Adı anılınca insanı buz gibi karşılayan bir kelime;kanser..

O kadar yaygınlaştı ki; artık kanserli bir yakını olmayan kimse kalmadı.

"Kanser, kötücül (habis) urların anormal bir şekilde çoğalmasına verilen addır. Klinik özellikleri ve tedaviye gösterdikleri tepki açısından birbirinden son derece farklı çeşitli durumlara verilen genel ad. Bütün kanserlerde ortak olan özellik, birhücre tipinin denetimsiz biçimde çoğalması ve normal dokuları kaplamasıdır. Bunun nedeni, hücre DNA sında iki aşamada gerçekleştiği sanılan değişikliklerdir.

19. yüzyıl'da "beyaz ölüm" diye nitelendirilen verem, Ortaçağ'da "kara ölüm" diye nitelendirilen "veba", ondan önce de "cüzzam" gibi, günümüzün toplumunda da kanser, insanların çoğunluğu tarafından en çok korkulan hastalıklar öbeğidir. (Vikipedi, özgür ansiklopedi)

Bir sözlük sitesi kısaca böyle tarif ediyor kanseri..Belki uzman bir doktor daha geniş tarif edebilir..

Fakat kısaca işte böyle;çağımızın en korkulan hastalıklarından biri..

Kanserle muhataplık şekli kişiden kişiye değişir.Kanser hastası bir insanın psikolojisi kişinin ruh yapısına bağlıdır..

"İnanç" faktörü hastalığa muhataplıkta baş faktördür diyebiliriz.

İnançsız bir insana kanser olduğu söylendiği anda yıkılır.Ölüm korkusu tüm bedenini zehirli bir sarmaşık gibi kaplar.Kendisine sürekli "neden ben?" diye sorar..fakat cevap alamaz.

Artık onun için dünya dönmüyor, güneş doğmuyor, zaman akmıyordur. Gece ve gündüz kavramları anlamını yitirmiştir. Kendisini dünyanın en acınacak zavallısı olarak görür. Ölüm onun için yok olmaktır ve yok olmaktan çok korkmaktadır. Korkmaktan ziyade; geride bırakmak zorunda oldukları şeyler için kahrolmaktadır. Yarım kalacak o kadar çok şey vardır ki hayatında, bunları tamamlamadan gidiyor olmak dayanılmaz bir acıdır.

Hayatı çok sevmektedir,tüm varlığını birkaç yıl daha yaşamak için feda edebilir.Tüm çareleri dener,tüm tedavileri uygular..biraz daha yaşamak için yapamayacağı,feda edemeyeceği hiçbir şey yoktur.

Hayat o kadar tatlıdır ki..çaresizlik ise kahredici..

Tedavi süresince ölüm korkusu hep ensesindedir. Kemoterapi sırası beklerken asabileşir, çektiği ızdıraplar yüzünden hastalığına lanetler okur.yetersiz gördüğü doktorlara,hemşirelere bağırır çağırır..

Sürekli şikayetler,oflamalar poflamalarla çevresindekilere hayatı zindan eder..Sağlıklı insanlara karşı içinde bir nefret besler..kendini dünyanın en şanssız ve bahtsız insanı olarak ilan eder.Ailesine karşı manasız bir öfke duyar,daha fazla ilgiyi hak ettiğini düşünür ve yetersiz ilgiden şikayet eder sürekli..Hiç bir şeyden memnun olmaz..

Eğer bir ateist ise muhtemelen kanser mikrobuna lanetler yağdırır..

Azda olsa Allah inancı olanlar ise, başına gelenlerden dolayı Allah'ın adaletsizliğinden şikayet edip,isyan bayrağını çekip küfrün en derin bataklığında debelenir..

Vadesi dolup ölüm anı yaklaştıkça tedaviler işe yaramaz ve acısı katlanarak çoğalır..muhtemelen çaresi olmadığı için hastaneler kabul etmez ve kendi evinde yatarak ölümü bekler..ölümü beklemek kolaydır fakat ölmek kolay değildir..kanser hücrelerinin verdiği ızdırabı dindirmek için en ağır ağrı kesiciler kullanılır..ilacın yetersiz kaldığı durumlarda ağrı kesici uyuşturucu bantlar vücudun belirli yerlerine yapıştırılıp,geçici rahatlamalar sağlanır..

fakat etkisi geçince inlemeler devam eder,ızdırap çoğalır..hasta yakınları hastanın biran önce ölmesi için dua eder..bunu hastanın kendisi de ister.Ölmenin tüm ızdıraplarını dindireceğine inanır ve bir an önce ölüp yok olmak ister..

Muhtemelen bir gece yarısı, inleye inleye ruhunu teslim eder.

Ardında gözü yaşlı fakat "çok şükür bize daha fazla çektirmeden öldü" diyen kişiler bırakır..

Eğer bu inançsız hastanın vadesi tamamlanmamışsa er yada geç iyileşir..Ve kanseri yenmiş olmanın verdiği bir böbürlenme ile bunu kendi başarısı olarak görür..İnançsızlığına inançsızlık katarak,vücudunun hakimi-ilahı olarak ilan eder kendini..

Edindiği tecrübeleri diğer insanlarla paylaşmak için hiçbir fırsatı kaçırmaz..Moral,iyi beslenme,spor vs..ile hastalığı yendiğini,bunu başardığını ve herkesinde bu şekilde başarabileceğini anlatır.

