zorundasınız. Kart üzerinde genelde USB genişlemesi için belirlenmiş 'pin'ler, yanında küçük bir ibare ile bulunur. Yine de herhangi bir hata olasılığına karşı, ana kart kullanma kılavuzunda bulunan pin haritasından yararlanmalısınız. Doğru pin'lere bağladığınız harici USB portları, güç kaynağının da izin verdiği sayıda donanımı destekleyecektir. USB portu bulunan monitör gibi cihazlar ise kendi güç kaynaklarını kullandıkları için sisteme yük bindirmez.

SORU: Ana kart BlOS'u üzerinde oynama yapılabildiğini (EPA logosunu değiştirmek gibi) biliyorum. Aynı şey GeForce ekran kartım için de geçerli midir?

CEVAP: Ana kart BlOS'ları gibi, ekran kartlarının da BlOS'ları üzerinde oynama yapmak mümkündür. Bunu için [url]http://guru3d.com/xbios[/url] adresinden son sürümünü indirebileceğiniz NVIDIA BIOS Editör isimli aracı kullanabilirsiniz (Nvidia üretimi BlOS'lar için geçerli). Dikkat! BIOS editörü yazılımları kullanırken bilmediğiniz ayarlara dokunmayın. Ekran kartının BIOS'unu bozmak istemiyorsanız tabii.

SORU: bilgisayarıma format atmam gerekti. Ondan sonra ise her şeyi yeniden yükledim. Ancak Başlat menüsünün eskisinden çok daha yavaş açıldığını fark ettim.

CEVAP: Windows baştan kurulunca menüleri hızlı açma seçeneği kapanmış olabilir. Bu problemi gidermek ve menülerin hızlı açılmasını sağlamak için aşağıdaki adımları takip ediniz:
.1.BAŞLAT menüsünden ÇALIŞTIR komutunu çalıştırın.
.2. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde REGEDIT yazıp ENTER tuşuna basın.
.3. Sol taraftaki klasör yapısını takip ederek HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop bölümüne gelin.
.4. Sağ panelde MenuShowDelay seçeneğini göreceksiniz. Üzerine çift tıklayın ve değerini 0 yapın.
.5. Tamam'a tıklayın ve Registry editörünü kapatın. Windows 98'i açıp kapadığınızda alt menülerin açılması için gereken zamanın kısaldığını göreceksiniz.SORU: Windows 98 yüklü bilgisayarım hata mesajları vermeye başladı. Format atıp yeniden yüklemek istiyorum ama Cd key'in yazılı olduğu kutu kayıp! Bilgisayarımda yüklü olan bilgilerden bu cd-key'e ulaşmam mümkün müdür?

CEVAP: Elbette, bu bilgiyi Registry kayıtlarından bulup çıkartabilir ve bir kenara not edebilirsiniz.
Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir.
.1. BAŞLAT menüsünden ÇALIŞTIR komutunu çalıştırın.
.2. REGEDIT yazın ve ENTER tuşuna basın. REGISTRY editörü ekrana gelecektir.
.3. Sol taraftaki ağaç yapısını kullanarak HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion anahtarına gelin.
.4. Sağ taraftaki listede ürün numaranızı göreceksiniz. Örnek için aşağıdaki resme bakabilirsiniz.
Artık bu ürün numarasını bir kenara not alabilir ve bu bilgiyi bir sonraki Windows kurulumunuzda kullanabilirsiniz.

SORU: Bir klasörün içeriği değiştiğinde Windows 98 bunu hemen anlayamıyor ve klasör penceresini F5 ile tazelemek gerekiyor.

CEVAP: Bu tazeleme işini Windows 98'e daha sık ve daha hızlı yaptırtmak, böylece değişikliklerinizin anında klasör penceresine yansımasını istiyor olabilirsiniz. Bunu yapmak için basit bir REGISTRY ayarı var. Başlat menüsünden Çalıştır komutunu çalıştırın. REGEDIT yazıp Enter tuşuna basın. HKEY_LOCAL_MACHINE/System/CurrentControlSet/control/Update bölümüne gelin. Sağ taraftaki pencere içerisinde UpdateMode anahtarına gelin, sağ fare düğmesine basın ve açılacak olan menüden Değiştir komutunu çalıştırın. Açılacak olan pencerede 01 değerini 00 olacak şekilde değiştirin. Regedit uygulamasını kapatın, Windows 98'i kapatıp açın. Artık klasör pencereleriniz daha hızlı güncellenecektir


SORU: bilgisayarın haklendiğinini nasıl anlayabiliriz?

CEVAP:cevap için alttaki linki tıklayarak öğrenebilirsiniz.
[url]http://www.main-board.com/guvenlik-ve-dsl/187454-bilgisayarinizin-hacklendigini-nasil-anlarsiniz.html[/url]
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 18829
favori
like
share
hakan997 Tarih: 18.10.2012 19:04
ELLERİNE SALĞLIK ÇOK YADIMCI OLDU
tqboss Tarih: 22.08.2012 09:19
benim sabitleme yeri sol tarafa döndü nasıl yparım
:/
hakan üzümlük Tarih: 01.08.2011 18:30
arkadaslar site hakinda biraz bilgi verirmisiniz google den buldum üye oldum oturumla ilgili yazilar gördüm saorularimizi nereye yaziyoruz ve cvblar burdaki üyelerdenmi yoksa ilgili kisilerdenmi geliyor ?=?
batmanli308 Tarih: 20.05.2011 14:45
benim bilgisayarım windows xp internetteki bazı yerlere girince açılmıo ve aç kaydet iptal uyarısı çıkıo ama başka tür windowslarda açılıo ne yapmalıyımm:
31akdenizli31 Tarih: 16.03.2011 19:41
flatcast radyolarda port nasıl açabilirim pc xp
vural Tarih: 02.12.2010 01:26
emeginiz icin tesekkurler faylanmamiz gereken bilgiler sagolun
vipcrew Tarih: 23.08.2010 22:29
tşk çok faydalı bilgiler
CA-CHALLENGE Tarih: 19.04.2010 18:54


Sağolun arkadaşlar


KaRaKıZ Tarih: 05.01.2010 13:45
emeğine sağlik cihan