Permalı Saçlar,Permalı Saçların bakımı,Perma Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeli


Saçınızı ara sıra hafif kıvırmak veya biçimlendirmekten öte bir şey istediğinize eminsiniz, perma yaptırmayı düşünebilirsiniz. bu oldukça ciddi bir adımdır, çünkü perna sırasında saç kimyasal maddeler biçimlendirme bigodileri tamamen değişik bir biçim almak üzere yeniden yapılandırılır, yapılan işlemin geri döndürülemez bir etkisi vardır. Bu işlemi kuaförde yaptırmak çok daha güvenlidir. Çünkü saçınız tehlikeye atılmayacak kadar önemlidir.

Kuaförünüz saçınızın uzunluğuna, dokusuna ve durumuna göre size en uygun perma türünü önerecek, tüm perma bigudilerinin doğru yeleştirilmesini sağlayacaktır. Bigudilerin biçimi, saçın durumu ve bigudilerin ne kadar süre başta tutulacağı alınacak sonucu etkiler. Farklı sonuçlar elde etmek için değişik perma tipleri uygulanır. Normal permanın amacı, kısa veya uzun saçın tümünü eşit şekilde kıvırmaktır.

Dolgun perma veya yarım perma büyük bigudi üstünde biçimlendirilen yumuşak bir permadır ve sıkı buklelerden çok, dalgalı bir sonuç verir. Saçınızın yanlızca bir bölümünün kıvırcık olmasını istiyorsanız, kısmi perma yapılabilir; mesela arkada ve yanlarda kısa düz saçlar, tepede kabaran bukleler.

Ayrıca, saçınızın bir kısmı doğal olarak kıvırcık, idğer tarafı doğal olarak düzse,kısmi perma hepsini aynı duruma getirmek içinde kullanılabilir. Buna karşılık düzleştirme ters perma demektir; perma işlemi sırasında kıvrımlı veya kıvırcık saçlar düz tutulur. Ancak düzleştirme, normal permadan çok daha şiddetli bir işlemdir ve saçta daha zararlı etkileri olabilir. Kök perm ası, saçınıza kökler civarında dolgunluk vermek için kullanılır. Saçın uçları korunup yanlızca başın derisine yakın bölümlere perma yapılır.

Aklınızda bulunsun: Perma ve gölge işleminin saç yapısı için zararlı olduğunu, ikisinin birlikte uygulanmasının bu zararı ikiye katlamak anlamına geldiğini. bu işlemlere maruz kalan saç telleri, zayıflayıp kuruduğu için dökülme tepkisi verebilir. Senin saç tellerin iki kimyasal işlemi ayna anda gördüğü için çok fazla zarar görmüş olabilir. Bu nedenle en ufak bir tarama işleminde bile dökülme tepkisi verebilir.

Permanın yüz ve saç şekline göre seçimi önemlidir. Perma denilince hanımlar irkiliyor,korkuyor. Bilinçsizce yapılan perma olumsuz sonuç veriyor. Oysa günümüzde perma her saça yapılabilecek biçimde. Pratik ve kullanım yönünden perma yapılan ve taranan saçın her zaman kuaföre ihtiyacı yoktur. Avrupalı çalışan hanımların çoğunun saçı permalıdır. Bu da vakit ,özgürlük ve dinamizm demektir.

Bilinçli Yapılan Perma

Perma yapılacak saç ,o saçı tanıyan kuaförler tarafından yapılması daha doğrudur. Günümüzde boyalı, röfleli ve çok zayıf saçlara bile perma yapılabilecek perma ilaçları bulunmaktadır. Bilinçli yapılan perma 6 ay´da bir tekrar uygulanabilir. Perma denilince akla afro ,kıvırcık saç gelir. Oysa afro permanın bir çeşididir. Kuaförünüzle kurulacak bir ön görüşmeden sonra saçınıza uygun perma çeşidini bulabilirsiniz.(uç perma,iri dalgalı perma,sadece saçınıza volüm kazandırmak için yapılan perma gibi)

Perma Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Perma yaptırılırken en çok dikkat edilecek hususlardan biride, perma yaptırdım artık saçımı yıkayıp rahatça dışarı çıkacağım hissine kapılmaktır ki bu da yanlış bir düşüncedir. Perma ile birlikte saçınızı yıkadıktan sonra güzelce taramalı, köpük ya da jöle hatta nemlendirici sürüp saçınızı difüzörle kuaförünüzün gösterdiği gibi kurutmalısınız. En çok dikkat edilmesi gerekende saç kurutulurken şeklinizi verdikten sonra kurutma işlemi boyunca fazla elinizle saçınızı oynamamanızdır. Fazla saçınızla oynarsanız frize bir görüntü elde edebilirsiniz. En son olarakta saçınızın daha parlak görünmesi için biryantin kullanabilsiniz.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 11514
favori
like
share
mehmet_gül Tarih: 22.07.2009 08:14
bende kaç gündür perma yaptırıyım diyodum zararı da var ama olsun bi kere yapayım yoksa içimde kalacak paylaşım için teşekürler
mfs1996 Tarih: 22.07.2009 00:50
ya ben perma yaptırmak istiyom ama zararıda var napcağımı bilemedim şimdi kararsızım
CADIKIZ Tarih: 05.02.2009 10:51
cok seviom kivircik saclari ama bu perma isi hem saclari olduruyomus hemde bakimida cok zormus:3:
nis_2 Tarih: 02.02.2009 15:46
ben saçımı asla perma yaptırmamm
satUn Tarih: 02.02.2009 15:22
PAYLAŞIM İÇİN SAOL SU-PERİSİ
Sindy Tarih: 31.01.2009 15:12
ben zaten dalgali sactan bikmisim ben almiyim :72:

emegine saglik canim tesekkurler