Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), istihbarata karşı koyma tedbirleri kapsamında personelin, açık kimliğini ve askeri görevine ilişkin bilgileri ünlü sosyalleşme sitesi facebook'ta yayınlamasını yasakladı.

Yasakla, kötü niyetli kişilerin TSK personeli ile çıkar amaçlı ilişki kurmasının engellenmesi ve istihbarat zafiyetine düşülmemesi amaçlanıyor.


Genelkurmay Başkanlığı'nın direktifi doğrultusunda kuvvet komutanlıklarınca yayınlanan emre göre, artık TSK personeli facebook'ta açık kimliğini deklare edemeyecek. TSK personelinin facebook'ta üniformalı fotoğrafı, rütbesi ve görevi de yer almayacak.

Facebook'ta yayınlanan fotoğrafların, 'güvenliği sakatladığı' tespit edildi. Yeni emir kapsamında, pilotlar ve Özel Kuvvetler Komutanlığı personeli gibi kritik görevlerdeki personelin askeri operasyonlara ilişkin bilgi ve fotoğrafları Facebook'a koyması yasaklandı. Yasağı değerlendiren bir yetkili, 'Personelin siteye yerleştirdiği fotoğraflar, ulusal güvenlikle ilgili büyük zararlara yol açabilir' dedi.

İsrail ordusu da askerlerinin, hassas fotoğrafları facebook'taki kişisel sayfalarına taşıması üzerine duruma müdahale ederek, yasak kararı almıştı. İsrail ordusu, facebook üyesi askerlerin sayfalarında yaptığı araştırma sonucu, askerlerin hava üsleri, operasyon odaları ve denizaltılara ilişkin ayrıntılı fotoğrafları sayfalarına koyduğunu fark ederek, yasak emri yayınlamıştı.

İsrail ordusu, aldığı yasak kararının ardından, bir istihbarat subayının, Facebook'a, görev yaptığı askeri üsse ait 'hassas fotoğrafları' onay almaksızın koyduğu gerekçesiyle 19 gün hapis cezasına çarptırdı. İsrail Silahlı Kuvvetleri'nin bu kararı, ordu literatürüne bir ilk olarak girdi. TSK'nın yayınladığı Facebook emri sonrasında, emre uymayanlar hakkında Türkiye'de de İsrail'dekine benzer kararların alınabileceği belirtiliyor.


internethaber

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 931
favori
like
share
ACEMKIZI06 Tarih: 05.03.2009 22:03
katılıyorum tsk en doğru olanı yapmış olması gereken budur zaten
ToYsaL Tarih: 27.02.2009 22:37
kararı sadece kıyafetli resim konulmaması icin cıkarıldı arkadaslar karar dogru ama askerde insan ve facebookta bir arkadaslık sitesi bence neden asker giremiyormus bende askerim kayseride gorev yapıyorum facebookda main-board da giriyorum ve hic kimseyi alakadar etmez bu bazı arkadasların dusuncesi yanlıs bence
everekli38 Tarih: 27.02.2009 12:29
çok doğru bir karar bencee
NarCicegi Tarih: 27.02.2009 06:04
benCede dOgru bi karar oLmu$

uzun zaman onCe facebook'taki SosyaL Chat boLumunde bi kOnu$maya $ahit oLmu$tum, bi uye gerCek ISminin orda yazan oLmadigini ve reSim iSteyenLere reSim sunamayaCagini sOyLemi$ti,
nedenide gOrevinden dOLayi yaSak oLdugunu sOyLeyerek beLirtmi$ti,
yani demekki yine giren giriyO ama farkLi biLgiLer veriyOLar
Samsunlu55 Tarih: 26.02.2009 18:46
güzel karar verilmiş bir emir. bizim askeriye her zaman dogru olanı yapmıstır ve yine yapacaktur.
mihmandar Tarih: 17.02.2009 10:31
askerliği meslek olarak seçiyorsanız zaten bunları kabul etmiş oluyorsunuz.

asker ve polis kıyafetli insanların yani devleti güç olarak temsil eden insanların uluorta mekanlarda alış veriş yapması ve yemek yemelerinden bile ben rahatsız oluyorum konuşmalarına ve oturup kalkmalarına bile dikkat etmemeliler vakur olmalılar zaaflarını kontrol etmeliler.
keto_41 Tarih: 16.02.2009 22:24
dogru bir karar bencede...
oski_98 Tarih: 16.02.2009 17:38
süper bir karar
M.Kutsi Çil Tarih: 15.02.2009 10:11
Asker adam değil mi arkadaşlar,o elbiseyi giyen genç,niçin herşeyden mahrum edilir anlamış değilim.Eskiler "Askerlik,mantığın bittiği yerde başlar" derlerdi.Aynen katılıyorum bu söze.Bir örnekle bunu isbat edeyim size.Gece herkes uykuda,yatakhanenin kapısı açıldı,bir ses "Ayak muayene vaziyeti al" diye bağırıyor,herkes uyandı,ayaklar ranzanın ucundan çıkarıldı,nöbetçi çavuşu elinde bir sopa,"Senin ayağın niye pis" diye,ayağı kirli olana vuruyor,ötekine "Senin ayağın niye temiz" diye vuruyor ve yatakhanedeki bütün asker sopa yiyor.İşte askerlik bu.Bu mantıkla askerlik yaptırıldığına göre,tabii ki zavallı askere herşey yasaklanacaktır.Bu olayın geçtiği yeri de yazayım da "Uyduruyorsun" demeyesiniz.1962 ile 1964 yılları arasında,Ağrıda 12.Piyade Tümen Karargahında.