Yalan Söyleyenlerin Durumu

Yalan, kişinin gerçeği saklayıp bildiğinin aksini söylemesidir. Yalancılık çok çirkin bir huydur. Dinimiz yalanı haram kılmış ve şiddetle yasaklamıştır.
Yalan rûhî bir hastalıktır, müslümanların kendilerini bundan korumaları gerekir. Çocuklar daha küçükken doğru sözlülüğe alıştırılmalı, yalanın zararları kendilerine anlatılmalıdır.
Cenabı Hakk,

Yalan sözden kaçının Hac : 60

diye emrettiği halde basit dünya menfaatleri için yalan söyleyenler vardır. Özellikle yalan yere şahitlik yapmak çok kötü bir davranış ve büyük bir günah sayılmıştır. Gerçek bir müslüman kendi aleyhinde de olsa, doğru söylemeli ve asla yalana yaklaşmamalıdır. Çünkü Allah Teâla şöyle buyurmuştur:

Ey iman edenler! Hak üzere durup adaleti yerine getirmeğe çalışan hâkimler ve Allah için doğru söyleyen şâhidler olun. Velev ki, o şahitliğiniz nefisleriniz yahut ana babanızla yakın akrabanız aleyhine olsun. İster üzerine şahitlik yapılan kimseler zengin veya fakir bulunsun. Nisa : 135

Peygamber Efendimiz de, yalan söylemenin ve yalan şahitlik yapmanın büyük günahlardan olduğunu ısrarla belirtmiştir . Ayrıca yalanın münafıklık alâmetlerinden olduğunu haber vermiştir.
Dinimizde sadece üç yerde yalan söylemeye izin verilmiştir:
1. Zulüm ve haksızlığa uğramış bir adamın can, mal veya namusunun zarar görmekten kurtarılması için;
2. Dargın olan karı-kocayı veya iki kişiyi barıştırmak için. Çünkü Rasûlullah

İnsanlar arasını düzelten, bunun için hayırlı söz söyleyen ve hayırlı söz ulaştıran kimse yalancı değildir.Müslim : Birr ve Sıla, 27

buyurmuştur.
3. Harpte düşmanı yenmek için.

Yalanın kötülüğüne gelince, Peygamberimiz

Yalan kötülüğe, kötülük Cehenneme götürür. İnsan yalancılık yapa yapa, nihayet Allah katında yalancılardan yazılır. Buharî : Edeb 69

buyurmuştur. Yalanın en büyük kötülüğü işte budur. Yani, insanı Allah Teâlanın rızasından uzaklaştırıp Cehenneme götürmesidir. Ayrıca yalan insanları birbirine düşürür, güven duygusunu yok eder, toplum içinde karışıklıklara sebep olur dostlukları yıkar, yerine düşmanlık tohumları eker. Yalan er geç ortaya çıkacağından, yalancılar, kendilerine güvenilemeyen, saygı duyulmayan ve sevilmeyen insanlar durumuna düşerler. Kısaca yalan, insanı dünyada da ahirette de felâkete sürükler.

İslam Ansiklopedisi

Rabbim sen bizi bunlardan ve dostlarında koru

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1347
favori
like
share
GÜLSiMA Tarih: 01.02.2009 11:56
Allah (c.c) razı olsun