Dün gece ATV haberde izlediğim bir haber üzre haber içeriğini bulduım ve sizlerle paylaşıyorum.

Son 12 yıldır Almanyada yaşıyorum, düzenli olarak Türkiye'ye gidiyorum ve ekonomiyi yakından takip ediyorum.

Sürekli işsizlikten şikayet edenler ekonomimizi beğenmeyenler Avrupada durumun ne kadar vahim olduğunun farkında değiller.

Ben kendi adıma seneye Türkiye'ye dönüş kararını çoktan aldım ve tüm hazırlıklarım bu yönde.

Aşağıda 10 yıl önce 8. sırada bugün ise 23. sırada yer alan Türkiye ve büyük denilen zavallı ülkelerin detaylarını inceliyebilirsiniz.

Borç listesinin başında zengin ülkeler var, Türkiye 23. sırada.

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan Amerika'nın kamu ve özel sektöre ait dış borç toplamı 12 trilyon 250 milyar dolar.

Borç listesinde İngiltere ikinci, Almanya üçüncü, Fransa dördüncü sırada.

Türkiye ise 247,1 milyar dolarlık dış borcu ile listenin 23. sırasında yer alıyor. Bu borcun büyük bölümü özel sektöre ait.

Kamuoyunda Türkiye'nin dış borcunun çok yüksek olduğuna yönelik bir düşünce hakim. Oysa borcun yüksekliğinden çok ülkelerin bunu ödeme ya da çevirebilme kapasitelerine dikkat ediliyor. Bu kapasite ise borcun, ülkenin gayri safi milli hasılasına oranıyla ortaya çıkıyor. Yüzdelik cinsinden hesaplanan bu rakam ne kadar küçükse ülkenin o kadar az riskli olduğu görülüyor. Türkiye'nin 2008 yılı tahmini gayri safi milli hasılası 798,9 milyar dolar. 247,1 milyar dolarlık dış borcun gayri safi milli hasılaya oranı yüzde 30,9. Yani aslında Türkiye'nin dış borç yükü iddia edildiği kadar yüksek değil, yıllık gelirinin üçte biri kadar. Oysa 14 trilyon 334 milyar dolarlık ABD ekonomisinin üzerindeki dış borç oranı ise yüzde 85,5. Bu oran 10 trilyon 450 milyar dolar dış borcu bulunan İngiltere'de yüzde 374,9'a çıkıyor. Yani İngiltere aslında yıllık gelirinin neredeyse 4 katı kadar borçlu. Dış borcun milli gelire oranı Almanya'da yüzde 117,6, Fransa'da yüzde 147,6, Hollanda'da yüzde 250,4, İsviçre'de yüzde 272, Belçika'da yüzde 247,5, İspanya'da yüzde 64,4, Japonya'da ise yüzde 30,8.

Dış borcun milli gelire oranına bakıldığında en kötü durumdaki ülke İrlanda gözüküyor. Gayri safi milli hasılası 285 milyar dolar olan bu ülkenin dış borçları toplamı ise 1 trilyon 841 milyar doları buluyor. Buna göre borcun yıllık gelire oranı yüzde 646. Dünyanın en kalabalık nüfuslu ülkesi Çin'in yıllık gayri safi milli geliri 4 trilyon 222 milyar dolar. Dış borcu ise 363 milyar dolar seviyesinde. Dış borcunun milli gelire oranı yüzde 8,6. Bu yönüyle Çin en iyi durumdaki ülke. Rusya'nın dış borçlarının gelirine oranı yüzde 20, Hindistan'ınki ise yüzde 12,1 civarında. Komşu ülkeler Irak'ın toplam 100,9 milyar, İran'ın da 20,7 milyar dolar dış borcu bulunuyor. Dünyadaki tüm ülkelerin toplamına bakıldığında ise tablo şöyle: Tüm ülkelerin toplam milli geliri 62 trilyon 54 milyar dolar. Bu ülkelerin toplam dış borcu ise 51 trilyon 780 milyar dolar civarında. Dünya genelinde dış borcun gayri safi milli gelire oranı yüzde 83,4.

Kaynak:Ankara, aa

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1198
favori
like
share
Nerqish Tarih: 07.02.2009 11:01
[COLOR="SlateGray"]Cok guzel bir konu hazirlamissiniz emeginize saglik oncelikle, Turkiye ye kesin donuz yapma fikrinizde harika Allah hayirlisi neyse onu versin insallah Turkiyeden hepimize hayirli bir kapi acsin cunku o riski almayi bende dusunmuyor degilim. Yazin tatile gittigimdede bazi gorusmelerde bulunucam burada kit kanaat gecinecegime ulkemde ayni sekilde yasarim gozumu karartip belki bende donebilirim bu fikre sicak bakiyorum hayirlisi olsun

