sayın hocalarım ve sevgili arkadaşlar!

her hocamız her fırsatta swish max programında daha başarılı olmak için move efektine çok hakim olmamızı istiyor. ben de 3-4 gündür hep buna yoğunlaştım. sayın atesilter hocamızın eski ders notları kısmında verdiği her detayı defalarca inceledim ve verdiği örneği denedim. onun örneğinde düzgün başlayıp biten çalışma benim örneğimde kesintiye uğruyor. hocamın resmindeki en/boy oranı ile benimki aynı. scene ebadını da oransal olarak doğru ayarladım. buna rağmen benim resmim çok erken bitiyor.

ben zaten sayın atesilter hocamızın ordaki örnekte move efekti için verdiği 1964 rakamı ile, transform-propertieste verdiği 279 rakamını bir türlü kavrayamadım. verilen rakamlar timeline üzerindeki frame sayısı ise resim ve müziğin toplam frame sayısından az geliyor.

*bunun belli bir formülü veya oranı mı var yoksa deneme yanılma yoluyla mı bulunmuş?

*deneme yapacaksak timeline zerinde efekt barlarını kaydırmak dışında ne yapabiliriz?

*kısa kalıyorsa fade in efektini mi, move efektini mi yoksa transform efektini mi? hangisini birincil derecede baz alıp büyütüp ya da küçülteceğiz?

cevap vermek isteyen hocalarım şüphesiz ki nerde hata yaptığımı, neler yaptığımı bilmeden sağlıklı cevap veremez. ve sorular soracaklardır. hem konunun derli toplu kalıp uzamaması hem de beklemeleri ortadan kaldırmak için çalışırken ne yaptımsa aşağıda vereceğim flaşta açıkça görünüyor.

vereceğim flashın ebadı küçülsün diye resim kalitesi, müzik kalitesi ve frame sayısını 2 ye kadar düşürmek zorunda kaldım. bu nedenle ses ve görüntü nahoş olabilir. ama ebat zorunluluğu vardı. özür dilerim. ilgilenecek ve yardımcı olacak her kese şimdiden teşekkür ediyorum.


buyrun izleyin


Beğeniler: 2
Favoriler: 2
İzlenmeler: 1096
favori
like
share
ıssızada Tarih: 02.02.2009 21:33
sayın ateş ilter hocam!

kelimemi mazur görür iseniz izninizle " işte buuuu!" diyeceğim.

arzedeyim ki ben çalışmamın sadece bir kısmını o flaşta gösterebildim. daha farklı değerler de kullanmıştım.
ama bizim eğitimin başından itibaren bir şartlanmamız oldu. o da şuydu:

eğer efekt barını timeline da uzatırsak efekt yavaş uygulanırdı...

bu şartlanmadan yola çıkarak ben move efekti yavaşlasın diye uzattıkça uzatmışım.

ayrıca takdir edersiniz ki ders notlarında 1964 değerinin hangi mantıkla, nerden itibaren ve neden dolayı verildiği ifade edilmemiş.

siz matematiksel bir formülü yok derken verdiniz aslında formülü;
"resmin ortasından sola doğru ne kadar gidecek?"

kaynak ve hedef belirdi.

sanırım sayın kaktus hocamın ve zat-ı alinizin bu cevaplarından sonra yarın o konuda mükemmel sonuçlara erişeceğim.

çok çok çok teşekkürler saygılarımla.

:105:

