Soru:
Kaza namazı borcu olan nafile namaz kılabilir mi?

Cevap:
Kazaya kalmış namazların kazasıyla meşgul olmak, nafile namaz kılmaktan önemli ve önceliklidir. Ancak vakit namazları ile birlikte kılınan düzenli nafileler (revatib sünnetler) ve teravih namazı, imkánlar ölçüsünde kılınmalıdır. Hz. Peygamber (SAV) bir hadislerinde, "Kulun kıyamet günü ilk hesaba çekileceği konu, farz namazlarıdır. Eğer bu tamamsa işi kolaylaşmıştır. Aksi halde bakın bakalım nafileden bir şeyi var mıdır denir. Nafile ile farz eksikleri tamamlanır" buyurmuştur. (Tirmizi, salat, 188; İbn-i Mace ikame, 202)

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2062
favori
like
share
M.Kutsi Çil Tarih: 09.03.2009 21:15
Huriye Yaman adlı arkadaş,dini konularda bilgilenmek için,piyasada çok güzel kitaplar var,bilhassa Diyanetin ilmihal kitaplarını tavsiye ederim.Sorularına bizlerden cevap bekleme,bizler veya buradakiler sıradan insanlarız,size yanlış bilgiler verebiliriz.Bu konuda müftülüklerden de yardım alabilirsiniz.Ben "Bizlere fazla güvenme,bizler de ancak senin kadar biliriz bu konuları"diyorum.Selam ve sevgiler.
keskinkilic_68 Tarih: 09.03.2009 13:28
Allah razı olsun

kaza namazlarını ikindi haricinde diğer bütün namazları kıldıktan sonra kılabilirsiniz. niyet "niyet ettim allah rızası için en son kazaya kalmış akşam namazının farzını kılmaya" şeklinde yapabilirsiniz ben burda akşam için yazdım siz hangi vakiti kılacaksanız ona göre niyet edersiniz. teferruat içinse islam ilmihaline bakarsanız daha iyi olur. kaza namazlarında sadece farzlar kılınır sünnetin kazası olmaz.
huriye.yaman Tarih: 09.03.2009 12:05
benim kılımadığım çok eksik namazım var şimdi onu kılmaya çalışıyorum yeni başladım ama nasıl niyet edeceğimi bilkmiyorum bide her namazın peşine kılabilirmiyim sünnetidemi kılıcam yardımcı olursanız çok sevinecem
nichole Tarih: 06.03.2009 14:21
ellerinize sağlık
Çetin Tarih: 29.01.2009 11:17
ALLAH (c.c) razı olsun kuber.