Turkiye herseyiyle harika bir ulke maden kaynaklari,turizm, ithalat-ihracat vs. Egerki bilincli sekilde yatirimlar yapilirsa, dogal kaynaklarimiz daha cok tanitilir ve suyuzune cikarsa dahada ilerleyecektir. Avrupada hic birsey artik gorundugu gibi degil eskiden gelenler yememis icmemis geri doneriz diye birikim yapmis ama simdiki kusak anca kendi karnini doyurabiliyor ne varsa ulkemizde var.
FreddyKrueger Tarih: 07.02.2009 10:44
[COLOR=#c0ccf4]Ekonominin AmaCı HaLkın En YükSek Tatmin SeviyeSinde Ya$amaSını SaqLamaktır... Ekonomik VeriLer Ne Kadar Iyi oLurSa oLSun, Eqer HaLk Bu I$ten Memnun DeqiLSe Orda Bir Sorun Vardır Demektir... $u Anda Türkiye 'de Ya$ayan HerkeS (Büyük ÇoqunLuk) PahaLıLıktan, I$SizLikten $ikayet Ediyor... Demek Ki Ekonomimiz SadeCe Pembe TabLo Üzerinde Iyi... Bunu Ben DeqiL; Bu üLkenin Sayqın EkonomiStLeri, HoCaLarı SöyLüyor...
ufuk Tarih: 07.02.2009 02:27
LEVIS

türkiye bu gidişle kendi geçmişinide kaybedecek o zaman avrupayı kim kurtaracak
ufuk Tarih: 07.02.2009 02:25
vay be süpermiş tayyip gelmeseydi allahtan geldide sattı ne var ne yok memlekette, allahtan tayyip geldide peşkeş çekti ne var ne yoksa, allahtan tayyip geldide unakıtanda sülalesini zengin etti bir kaç senede allahtan tayyip geldide israil filistine saldırmadı allahtan tayyip geldide irakta milyon insan ölmedi allahtan tayyip geldide beyefendi başkanlıktan çıkıp kabadayı başkanlığa geçildi allahtan tayyip geldide devlet kurumlarında akp yalakası doldu allahtan geldi tayyip o olmasa ne yapardık biz kim satardı bizi böyle vurdumduymaz bir şekilde...
by_KaRizMa Tarih: 06.02.2009 20:22
allahtan zamanında geldilerde devleti teslim aldılar devlet batmıştı yoksa

masonların elinde kalmış türkiye uçup yok olmasına az kalmıştı

tayyip baba geldide allaha şükür batan gemiyi kurtardı:12:
ozlems_o Tarih: 06.02.2009 20:15
yıllardır karanlığa sürüklenen bir ülkenin ekonomisini bu hale getiren partiyi hala ateş altına tutanlara diyecek lafım yok. zamanında hükümette olanların bi saat içinde ülkeyi ne hale getirdiklerini düşündükçe iyiki bugünlerdeyiz ve iyiki başımızdakiler gerçekten ekonomiden anlıyan uzman ekip diyebiliyorum

diğer partileri düşününce uzmanlık açısından pek alternatif göremiyorumda

tüm dünya borç batagında bizimde borçlarımız olacak elbette ama ben bile bu kadar az olduğunu düşünmemiştim

ayrıca bi konuya daha değinmek istiorum yeraltı kaynaklarımız yıllardır saklanmakta ama duyduğum kadarıyla işlenme vakti gelmiş. şu bazı elemanların begenmediği hükümet yeraltı zenginliklerimizi, madenlerimizi işleme kararı almış ve çalışmalara başlamıştır:85:

inş. çalışmalar tamamlandığında ekonomimiz daha da güçlenecek. tabi bugün yeraltı zenginlikleri olan diğer müslüman ülkelere yapılanlar bize de yapılmaya başlanmazsa!

gerçi biz GÜÇLÜ,İRADELİ ve CESUR bir ülkeyiz
denizcan Tarih: 06.02.2009 18:46
ülkemuzin zenginlikleri bunlar sadece benim kirsehirmde daha nice sakli madenlerimiz var _" Hamitköy, Darıözü köyleri ve Kortumdağı yatağında ise 38 milyon 825 bin ton görünür siyenit ve 567 bin 300 ton görünür fonolit rezervinin bulunduğu ileri sürüldü.Yine kirsehir Kaman-Karahıdır ve Bozada yakınlarında 21 bin 500 ton florit, kalsit, barit ve kuvars rezervine rastlandığı kaydedildi. Kaman'ın Alişar, Kızılburun, Bayındır, Yeniyapan, İsahocalı, Hamit, Durmuşlu ve Toprakkaya mevkilerinde toplam 253 bin 500 ton florit madeni rezervinin bulunduğu bildirildi. Çiçekdağı ilçesine bağlı Solakuşağı sahasında da 200 bin ton muhtemel florit madeni rezervinin bulunduğu iddia edilirken, Karacaören-İnüstü, Aşağıyeldeğirmeni, Çekezağılı, Sarıtaş sahalarında ise 9 bin 634 ton kuvars rezervinin bulunduğu öğrenildi. " demek istedigim biz türkiye olarak kimseye (imf,dünya bankasi ) gibi kurumlara ihtiyacimiz yok


MaRaBoGLu61 Tarih: 06.02.2009 17:20
Opel Wolsvagen Ford Almanyada küresel krizden nasibini alanların sadece bir kaçı
almanyada can çekişiyor
otomobil kampanyaları yapılıyor kimsede almaya yanaşamıor
Almanyada durum bundan ibaret, Bence Türkiye küresel krizi en az hisseden ülkelerden biri
LEVIS-501 Tarih: 06.02.2009 17:16
@ufuk

Parayı veren düdüğü çalar. Peşkeş çekmek daha fazla para verildiği halde az verene vermektir ki, geçmiş hükümetlerde bu dediklerini çok gördük. Benim araştırmaya ihtiyacım yok yaşım geçmiş hükümetlerinde bu hükümetinde icraatlerini birer bir takip edip analiz etmeye yetiyor. Bence sen dünyaya at gözlükleri ile bakıyorsun. Avrupanın ne halde olduğundan haberi olmayanlar Türkiye' nin ilerleyemediğini sanıyorlar. Türkiyenin Avrupaya hükmedeceği günler yakındır...