YÖK, üniversiteye girişi değiştirdi. Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda başarılı olanlar, açıköğretim ve önlisans programlarına yerleşecek. Lisans Yerleştirme Sınavları’nı kazanan ise örgün lisans programlarında okuyacak

YÖK, 2010’dan itibaren ÖSS’nin yerine uygulanacak yeni bir sistem getirdi. İki aşamalı yeni sistemde, adaylar okumak istedikleri yükseköğretim programına göre sınavlara katılacak. Yeni sistemde adayların testlerdeki başarısı önemli hale gelecek.
YÖK Genel Kurulu, dün 2010’dan itibaren uygulanmak üzere yükseköğretime geçişi değiştirdi. Kurul’un bazı muhalif üyeleri, yeni sisteme imam hatip lisesi (İHL) mezunlarının önünü açacağı gerekçesiyle karşı çıktı. Kurul’da oy çokluğuyla alınan yeni sistem şöyle:

İşte yeni sistem
Sınavın birinci aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ortak ve tek bir sınav olacak. İkinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) ise 5 ayrı sınavdan oluşacak.
Adaylar YGS’den aldıkları puanla, açıköğretim ve örgün önlisans programlarına yerleşecek. LYS’ye girebilmek için YGS’den asgari bir başarı puanı elde edilecek. LYS, örgün lisans programlarına yerleştirmede esas alınacak başarı puanını belirleyecek.
YGS’de Türkçe (dil ve anlatım), Temel Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri alanlarında soru çıkacak.
LYS, Matematik-Geometri Sınavı (LYS 1), Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) Sınavı (LYS 2), Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1 Sınavı (LYS 3), Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe grubu) Sınavı (LYS 4) ve Yabancı Dil Sınavı (LYS 5) olmak üzere 5 alanda yapılacak.
LYS puanları Matematik-Fen (MF), Türkçe-Matematik (TM), Türkçe-Sosyal (TS), Yabancı Dil (YD) olmak üzere 4 grupta hesaplanacak.
MF puanı için LYS 1 ve LYS 2, TM puanı için LYS 1 ve LYS 3, TS puanı için LYS 3 ve LYS 4, YD puanı için sadece LYS 5’e girilmesi zorunlu olacak.
Bunlardan her bir gruba giren puanın hesaplanmasında, YGS’deki Temel Matematik ve Türkçe testleri belli oranda dikkate alınacak. Bu puan türlerinden ayrıca MF1, MF2, MF3 veya TM1, TM2, TM3 veya TS1, TS2, TS3 veya YD1, YD2, YD3 gibi tasnifler oluşturulabilecek.

Alan dışına çıkmak mümkün
Öğrenciler, isterlerse alanları dışında sınavlara katılabilecek. Örneğin, TS’den mezun aday, mühendislik programı tercih etmek isterse, TS bölümünün ilgili LYS sınavlarının yanı sıra MF grubundakilerin katıldığı LYS sınavlarına girecek. İmam hatip ve diğer meslek lisesi öğrencileri, isterlerse kendi alanları dışındaki LYS testlerini de çözebilecek.
LYS’deki testlerin puanlardaki ağırlıkları, puan türlerinin hesaplanması, üniversitelerin hangi puan türünden öğrenci alacağı gibi konularını YÖK daha sonra belirleyecek.

Katsayılar değişecek
YÖK Kanunu’nda, yükseköğretime geçişte farklı katsayılarla ilgili ifadeler yer alıyor. Bu doğrultuda kanun değişikliği olmazsa, yeni sistemde de katsayılar bulunacak ancak mevcut sistemdeki 0.3 ve 0.8 olan katsayıların oranları değiştirilecek.
Kurul’da bazı YÖK üyeleri yeni sistemin dershanelere talebi artıracağını belirtti. YÖK Genel Kurulu Üyesi Bülent Serim, karşı oy yazısında, İHL ve diğer meslek lisesi mezunlarına alan dışı tercihlerinde uygulanan farklı katsayı sisteminin kendiliğinden sona ereceğini belirtti. İHL ve diğer meslek lisesi mezunlarının genel lise mezunları gibi tüm lisans programlarında okuma hakkına kavuşacaklarını kaydeden Serim, İHL’yi bitirenlerin yükseköğretimin tüm programlarında öğrenim görmesinin laik eğitimin özüyle bağdaşmayacağını savundu.

