Yeni bölümüyle 11 Şubat'ta Kanal D ekranlarında!

Terör ve Ergenekon
Genç Bakış'ta tartışıldı...
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok ve Emekli albay Erdal Sarızeybek'in konukolduğu Abbas Güçlü ile Genç Bakış'ın dün gece yayınlanan bölümünde Ergenekon ve terör tüm yönleriylemasaya yatırıldı... Programda konukların sert açıklamaları dikkat çekti...


İşte programdan satırbaşları;

Erdal Sarızeybek'in açıklamaları;
Terörle mücadele etmek bir demokrasi ayıbı değildir
. Türkiye'de terörün bilançosu; 6 bin 500 şehit, terör örgütü tarafından kurşuna dizilen 7 bin 500 kadın, kız, çocuk, boşaltılan 3 bin 200 köy, yerinden yurdundan olan 500 bin insan ve terör örgütü tarafından kaçırılan 3 bin 100 çocuk. Herşeyden önce bu bilançoyu bilmek gerek.
. Terörle mücadele etmek bir demokrasi ayıbı değildir.
. Devletin binbaşısı olarak Şemdinli'ye gittim. Bir baktım ki silahlı teröristler var. O vakte kadar böyle bir şeyden haberimiz yoktu.
30 Ağustos 1992'de Şemdinli'de ilk şiddetli çatışma ortaya çıktı. Bir baktık ki terörsitlerin silahları bizden güçlü. Saddam'ın silahları Barzani ve PKK'nın eline geçmiş. Bizim o zamana kadar böyle bir terör örgütünden haberimiz yoktu. Bu nedenle o dönemler iyice sorgulanmalıdır.
. Bugün uluslararası platforma çekilmiş bir Kürt sorunu, otonom bir Kürt devleti ve sayıca fazla, silahlı bir PKK var.
. Terörden rant sağlamaya çalışanlar var.
. ABD, Avrupa Birliği ve İsrail Türkiye'yi Anadolu'dan silmek istiyor.
. Yönetim gücünü halktan mı, yoksa ABD'den mi alıyor? Halk bu tehlikeyi görmeli, şu an vatanımız tehlikede.

PKK'yı çözmediler
. Öcalan davasında neden gözaltına alınan yok? Neden Öcalan'ın para hesapları ortada yok.
. PKK'yı çözmediler ve bu dönemde de siyasallaştırdılar. Hangi demokratik ülkede arkasında terör örgütü olan bir parti yaşayabilir?
. Emekli askerler, başsavcılar gözaltına alındığında terörle mücadele adına sevinç naraları atıyorlar ama öte yanda PKK cirit atıyor.
. Keşke bizde de batılı demokrasiler gibi devleti koruma amaçlı yasal bir derin devlet olsaydı. Bugün bunlar yaşanmayacaktı.
. Yeşil'in para hareketlerinden ve PKK'nın İsviçre'deki para hareketlerinden gidilirse olaylar çözülecek ama çözmüyorlar.

. Bir dönem binde bir oranında olan hukuk dışına çıkanlar çözülmedi. Bilerek çözmediler. Çözülseydi bugün bu gelişmeler yaşanmazdı.
Kapsamlı bir harekatla Barzani'ye dersini vermeliyiz
. Hükümetin dış politika planında; Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması, bir Kürt devletinin kurulmasının, Kerkük'ün işgal edilmesinin ve PKK'nın siyasallaşmasının engellenmesi vardı. ama neticede hepsi oldu.
. Irak'a kapsamlı bir harekatla, Barzani'ye dersinin verilmesi ve tarihe olan borcumuzun ödenmesi gerek.
. Son dönemde halk artık tepkisiz hale getirildi. Öyle ki bombalı saldırı oluyor, 10 kişi ölüyor, o gün olaydan sonra bir televizyon kanalında 4 saat müzik eğlence programı yapılıyor ama kimsenin sesi çıkmıyor.
. Sonunda ortaya tepkisiz toplum, etkisiz silahlı kuvvetler yaratma sonucu çıkıyor.
21 Mart'ta Türk Bayrağı yakılabilir.
. Biz o kadar yıl doğuda mücadele ettik. sonunda şunu anladım ki; biz terörle değil, teöristle mücadele ediyoruz.Terörle mücadele bir milli güvenlik sorunudur. Bu Milli Güvenlik Kurulu'nda çözülür. Dağa çıkış durdurulmadan, dış destekler ve para kaynakları kesilmeden Türkiye'de terör bitmez.
. 21 Mart'ta Nevruz var. Çok fazla provokasyon olabilir. Türk Bayrağı'nı bile yakmaya kalkışanlar olabilir. Biz bu oyuna gelmeyelim, işi güvenlik güçlerine bırakalım.