Kaktus Tarih: 02.02.2009 21:24
Degerli arkadasim play tusuna belki 100 defa bastim yok donup kaliyor 1 saattirde beklemedeyim gostermiyor..Yoksa bende sizin calismanizi izleyip size gerekli cevaplari vermek isterim..
Ama neden 1964 degerine taktiniz anlayamadim gitti siz elinizdeki resim ve muzik boyuna gore calismanizi yapin properties degerleriyle simdilik ugrasmayin derim..
En saglikli yontem ise bu linkte belirttigim calismadir hata payi olmaz..
[url]http://www.main-board.com/flash-dersleri/167125-bir-resimde-quotmove-quot-efektini-nasil-kullanacagim-3.html#post3230321[/url]
ıssızada Tarih: 02.02.2009 21:18
sayın kaktus hocam ilginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim.
sanırım işin aslı ve sorunun kaynağı önceki eğitim sisteminin sonradan seviyelere ayrılmasından olmuş.
yardımcı olmak isteyen arkadaşların ısrarla verdiği link ve bilgilerde sizin yukarıda verdiğiniz bilgilerin bir çoğu yok. sayın hocamızın eski ders notlarını da defalarca okudum.belirteyim ki üzerinde durduğumuz 1964 değerini benim örneğimde defalarca değiştirdim yani hız diye belirttiğiniz değeri. ama sonuç değişmiyor. verdiğim değerlere göre değişseydi zaten deneme-yanılma suretiyle doğruyu bulurdum. değişmiyor maalesef.
bu arada ben ısrarla takdim ettiğim flaşı izlemenizi rica edeceğim. neden izleyemediğinizi de anlamadım. ( belirtmek ukelalık görülmesin lütfen ama ordaki flaş kendiliğinden başlamıyor. play tuşunu kullanırsanız açılır. pc nizde hiç açılmadıysa bilemem. açılmıyorsa 1-2 dakika beklemenizi rica edeceğim.).

şu anda işyerimdeyim. bu pc de deneme yapmam söz konusu değil. yarın verdiğiniz bilgiler ışığında yeniden deneme yapacağım.
çok çok teşekkür ederim. saygılar.


atesilter Tarih: 02.02.2009 21:11
Değerli arkadaşım
ıssızada

Verdiğiniz örneği inceledim..

1. Move efektine "Move Left" değeri olarak "1250" değeri vermişsiniz.

Benim örnek verdiğim resim 2565x450 yani yüksekliğini dikkate almazsak
eni 2565 olan bir resme ben 1905 birim uygulamışım,
siz ise eni 900 olan bir resme 1150 birim uygulamışsınız..

Ayrıca ben move left olarak 1964 sayısını yazmışım,
yani resmin ortasından sola doğru 1964 birim ilerlet komutunu vermişim,
siz ise 1254 birim ilerletme komutu uygulamışsınız..

Çözüm:
Sahnede resmin hareketini görmek için büyütme oranını %50 gibi küçük bir orana alıp,
flashınızı izleyiniz.
Eğer resim sahneyi terkediyorsa, "Move Left" değerini resim sahneden çıkmayacak şekilde küçültünüz..

Tahminim siz kullandığınız resme move left 450 değeri verirseniz
sanıyorum resmi sahneden çıkmaz.
:3:

Bu işlemin matematiksel bir kalıbı yoktur.
Çünkü efekt: Frame Rate, Efekt boyu ve vereceğiniz Move Left/Right/Up veya Down değişkenlerine göre resminizi hareket ettirir.

Bunu uygulamanın daha kolay bir yolu vardır ama bu kolay yolu uygulamadan önce
sizlerin program efektlerine daha iyi hakim olabilmenizi sağlamak için burada açıklamıyorum...
Aksi halde ileride çok daha zorluklar ile karşılaşabilirsiniz.
:23:

2. Resminiz sahneyi sol taraftan terkettiği için verdiğiniz "Transform" efektinin uygulamasını izleyemiyorsunuz..
Üstelik Flash Eski Dersleri notlarındaki Resim 74 deki uygulama ile
sizin uyguladığınız uygulama aynı değil...
Resim 74 ü bir defa daha sadece rakamlar değil;
diğer işaretlemelere de dikkat ederseniz eminim fazla bir sorununuz kalmayacak..

