Mevsim kıştı tilki dağın yamacından aşağı doğru yürüyordu.
Kar her tarafı beyaza bürümüştü tilki’nin karnı zil çalıyordu, iki gündür bir şey kursağına girmemişti…Dere bayır geziniyordu, az ötede gözüne bir tavşan ilişti, durup tavşana bir süre baktı..Tavşan tilki’den habersiz, karı deşiyordu.
Tilki’nin ona yaklaştığını görünce kaçmaya başladı,Tilki seslendi;
-Tavşan kardeş benden kaçma sana bir zarar vermem.Tavşan tilki’ye kulak asmadı kaçıp inine girdi…Tilki tavşan’ın ininin kapısına kadar yaklaştı..
Tilki;
-Tavşan kardeş dedi…Çık dışarı korkma senle arkadaş olmaya geldim, çık dışarı konuşalım..
Tavşan hayır dedi.
- Çıkmam git buradan benden ne istiyorsun…
Tilki;
-Bak tavşan kardeş kar yağdı,her taraf beyaza büründü bundan sonra yiyecek bulmamız zorlaştı fakat ikimiz arkadaş olursak birlikte, köylere iner kendimize yiyecek bulabiliriz..
Tilki zor olsa da tavşan’ı kandırmıştı, Tavşan içinden bu Tilki’ye güven olmaz dediyse de açlıktan da olsa başka çaresi kalmamıştı.

Tavşan;
- Peki Tilki kardeş nasıl olacak?

Tilki;
Tavşan kardeş ikimiz birlikte gece geç saatlerde aşağıdaki köye varıp, ben kümeslere saldıracağım, bu arada sende köy kenarında yığılı otlardan sabaha kadar karnını tıka basa doldurursun daha sonra şafak sökmeden, köylü uyanmadan kaçar yine dağa çıkarız sen inine ben de inime geliriz. Akşam olunca yine aynı planımızı uygularız. Bu teklife sıcak bakan Tavşan tilki ile bir anlaşma yaptı.Nihayet karanlık çökmüştü her taraf ıssızlaşmıştı. Tilki ile tavşan köye doğru yürümeye başladılar.
Tilki önde tavşan arkada koşarak köye kadar geldiler.

Tilki seslendi;
- Haydi tavşan kardeş yürü geride kalma, bu şekil ava gidilmez biraz hızlan benim gibi..

Tavşan;
- Tilki kardeş ön ayaklarım kısa seninkiler denk benim sana bu şekilde yetişmem olanaksız, sen biraz yavaş gidersen, o zaman ben sana ayak uydurabilirim. Muhabbetleri devam ederken köye vardıklarını anladılar.

Tilki;
- Sus tavşan kardeş köye vardık, sesini kes, bizi duyan olur.Tavşan sesini kesti daha da konuşmadı. Tilki köye tam yaklaştığı anda başladı bağırmaya

Tavşan;
- Ne oldu tilki kardeş hani sen bana sesini çıkarma bizi duyan olur demedin mi şimdi niye bağırıyorsun?

Tilki;
- bak şu aksiliğe karın ağrısı tuttu beni.O sırada.
köyün köpekleri tilki ile tavşan’dan haberdar oldular.
Köyde ne kadar köpek varsa tilki ile tavşan’ın olduğu yöne doğru havlayarak koştular. Köpeklerin geldiğini gören kurnaz tilki koşarak daha önceden gözüne kestirdiği köyün diğer tarafındaki evin kümesine daldı..
Bir tavuk alıp hızla uzaklaştı, dönüp arkasına bile bakmadı. Kısa bacaklı tavşan onun kadar şanslı değildi. Köyün köpekleri etrafını sarıncaTavşan;
-Tilki tilki diye seslendi.
Ey vah dedi benim arkadaşım tilki beni yem olarak kullandı.Yahu buna ne gerek vardı.Beni beş on köpeğe yem edeceğine sen beni yeseydin ya dedi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6836
favori
like
share
ultra kartal Tarih: 09.02.2010 16:37
TEŞEKKÜR EDERİM ÇOK GĞZEL ELİNE SAĞLIK , TAVŞANA YAZIKOLMUŞ YA
UltrAsLaN-Brky Tarih: 01.03.2009 10:33
Teşekkür Ederim eline sağlık..
Haydi Tarih: 28.02.2009 21:17
tavşana yazık olmuş, teşekkürler.