Kıskanmak (2009)


Vizyon Tarihi: Henüz Belli Değil

Oyuncular: Serhat Tutumluer, Berrak Tüzünataç, Nergis Öztürk,
Hasibe Eren, Selen Üçer, Münire Apaydın

Yönetmen: Zeki Demirkubuz

Senaryo: Zeki Demirkubuz, Nahid Sırrı Örik (Kitap)

Yapım: 2009, Türkiye


Zeki Demirkubuz, Nahid Sırrı Örik'in Kıskanmak romanını sinemaya uyarlıyor. Yönetmen, 1940'lar Türkiyesi'nde iki kadının mücadesini konu eden filmi 'çirkinliğin güzellikten intikamı' diye tanımlıyor..

Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının önemli yazarlarından Nahid Sırrı Örik'in Sultan Hamid Düşerken romanından sonra, Kıskanmak isimli kitabı da sinemaya uyarlanıyor. Hem de edebiyata olan düşkünlüğü bilinen, Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden Zeki Demirkubuz tarafından.

Alımlı ve güzel bir kadınla, fiziksel olarak kendini pek de beğenmeyen Seniha'nın mücadelesini anlatan, kitapla aynı adı taşıyacak .

filmin başrollerinde Cennet'i Beklerken ve Ara filmlerindeki başarılı performansıyla dikkat çeken Serhat Tutumluer, Nergis Çorakçı, Radife Baltaoğlu, Birsen Durulu, Selen Uçer, Münire Apaydın, Bora Cengiz, Hasibe Eren ve Berrak Tüzünataç rol alacaklar.

İnsan doğasının daha çok karanlık yönüyle ilgilenen; ahlak, masumiyet, vicdan, tutku, kader gibi olgular üzerinden kişisel ama etkili hikayeler anlatan Demirkubuz, kıskaçlık gibi evrensel bir temayı da yerel bir hikaye üzerinden işlemeye çalışacak. Çekimlerine kasım ayında başlanacak filmin Kastamunu, Safranbolu ve Zongultak'ta çekilmesi planlanıyor.

Kıskanmak'ın esas sürprizi ise "dönem filmi "olacak olması. Film 1940'lar Türkiyesi'nde geceçek. Bu yönüyle filmin Demirkubuz'un şimdiye kadar olan filmlerine göre daha yüksek bütçeli olması bekleniyor. Yönetmen, bu ay Sinema Dergisi'ne filmi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada Kıskanmak'ı 'çirkinliğin güzellikten intikamı' olarak tanımlamıştı.

Film, yurtdışı festival yolculuğundan sonra 2009 yılı Kasım ayında ülkemizde vizyon görecek.Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 780
favori
like
share