Sağlıcakla kalınız.
Kaktus Tarih: 02.02.2009 21:03
Sayin ıssızada siz oldukca teknik konulara girmissiniz (bana gore) hocamizin eski ders notlarinda verdigi bilgiler o zamanlar boyle guruplandirma olayi olmadigi icin degerleri ve malzemeleri vererek arkadaslarimiza flash yapiminin nasil olacagini anlatmistir…
Simdiki sistemde ise guruplar ve ihtisas odamiz var ve buradada bilgiler duzeye gore veriliyor..
Umarim anlatabilmisimdir, inanin sizin bu sordugunuz sorulara 3. Gurup uye arkadaslarimiz bile belki cevap veremezler… Neyse sozu fazla uzatmadan sizin sorulariniza cevap vereyim…
Arkadasim move effecti ile flashimizdaki nesnelere hareket veriyoruz…Bu hareketleri ise birkac yolla yapiyoruz..
1-Sahnemizin sol tarafinda bulunan Motion path ile
2-Verdigimiz move effectinin timelinede framesine tiklayip daha sonrada yukarida bulunan previem frameye tiklayip, move framesinin sonunda kirmizi bir cizgi belirdikten sonar sahnedeki resmi tutarak nereye gitmesini istiyorsak goturecegiz..
3- Properties degerlerini yazarak sagliyoruz. Sizin sorunuz burada hocamiz 1964 verdigi deger resmimizin sola dogru gidis hizini belirlemek icindir.. Timelinedaki Fade in, move ve Transform frame effectlerinin frame degerlerini topladiginiz an muzik boyu ile ayni oldugunu goreceksiniz..
Propertiesde belirtilen degerler yani 1964 ise resmin frame boyune gore ne kadar hizla gitmesini saglamak ….
Sorunuzda move effectinin sola gidis hiz degeri olan 1964 ile timelinedaki transform frame boyu tamamen ayridir arkadasim sen iyice karistirmissin..
Sunmus oldugunuz flashi actim ama izlenmiyor yani neler yaptiginizi goremedigim icin size o konuda yardimci olamayacam ama burada her turlu sorunuza gonulde cevap vererek konuyu tamamen anlamanizi saglayabilirim…
Umarim bilgiler sizi birazda olsa aydinlatmistir..
Calismalariniz da basarilar dilerim...
ıssızada Tarih: 02.02.2009 16:44
sayın hocalarım ve sevgili arkadaşlar daha önceden de defalarca okuduğumu belirtmeme rağmen beni yönlendirdiğiniz her iki linke de tekrar baktım, ama sorunumun çözümü orda değil. zaten yukarıda verdiğim flaşı izlerseniz önerdiğiniz her şeyi zaten dikkate aldığımı ve denediğimi göreceksiniz. ve orda da derdimi olabildiğince açıklamaya çalıştım.

burdan
ıssızada Tarih: 02.02.2009 15:44
sayın hocalarım değerli arkadaşlarım. en korktuğum buydu. ben verdiğiniz o linkleri ve hocamın bütün derslerini okudum önceden ve kaç defa... sayın By_ultrAslan hocam söz konusu flaşınız sitede ilk gün seyrettiğim ilk flaşlardandır.

rica etsem benim sorularımı dikkate alır mısınız? eğitimde verilen değerlerin o resme mahsus-özel değerler olduğunu biliyorum. ama soruyorum... lütfen aynı soruları sormayayım. lütfen verdiğim flaşı izleyin ve neyi denemediğimi söyleyin. inanın bu soruları sormamak için bir sürü şey denedim.

link verme dışında sadece sorduğum soruları sıra ile cevaplayacak sayın arkadaşlarıma ve hocalarıma büyük minnet duyacağım. tabi sormadığım şeylerin değil sorduğum şeylerin cevabını vererek.

saygılar.
By_ultrAslan Tarih: 02.02.2009 15:21
Sayın ıssızada,
Orda verilen değerler o resim için geçerlidir.
Eğer siz başka resim kullandıysanız resme göre efekt boyunu ayarlamanız gerekir.
Verdiğiniz linkteki flash'ı göremedim (sanıyorum bilgisayardan kaynaklı bi sorun yüzünden) Ama sonbahar ruzgarı arkadaşımızın verdiği linkteki soru ve cevapları iyice inceleyiniz, orda bende takılmıştım.
Hocamız ve arkadaşlar yardım ederek ben move efektini çözerek böyle bir flash hazırladım [url]http://www.main-board.com/flash-siirler/174363-tek-hece-ask-bedirhan-gokce.html[/url] bu tür bi flash için en önemlisi panoramik resimler kullanmaktır.
sonbahar ruzgarı Tarih: 02.02.2009 13:34
Bu başlığı incelerseniz yardımcı olacaktır

[url]http://www.main-board.com/flash-dersleri/174281-flash-eskidersnotlarinda-takildim-fadein-move-transform-efektleri-nasil-kullanilir.html[/url]