Sual: İnatçı bir Müslümana, (Nuh der, peygamber demez) demek niçin küfür oluyor?


CEVAP
Önce bu deyimin ne anlama geldiğine bakalım:

Bir kimse, o kadar inatçı ki, herkesçe bilinen bir gerçeği bile, kabul etmez inkâr eder demektir. Hıristiyanlar ve Yahudiler dâhil herkesin peygamber olarak bildiği Nuh aleyhisselama, peygamber dememekte inat eder demektir. İsa aleyhisselama peygamber demiyor dense, Yahudiler demediği için geneli kaplamaz. Muhammed aleyhisselama peygamber demiyor dense, Hıristiyanlar da demiyor. İttifakla herkesin kabul ettiği Nuh aleyhisselam örnek gösteriliyor. (Adam, Nuh diyor da, Ona peygamber demeye dili varmıyor) anlamındadır. Küfür olmasının sebebiyse şudur:

(Sen inatta o kadar ileri gidiyorsun ki, Nuh aleyhisselamın peygamberliğini inkâr ediyorsun) denmiş oluyor. O da Müslüman olduğuna ve bunu inkâr etmediğine göre, (Sen Nuh aleyhisselama peygamber demiyorsun) denilince, küfürle suçlanmış oluyor. Hâlbuki Peygamber efendimiz, (Kendisine kâfir denilen kimse, gerçekte kâfir değilse, ona kâfir diyenin kendisi kâfir olur) buyuruyor. Yani inatçı Müslüman, kâfir olmadığı halde, ona kâfir dendiği için bu söz küfür oluyor. Ama bu sözü inatçı kâfir için söylemekte mahzur yoktur. Kâfire, (Sen inadından Nuh der, peygamber demezsin) demekte hiç mahzur olmaz.

Vehhabiler, Âdem, Şit, İdris ve Nuh'a [aleyhimüsselam] kadar olan peygamberlere peygamber demiyorlar. Onun için, (Vehhabiler, Âdem der peygamber demez, İdris der peygamber demez) denirse mahzuru olmaz, yerinde söylenmiş olur.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 538
favori
like
share
MAVi Tarih: 23.07.2009 00:28
Allah razı olsun..
EFSaNe41 Tarih: 07.02.2009 12:43
hımm...çok güzel anlatmısınız tşkler....çok tehlikeli sözlerden biride bu.sizde öyle anlatmısınızki üstüne söylenecek birşey yok gercekten çok güzel eksiksiz anlaşılır mukni bir ifadeyle anlatmısınız..ellerinize sağlık..
dilsiz_yuregim Tarih: 05.02.2009 09:50
paylasim icin tsklr
Allah razi olsun.
ReiS_61 Tarih: 01.02.2009 16:18
Allah razi Olsun
a-yan Tarih: 29.01.2009 14:30
Çiçeğim kardeş bu alıntı yaptığın bilgiler hangi kitapta var kaynak gösterirsen iyi olur evet nuh der peygamber denez sözü hoş değil ama bu şözle kişi kufre girer demek bana ağır geldi
KaRaKıZ Tarih: 28.01.2009 16:48
saol cnm Allah razı olsun