Gitar Dersleri 7 - İkinci Parça Alıştırma

Bu parçada, p parmağıyla çalınacak notalar çekerek, i ve m parmağıyla çalınacak notalar yaslayarak çalınacak.
parçanın düz bir ritmi var. Sayı sayar gibi çalın. duraklama olmasın.
her ölçüde 4 nota var ancak porte sonlarındaki ölçülerde 2'şer nota var. son ölçülerdeki notaların her birini sanki 2 notaymış gibi çalacağız. Yani bunları çalarken içimizden 2'ye kadar sayacağız.
Birde alt portenin 4. ölçüsünde 3 nota var. Bu ölçüde ilk iki notayı normal çalıyoruz. üçüncü notayı 2 notaymış gibi uzun çalıyoruz. Yani yine içimizden 2'ye kadar sayıyoruz.
Parçadaki sol notalarının yanında # (diyez) işareti var. Bu notayı bildiğimiz yerinin bir perde sağında çalacağız. Yani sol notasını 3. tel 1. perdede çalacağız.
2. tel 3. perdedeki re notasına 4. parmakla basıyoruz. Bu sizi yanıltmasın. Nota 3. perdede ancak 4. parmağımızı alıştırmak için onu basıyoruz. Yani burada 2. tel 3. perdeye 4. parmakla basılacak.
bazı notaların üzerinde sayı yazmıyor. Dikkat ederseniz bunlar boş tellerde olan notalar. Bu yüzden parmak numarası yazılmadı.
Sapları aşağı doğru olan notaları p parmağıyla çalın.
1/8lik sus kafanızı karıştırmasın. Onu dikkate almayın.
Tekrar işaretide her iki porteninde birer kere tekrarlanacağını gösteriyor.
parçanın videosunu da notaların altında görüyorsunz.[YOUTUBE]lN9Ivga4STk&eurl[/YOUTUBE]
Gitar Dersleri 8 - Arpej Formülü

Parça tamamen çekerek çalınacak.
Ölçü boyunca şekiller sabit. Örneğin ilk ölçüde 3. parmakla kalın do´yu ve 1. parmakla ince do´yu basıyoruz. Ölçü bitene kadar parmaklarımız yerinden kalkmıyor.
akıcı bir şekilde çalın. ölçü geçişlerinde duraklama olmasın.
sol ele ve sağ ele dikkat.
sol el baş parmağı karşıdan görülmesin. sağ el parmakları bir yere yaslanmasın. Sağ el havada olsun. Sol el parmakları dik bassın ve parmaklar alt tele değmesin.[YOUTUBE]BsUDki6NrkA&eurl[/YOUTUBE]Gitar Dersleri 9 - Do Majör Vals

Bu parça tamamiyle çekerek çalınacak.
sapları aşağıya doğru olan notalar p parmağıyla çalınacak.
aynı hizada olan çiftli notalar aynı anda çalınacak. Bu ödevle çift seslere başlamış oluyoruz. aynı hizadaki notaları i ve m parmağımızı kullanarak aynı anda çalıyoruz.

En başta bir do notası var (kalın do) Bu nota için 5. telin 3. perdesine basıyoruz. daha sonraki çift seslere baktığımızda do ve mi notalarını görüyoruz. Do için 2. tel 1. perdeye basıyoruz. Yani kalın do ve ince doya aynı anda basıyoruz. Ölçü boyunca bu şekil sabit. yani kalın do'yu p parmağıyla çalıyoruz sonra ki do ve mi notasını birlikte iki kere çalıyoruz. Bunları bitirene kadar sol el sabit. Daha sonra gördüğünüz gibi re notası geliyor ve sol elimizi değiştiriyoruz.
Parçayı öncekinde olduğu gibi sayı sayar gibi çalıyoruz. Nota aralarında, ölçü geçişlerinde(Ölçü dediğim satırları yukarıdan aşağıya doğru kesen çizgilerin arası) duraklamak yok. Duraklama oluyorsa akıcı çalana kadar çalışmaya devam.

Her ölçüde 3 sıra nota var ancak bazı yerlerde(tekrar işaretlerinden önceki ölçülerde) tek sıra nota var (İlk kısmın sonunda kalın do ile ince do, ikinci kısmın sonunda da kalın do ile ince do, son kısmın sonunda kalın la ile ince la var) Bunları çaldıktan sonra sanki iki nota daha varmış gibi bekliyoruz.

"DC.Al Fine" yazan yerden en başa dönüyoruz ve parçayı Fin yazan yerde bitiriyoruz.
aynı anda sadece i ve m parmakları çalmıyor. Bazen p ile i, bazende p ile m aynı anda çalıyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1904
favori
like
share