Allah c.c.


Meleklere: "Adem'e secde edin" demiştik. iblis'in dışında (hepsi) secde etmişlerdi. Demişti ki: "Bir çamur olarak yarattığın kimseye ben secde eder miyim?" Demişti ki: "Şu bana karşı yücelttiğine bir bak; andolsun, eğer bana kıyamet gününe kadar süre tanırsan, onun soyunu -pek az dışında- kuşkusuz kendime bağlı kılacağım." (İsra Suresi, 61-62)(Allah) Dedi ki: "Ey iblis, sana ne oluyor, secde edenlerle birlikte olmadın?" Dedi ki: "Ben, kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan yarattığın beşere secde etmek için var değilim." Dedi ki: "Öyleyse ondan (cennetten) çık, çünkü sen kovulmuş-bulunmaktasın." "Ve şüphesiz, din gününe kadar lanet senin üzerinedir." (Hicr Suresi, 32-35)
(Allah) Dedi: “Sana emrettiğimde, seni secde etmekten alıkoyan neydi?” (iblis) Dedi ki: “Ben ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın.” (Allah “Öyleyse oradan in, orada büyüklenmen senin (hakkın) olmaz. Hemen çık. Gerçekten sen, küçük düşenlerdensin.”(Araf Suresi, 12-13)
Peki neden secdeydi acaba? Rahman olan Allah (c.c) neden secdeyle başlattı bu kıyamet mücadelesini?Neydi Rabbimizin bizden istedikleri neden di secde?
Secde: Baş eğme, itaat etme, üstün bir varlığın önünde yere kapanma demektir. Buradan da anlaşılıyor ki Rabbimiz ilk önce itaat etmemizi ,kul olmamızı istiyor ve boyun eğilecek yegane gücün 'Bir' ve 'Tek' olan kendisi olduğunu söylüyor.
“Göklerde bulunanlar, yerdeki canlılar ve bütün melekler,büyüklük taslamadan Allah’a secde ederler.(Nahl , 49)
“Görmez misin ki, göklerde olanlar ve yerde olanlar, güneş, ay, yıldızlar, dağlar, ağaçlar, hayvanlar ve insanların birçoğu Allah’a secde ediyor” (Hac,18 )
Namazın en önemli kısmıdır secde. Allah'a (cc) en yakın olduğumuz an... İmanın en doruk noktası... Rabbimizle sohbetin en üst seviyesi... Bizi bu kadar mutlu eden bir durumun bir de öbür tarafı var bize ait olmayan. “Onlara: Rahmân’a secde edin" denildiği zaman: “Rahmân da neymiş! Bize emrettiğin şeye secde eder miyiz hiç!" derler ve bu emir onların nefretini arttırır." (Furkân,60)
Ebû Hüreyre'nin (ra) rivâyetiyle Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur: "Âdemoğlu secde âyetini okuyup secde ettiği zaman, şeytan ağlayarak ve feryad-ü figân ederek uzaklaşır. Kendi kendine şöyle der: `Ey helâk olası! Âdemoğlu secde etmekle emrolundu da secde etti; Cennet onun oldu! Ben ise secde ile emrolundum, fakat secde etmekten çekindim! Artık Cehennem benim içindir!"
Ne diyoruz secdede ; SUBHANE RABBİYEL Ě’LA (Her şeyden yüce olan Rabbim münezzehtir ve O’na hamd ederim). İşte bu yüzdendir ki secde namazın en önemli kısmıdır. "Her şeyden yücesin ,senden yücesi yok hamd sana , sena sana…"
"Aldanmış nefsim ; hani sen eğilmezdin,tanımazdın,itaat etmezdin ; tanı sen de tanı, ey içimde yıkılmaya direnen putlar sizde tanıyın, kahrolun, helak olun ;çünkü yalnız Kebir olan Allah (c.c) var.
"Ey, Rabbim! Gayb ilminle ve halk üzerine kudretinle, hayatı benim için hayırlı gördükçe beni yaşat, ölü*mü benim için hayırlı gördüğün zaman da beni vefât ettir. Ey Rabbim! Gizlide ve açıkda senden haşyetini istiyorum. Rızâ hâlinde de, gadab hâlinde de ihlâs sözünden ayırmamanı istiyorum, fakirlikte de zenginlikte de i'tidâlden ayırmamanı istiyorum. Senden tükenmez bir ni'met, kesilmez bir göz ferahlığı (yüzde açıkça görülen neş'e ve huzûr) istiyorum. Senden beni kazâna râzı kılmanı, ölümden sonra yaşamanın serinliğini istiyorum. Senden yüzüne bakmanın lezzetini; sana kavuşmanın şevkini istiyorum. Bütün bunları zarar vericinin zararından, sapdırıcı bir fitneden uzak olarak vermeni istiyorum. Ey Rabbim! Bizi îmân zîynetiyle süsle, bizi doğru yolda olan hidâyet rehberleri kıl.”(Amin)

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 352
favori
like
share
GÜLSiMA Tarih: 03.02.2009 07:15
ecmain olsun
Asiyan Tarih: 02.02.2009 22:45
amin Allah razı olsun canım
everekli38 Tarih: 02.02.2009 15:03
ALLAH Razı olsun ablam.. Emeklerine sağlık...
satUn Tarih: 02.02.2009 14:56
ALLAH SENDEN RAZI OLSUN ÇOK GÜZEL BİR PAYLAŞIM KARDEŞİM :3:
GÜLSiMA Tarih: 02.02.2009 14:52
ecmain olsun inşaallah
KONAMI Tarih: 02.02.2009 14:50
Allah razı olsun emeğine sağlık