Fakat bir gün, ölmek için kanser olmaya gerek olmadığını öğrenir..

İnanç, kanser olayında baş aktördür demiştik..Eğer bu hastalığa maruz kalmış kişinin dini(İslam) inancı varsa; bu hastalığı karşılarken de ağırlarken de uğurlarken de içi hep çok rahattır..

Çünkü inançlı bir insan, hastalığın yaşayan ve insan bedenine hükmeden bir canavar olmadığını bilir. Ölüm ve kanser kelimesi ikiz kardeş gibi algılanır hep;"kanser öldürür,kanserli insan ölür.." Fakat bir Müslüman için bu asla böyle değildir. Çünkü maddeye tesir gücünü veren Allah'tır. Bir mikrobun fayda mı yoksa zarar mı vereceğine hüküm veren O dur.

O dilemedikçe bıçak kesmez, kan akmaz, mikrop üremez, tümör oluşmaz,kısacası insan ölmez..

Ölüm korkusu bir Müslümanı asla rehin alamaz.

Eğer ömür bitmiş, vade tamamlanmışsa yapacak tek şey var;mümkün olduğu kadar hazır olmak.

Kanserli bir Müslüman, tedavi süresince asla ümitsiz olmaz..

Eğer vade dolmamışsa mutlaka iyileşeceğine inanır.Tedavide kullanılan ağır ilaçların bir vesile olduğunu,çekilen ızdırapların bir imtihan olduğunu ve sabrettiği derecede mükafatlandırılacağını çok iyi bilir..

Çevrenin ona acıyarak bakması onu rahatsız eder.

Acınacak bir şey varsa oda, Allah'dan gelmiş olana isyan etmektir.

Bir kanserli müslümanı üzen tek şey; Allah için çarpışırken ölmek yerine yatakta ölmek olabilir.

Fakat İslam inancına göre çaresiz hastalıktan ölmek şehitlik sebebidir. Buda inançlı Müslüman için tutunacak en büyük ve en sağlam daldır.

Böyle büyük bir dala sahip olan bir insanın, kendisini karanlığın boşluğuna bırakması söz konusu olamaz.

Kanser kelimesi Müslüman bir insan için korku salgılamaz. Nezle olmak neyse kanser olmak da odur. Yani sadece vesile..

Hastalık olmasa bile Azrail ile randevu tam zamanında gerçekleşir. tek bir an bile erken veya geç olması söz konusu değildir.

İçi çok rahat olan hasta Müslüman, çevresinin hayret bakışlarına maruz kalabilir.Ailesinin onu kaybetme korkusu şiddetli olmasına rağmen onları büyük bir güçle motive eder..Bu güç imanın vermiş olduğu güçtür..Ölümün sonsuz bir ayrılık değil,sadece kısa bir ayrılık olduğuna inanır..

Belki yapmak isteyipte yapamadığı çok şey vardır..Onu hayata bağlayan bir çok şey yarım kalacaktır,fakat her işte bir hayır olduğuna inanır ve tamamlandığı zaman hesap verilmesi zor olacak olan şeylerin yarım kalmasının daha iyi olabileceğini düşünür..

Son nefesine kadar inancından ve kulluk görevlerinden taviz vermez..Hasta olmanın ibadetleri aksatmaya gerekçe olduğunu asla düşünmez..

Eğer vade dolmuşsa muhtemelen inançsız hasta örneğindeki gibi hastaneler kabul etmeyecektir..Evinde,yatağında, tüm bedenini sonsuz bir teslimiyet kaplamış olarak, ölüm anını bekler..Son sözü kelimeişahadettir ve ölüme gülerek gider,çünkü inandığı Allah ona şehitliği vaat etmiştir..

Eğer ki bu Müslüman hastanın vadesi dolmamışsa oda inançsız hasta örneğindeki gibi er yada geç iyileşir..

Hastalığın ve sağlığın Allah'ın takdiri olduğuna inandığı için, iyileşmesinin sebebini de Allah'ın bir lütfu olarak görür..

Yaşamak için kanseri alt etmiş olmaya gerek olmadığını bilir..Hayat ve ölüm arasındaki ince çizgi üzerinde yaşamını devam ettirir ve asla daha çok yaşamak için bu dünyayı kalbinde gezdirmez..

Doğumdan itibaren bir vazifesi vardır, Allah için yaşayıp Allah için ölmek. Kanserden kurtulmak, onun için yürüdüğü ilahi yoldaki bir engelin ortadan kalkmış olması demektir.

Bir gün Siz veya bir yakınınız da bu hastalığa maruz kalabilir.. Kanserden korkmayın,kanser korkulacak bir canavar değildir..

Mesele onu yenmek veya yenmemek meselesi değildir. Mesele ölmek veya ölmemek meselesi de değildir.

Mesele;"inanç" veya "inançsızlık" meselesidir..

Marifet Azrail'e gülebilmektir..

Aylık Dergisi, Ocak 2008

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 607
favori
like
share
nichole Tarih: 07.02.2009 18:03
Gerçekten mesele inançlı olmak veya olmamak çünkü dünyanın bütün servetleri ve tatları bizim olsada onlardan ayrılmak inançsız bir insan için çok zordur ama inançlı bir insan ise bu dünyanın geçici zevklerine karşın diğer hayatında bitmek bilmeyen nimetlere sahip olacağını düşünür.(tabi inancının gereğini yerine getirirse)