El Sanatlari Bijuteri Vitray Cam Süsleme SanatiVitray renkli camlarin belli bir kompozisyon düzeni içinde bir araya getirilmesi ile yaratilan sanat teknigidir. Kisaca Cam süsleme sanatidir.

Camin yumusak ve islenebilir bir malzeme olma özelligi, renkleri, transparanligi sayesinde, çok sayida teknikle, çesitli enstrümanlar kullanarak büyüleyici eserler yaratmak mümkündür. Tasarimlar hayal gücüyle sinirlidir. Sanatçinin bilgi, becerisi, emegiyle yaratilan eserler bulundugu mekanin özellikleri ve isiginin katkisiyla degerini arttirir.


Vitrayin uygulama alanlari :

Geçmiste örneklerine büyük ve çok özel mimari yapilarda, kilise, camii gibi dinsel mekanlarda rastlanilan bu süsleme sanati günümüzde çok yaygin olarak, evlerde, otellerde, ve birçok mekanda kapi camlari, pencere camlari, merdiven boslugu pencereleri, mutfak - banyo dolap kapaklari, tavan camlari - kubbe, isikli duvar panolari, ayirici paneller -paravanlar – seperatörler, masa, lamba – abajur – aplik ve özgün hediyelik esyalarda dekorasyon ve aydinlatma amaçli kullanilmaktadir.


Vitray ve Cam Süsleme Teknikleri :

Tiffany (Bakirli) Vitray, Kursunlu Vitray, Boyama Vitray, Kristal (Bizoteli) Vitray, Mozaik (Yapistirma) Vitray, Alçi Vitray, Macunlu Vitray, Dekoratif Ayna çalismalari (asit gravür -asit oyma – asit indirme), Asit Koparma (jirve), Dekoratif Kumlama Cam (Sablaj), Füzyon -Fizyon Cam (Eriyik), Tifani Lamba gibi degisik vitray ve cam teknikleri ile yapilan uygulamalar kisiye ve mekana özel olarak tasarlanir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1345
favori
like
share