Kurul’da tartışma çıktı
Kurul’da 2009 ÖSS’de ağırlıklı ortaöğretim başarı puanının değiştirilmesi ilgili bölüm görüşülürken de tartışma çıktı. Bazı YÖK üyeleri, ÖSS’ye az bir süre kaldığı, adayların mevcut sisteme göre hazırlandıkları gerekçesiyle, değişiklik yapılmamasını istedi. Sistem değiştirilirse hukuki sorun doğacağı ve mevcut sisteme göre çalışan adayların dava açabileceği belirtildi. Kurul’da, adayları tedirgin etmemek amacıyla bu yılki ÖSS’de değişiklik yapılmadı.
Kaynak: MiLLiyet

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 14482
favori
like
share
FreddyKrueger Tarih: 25.08.2009 13:54
[COLOR="#c0ccf4"]2010 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi hakkında genel bilgiler - 2010 ÖSS - ÖSS 2010 - ÖSS 2010 SiStemi - 2010 ÖSS SistemiiLqiLi DoSyaya A$aqıdan uLa$abiLirSiniz...


TıkLayın


Eqer Link ÇaLı$mıyorSa TıkLayın...
FreddyKrueger Tarih: 25.07.2009 11:41
ÖSYM, 2010 yılından itibaren uygulamaya konulacak yeni üniversiteye giriş sisteminde, adayların yerleşeceği önlisans ve lisans programlarının taslak puan türlerini yayımladı.

ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlanan 401 yükseköğretim lisans programı, 224 önlisans programı ile puan türlerinin bulunduğu listenin geçici olduğu, 2010-ÖSYS Kılavuzunda kesinleşeceği belirtildi. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) olmak üzere iki aşamalı sınavdan oluşan yeni üniversiteye giriş sisteminde, YGS'de 6 puan türü, LYS'de ise MF, TM, TS ve Dil puan türü grupları bulunacak.


LİSANS PROGRAMLARINA GÖRE PUAN TÜRLERİ Lisans programlarına adaylar YGS veya LYS'deki puan türlerinden en yüksek olan puana göre yerleştirilecek.
Bazı lisans programlarına göre taslak puan türleri şöyle:
''İngiliz Dili ve Edebiyatı,İngilizce Öğretmenliği (DİL-1), Arap Dili ve Edebiyatı, İspanyol Dili ve Edebiyatı (DİL-2), Coğrafya, Basın Yayın, Halkla İlişkiler, Gazetecilik (TS-1), İlahiyat (en yüksek olan puan TS-1 veya YGS-4), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği (en yüksek olan puan TS-1 veya YGS-4), Tarih, Hititoloji, Sanat Tarihi, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği (TS-2), İç Mimarlık, Endüstri Ürünleri Tasarımı, İstatistik (MF-1), Biyoloji, Fizik Öğretmenliği, Kimya (MF-2), Tıp, Hemşirelik (Fakülte), Veteriner, Eczacılık, Diş Hekimliği (MF-3), Hemşirelik (Yüksekokul) (en yüksek olan puan MF-3 veya YGS-2), Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Mimarlık (MF-4), Bilgisayar Öğretmenliği (en yüksek olan puan MF-4 veya YGS-1), Maliye, İktisat, İşletme, İşletme-Ekonomi (TM-1), İktisat (Açıköğretim) (en yüksek olan puanlardan biri YGS-1,2,3,4,5 veya 6), Turizm ve Otelcilik (Fakülte), Hukuk, Sınıf Öğretmenliği, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler (TM-2), Psikoloji, Sosyoloji, Felsefe, Çocuk Gelişimi (TM-3).''

ÖNLİSANS PROGRAMLARINA GÖRE PUAN TÜRLERİÖnlisans programlarına ise YGS'nin 6 puan türünden biriyle öğrenci alınacak.
Bazı önlisans programlarına göre taslak puan türleri şunlar:
''Elektrik, Bilgisayar Programcılığı, İnşaat Teknolojisi (YGS-1), Ağız ve Diş Sağlığı, Döküm, Fizyoterapi (YGS-2), Adalet, Geleneksel El Sanatları, Halkla İlişkiler ve Tanıtım (YGS-3), Adalet (Açıköğretim)(YGS-1,2,3,4,5 veya 6 puan türlerinden en yüksek olanı), Çocuk Gelişimi, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Aşçılık (YGS-4), Grafik Tasarımı, Moda Tasarımı, Turizm ve Seyahat Hizmetleri (YGS-5), Dış Ticaret, İşletme Yönetimi, Su Ürünleri, Bankacılık ve Sigortacılık (YGS-6).''

