Hastane, klinik ve labaratuvarlarda kullanılan araçların çalıştırılması, test ve gerekli tahlillerin yapılmasını sağlayacak teorik ve uygulamalı bilgileri kendisine uğraş edinen elemanlar yetiştirir.

Programın Amacı:
Sağlık memurluğu programının amacı, insanların sağlık sorunlarını çözmede yardımcı olacak insan gücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:
Sağlık memurluğu programında anatomi, fizyoloji, biyokimya, istatistik, mikrobiyoloji, parazitoloji, psikoloji, kişilerarası ilişkiler, iç hastalıkları ve bakımı, cerrahi hastalıklar ve bakımı, bulaşıcı hastalıklar ve bakımı halk sağlığı ve bakımı, gibi dersler okutulmakta, klinikte uygulama yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler:
Sağlık memurluğu programında okumak isteyenlerin biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, insanlara yardım etmekten hoşlanan ve insanlarla iyi iletişim kurabilen, bedence sağlam, dayanıklı, sabırlı, sorumlu ve dikkatli kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:
Sağlık memurluğu programını bitirenlere "Sağlık Memuru" ünvanı verilir. Sağlık memurları hekimlerle işbirliği halinde çalışırlar. Hastanın ameliyata hazırlanması, ameliyat sonrası bakımı, hekimin yönergesi doğrultusunda ilaç veya oksijen uygulamalarının yapılması, tanı ve tedavi için kullanılan araç-gereç ve ilaçların hazırlanması, hastaların hekim tarafından belirlenen tedavi planının uygulanması gibi işler sağlık memurlarının görevlerindendir. Çalışma saatleri değişik olup vardiyalı çalışma ve nöbete kalma söz konusudur.

Çalışma Alanları:
Sağlık memurları özel ve resmi hastanelerde, dispanserlerde sağlık ocaklarında, ana-çocuk sağlığı merkezlerinde, günlük bakım ve uzun süreli hasta bakım merkezlerinde, ilkyardım merkezlerinde görev alabilirler. Bu alanda yetişmiş insangücüne çok ihtiyaç olduğundan mezunların iş bulma sorunu olmayacaktır.


Sağlık Memurluğu Bölümü Olan Üniversiteler Ve İlgili Fakülteler

ULUDAĞ- BURSA SAĞLIK YÜKSEKOKULU
OSMANGAZİ- ESKİŞEHİR SAĞLIK YÜKSEKOKULU
BALIKESİR- BALIKESİR SAĞLIK YÜKSEKOKULU
MUĞLA- MUĞLA SAĞLIK YÜKSEKOKULU
KOCAELİ- KOCAELİ SAĞLIK YÜKSEKOKULU
CELAL BAYAR- MANİSA SAĞLIK YÜKSEKOKULU
İNÖNÜ- MALATYA SAĞLIK YÜKSEKOKULU
PAMUKKALE- ÇİVRİL KADİR KAMEROĞLU SAĞLIK YÜKSEKOKULU
DİCLE- SİİRT SAĞLIK YÜKSEKOKULU
NİĞDE- AKSARAY SAĞLIK YÜKSEKOKULU
TRAKYA- KIRKLARELİ SAĞLIK YÜKSEKOKULU
FIRAT- ELAZIĞ SAĞLIK YÜKSEKOKULU
ZONGULDAK KARAELMAS -ZONGULDAK SAĞLIK YÜKSEKOKULU
YÜZÜNCÜ YIL- VAN SAĞLIK YÜKSEKOKULU
DİCLE -DİYARBAKIR ATATÜRK SAĞLIK YÜKSEKOKULU
KAFKAS- KARS SAĞLIK YÜKSEKOKULU

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 5853
favori
like
share