ÖZDEMİR ÖZOK'un açıklamaları;
Devlet, teröristin de devletidir
. Bugün benim suçlum iyi senin suçlun kötü durumu yaşanıyor. Bu mümkün olabilir mi? Herkesin eşit şekilde yargılanması gerekir.
. İktidar kendisine çeki düzen verip demokrasiye bağlı kalacak.
. Devlet teröristin de devletidir. Terörist de hukuk içinde yargılanacak ve dize getirilecek.
Sabih Kanadoğlu'na yapılan tarihi bir ayıptır
. Temiz toplum temiz siyaset önce parlamentodan başlayacak, önce parlamento arınacak. Kuvvetler ayrılığı ilkesine uyulacak. Ama bunu istemiyorlar. Yasama ve yürütmeyi müthiş bir güç halinde elinde bulunduran iktidar yargının yakasını bırakmıyor.
. Siyasetin gölgesi yargının üzerinden mutlaka kalkmalıdır.
. Hukuk, herkesin yakasına yapışsın, itirazımız yok. Ama hukuk kuralları içinde olmalı. Hukuk tutarlı ve sağlıklı gerekçelerle Sabih Kanadoğlu'na da dokunsun ama onun kişilik hakları ihlal edilmeden yapılsın.
. Sabih Kanadoğlu'nun evinin o şekilde aranması tarihi bir ayıptır.
Demirel ve Ecevit kanka oldular
. 1983 - Özal dönemi ve 30 yıllık süreç 12 Eylül'ün ürünü. 12 Eylül düşünen onbinlerce insanı mahvetti. Türkiye harman yerine döndü. Devletin balansı bozuldu ve terör başa bela oldu. Bu nedenle 12 Eylül ciddi şekilde sorgulanmalıdır. Bir ülkede olayların sorgulanması için sivil insiyatif olmalıdır. Ama 12 Eylül Türkiye'de sivil insiyatifin dibini kazıdı.
. 1983'ten bu yana cemaat ve tarikatların hakim olduğu yapı Türkiye'ye yerleşmiştir. 12 Eylül'den sonra artık dinamik bir toplum yok. Türkiye'nin sesi kısılmıştır. Bu nedenle bugün o zamanlar yargılanamıyor, sorgulanamıyor.
. Demirel ve Ecevit 12 Eylül'den sonra kanka oldular.
. 12 Eylül'den sonra tek dik duran, hukuku savunan kurum Türkiye Barolar Birliği olmuştur.
Ehliyetli insanlar tarafından yönetilmiyoruz
. Bizi çoğu kez yeteneksiz yönetimler yönetti. Bugün partilerin kapılarındaki adaylara gözatın. Adamın kendi kendine bir sürü problemi var. Gelmiş, bir kenti yöneteceğim diyor.
. Tabii ki ehliyetli, insanlar tarafından yönetilmiyoruz, eksiklerimiz var, demokrasimizin defosu çok ama bunları gidereceğiz.
. Dokunulmazlıklar mutlaka kalkmalı. Ama muhalefetteyken söyleyip iktdardayken unutuyorlar.
. AB'nin yolu Diyarbakır'dan geçer deyip de bir daha oraya uğramazsanız bu terör sorununu sadece güvenlik güçleri çözemez. O insanları o şekilde kabul etmeliyiz, buna mecburuz. Devletimiz şefkatlidir.
Defolu demokrasi
. Defolu bir demokrasi ile yönetiliyoruz. Toplum liderleri kendileri için demokrasi anlayışı ile hareket ediyorlar.
. Derin devlet var diyemem ama izleri var. Mesela faili meçhuller.
. Bu halk, bu ulus, bu yaşananları asla haketmiyor. Bizi yönetenler yüreklerini ortaya koysunlar. Demokrasiyi sadece kendileri ve çevreleri için kullanmayıp, tabana yaysınlar ve unutmasınlar ki demokrasinin temelinde eleştiri yatar.


Abbas Güçlü İle Genç Bakış Kanal D'de

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 916
favori
like
share
Pedaliza Tarih: 31.12.2009 00:41
Erman Toroğlu var şu anda

Nerdeyse kız öğrenciyi dövecekti

Sırf bu adamı çözebilmek için izliyorum programı
FreddyKrueger Tarih: 01.02.2009 20:21
[COLOR="#c0ccf4"]AbbaS GüçLü; Gittiqi ÜniverSiteLerde Kamera ArkaSında da ÖqrenCiLer iLe iLqiLeniyor... AbiLik Yaparak TavSiyeLerde, ÖqütLerde BuLunuyor... En Azından Ben Bir Kere Denk GeLdim...

Proqramı da KonukLarına Göre IzLiyorum... 11 $ubattaki KonukLarı Tam oLarak KimLer aCaba ?