Koramiral Ahmet Zeki Özak (1900 - 1982)

Koramiral Ahmet Zeki Özak (1900 - 1982)

4. Deniz Kuvvetleri Komutanı
Koramiral Zeki ÖZAK

1900 yılında İstanbul’da doğmuştur. 01 Eylül 1920 tarihinde başladığı Harbiye Sınıfı tahsilini takiben, 1923 yılında Teğmen rütbesi ile mezun olmuştur.

01 Mart 1923 – 15 Ekim 1924 tarihleri arasında Sınıf Okulu’nda tahsil ve staj görmüştür. 1933 yılında girdiği Deniz Harp Akademisi’ni 1936 yılında bitirerek kurmay subay olmuştur.

Mecidiye gemisinin uzun süren onarımı esnasında bu geminin II. Komutanlığında bulunmuştur. 1950 yılında Tuğamiral, 1953 yılında Tümamiral, 1955 yılında Koramiralliğe yükselmiştir. Tuğamiral rütbesi ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkan Vekilliği, Harp Filosu Komutan Vekilliği, İstanbul Deniz Komutanlığı, Boğazlar ve Marmara Deniz Kolordu Komutan Yardımcılığı ve Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkan Vekilliği görevlerinde bulunmuştur.

Tümamiral rütbesi ile Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı, Boğazlar ve Marmara Denizi Kolordu Komutan Vekilliği yapmıştır. Koramiral rütbesi ile Deniz Eğitim Kolordu Komutanlığı, Boğazlar ve Marmara Denizi Kolordu Komutanlığı, Donanma Komutanlığı, Yüksek Askeri Şura Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

21 Haziran 1960 tarihinde atandığı Deniz Kuvvetleri Komutan Vekilliği görevinden 19 Haziran 1961 tarihinde kendi isteği ile emekli olmuştur. Emekli iken Danıştay Kararı ile 30 Ağustos 1968 tarihinden geçerli olarak Oramiralliğe yükselmiştir.

Oramiral ÖZAK evliydi.

Emekli Oramiral ÖZAK, 30 Haziran 1982 tarihinde vefat etmiştir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 340
favori
like
share