YGS PUAN TÜRLERİ YGS'de puan türlerinin her birinde testlerin yüzde olarak ağırlıkları farklı olacak.
Buna göre, YGS-1'de Türkçe'nin ağırlığı yüzde 20, Temel Matematik'in ağırlığı yüzde 40, Sosyal'in ağırlığı yüzde 10, Fen'in ağırlığı yüzde 30; YGS-2'de Türkçe'nin ağırlığı yüzde 20, Temel Matematik'in ağırlığı yüzde 30, Sosyal'in ağırlığı yüzde 10, Fen'in ağırlığı yüzde 40; YGS-3'de Türkçe'nin ağırlığı yüzde 40, Temel Matematik'in ağırlığı yüzde 20, Sosyal'in ağırlığı yüzde 30, Fen'in ağırlığı yüzde 10; YGS-4'te Türkçe'nin ağırlığı yüzde 30, Temel Matematik'in ağırlığı yüzde 20, Sosyal'in ağırlığı yüzde 40, Fen'in ağırlığı yüzde 10, YGS-5'de Türkçe'nin ağırlığı yüzde 37, Temel Matematik'in ağırlığı yüzde 33, Sosyal'in ağırlığı yüzde 20, Fen'in ağırlığı yüzde 10, YGS-6'da Türkçe'nin ağırlığı yüzde 33, Temel Matematik'in ağırlığı yüzde 37, Sosyal'in ağırlığı yüzde 10, Fen'in ağırlığı yüzde 20 olarak belirlendi.

LYS PUAN TÜRLERİLYS puan türlerinin testlere göre ağırlık dağılımları şöyle:
''-MF grubundaki puan türlerine göre, MF-1'de Türkçe yüzde 11, Temel Matematik yüzde 16, Sosyal yüzde 5, Fen yüzde 8, Matematik yüzde 26, Geometri yüzde 13, Fizik yüzde 10, Kimya yüzde 6 ve Biyoloji yüzde 5; MF-2'de Türkçe yüzde 11, Temel Matematik yüzde 11, Sosyal yüzde 5, Fen yüzde 13, Matematik yüzde 16, Geometri yüzde 7, Fizik yüzde 13, Kimya yüzde 12, Biyoloji yüzde 12; MF-3'te Türkçe yüzde 11, Temel Matematik yüzde 11, Sosyal yüzde 7, Fen yüzde 11, Matematik yüzde 13, Geometri yüzde 5, Fizik yüzde 13, Kimya yüzde 14 ve Biyoloji yüzde 15; MF-4'de Türkçe yüzde 11, Temel Matematik yüzde 14, Sosyal yüzde 6, Fen yüzde 9, Matematik yüzde 22, Geometri yüzde 11, Fizik yüzde 13, Kimya yüzde 9 ve Biyoloji yüzde 5.
-TM grubundaki puan türlerine göre, TM-1'de Türkçe yüzde 14, Temel Matematik yüzde 16, Sosyal yüzde 5, Fen yüzde 5, Matematik yüzde 25, Geometri yüzde 10, Türk Dili ve Edebiyatı yüzde 18 ve Coğrafya-1 yüzde 7; TM-2'de Türkçe yüzde 14, Temel Matematik yüzde 14, Sosyal yüzde 7, Fen yüzde 5, Matematik yüzde 22, Geometri yüzde 8, Türk Dili ve Edebiyatı yüzde 22 ve Coğrafya-1 yüzde 8; TM-3'te Türkçe yüzde 15, Temel Matematik yüzde 10, Sosyal yüzde 10, Fen yüzde 5, Matematik yüzde 18, Geometri yüzde 7, Türk Dili ve Edebiyatı yüzde 25 ve Coğrafya-1 yüzde 10.
-TS grubundaki puan türlerine göre, TS-1'de Türkçe yüzde 13, Temel Matematik yüzde 10, Sosyal yüzde 12, Fen yüzde 5, Türk Dili ve Edebiyatı yüzde 15, Coğrafya-1 yüzde 8, Tarih yüzde 15, Coğrafya-2 yüzde 7 ve Felsefe Grubu yüzde 15; TS-2'de Türkçe yüzde 18, Temel Matematik yüzde 6, Sosyal yüzde 11, Fen yüzde 5, Türk Dili ve Edebiyatı yüzde 25, Coğrafya-1 yüzde 5, Tarih yüzde 15, Coğrafya-2 yüzde 5 ve Felsefe Grubu yüzde 10.
-Yabancı dil grubundaki puan türlerine göre, DİL-1'de Türkçe yüzde 15, Temel Matematik yüzde 6, Sosyal yüzde 9, Fen yüzde 5 ve Yabancı Dil yüzde 65; DİL-2'de Türkçe yüzde 25, Temel Matematik yüzde 7, Sosyal yüzde 13, Fen yüzde 5 ve Yabancı Dil yüzde 50.''