Talat Tayfun Güneyer (4 Ocak 1971) İzmir doğumlu senarist, yönetmen.4 Ocak 1971 tarihinde Karşıyaka, İzmir'de dört çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluk yıllarını ve gençliğini İzmir'de geçirdi. Güneyer okumayı daha ilkokula başlamadan, babası Nevzat Güneyer'in eski kitapçısında Teksas Tommiksleri okuma çabası sonunda kendi kendine öğrendi.
Marmara Üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümünü birincilikle bitirdi. Daha sonra Chicago Belloit College'da burs kazanarak "uluslararası ilişkiler ve medya" üzerine master yaptı.


Türkiye'ye döndükten sonra ATV'de çalışmaya başladı ve henüz 20'li yaşlarının başındayken kanalın program planlama müdür yardımcılığına getirildi. Dört yıl sonra aynı pozisyonda Kanal D için çalışmaya başladı ve bu dönemde Nevzat Kitapçı takma adıyla ilk televizyon dizisi senaryosunu (Çarli) yazdı ve dizi Star TV'de yayımlandı.
Güneyer daha sonra Kanal 6'nın müdürlüğü için kendisine getirilen teklifi kabul etti, fakat 4 ay sonra Kanal 6'nın o dönem yaşadığı sorunlar nedeniyle kapatılmasının ardından işsiz kaldı. Bu dönemde Yılan Hikayesi'ni yazmaya başladı. Memoli'nin ardından senaryolarını yazdığı Aşkım Aşkım, Beşik Kertmesi gibi bol reyting alan dizileri farklı televizyon kanallarında arka arkaya ekrana gelmeye başladı. Televizyonculuk kariyeri boyunca "dahi çocuk" olarak adlandırılan Güneyer 2004 yılının sonunda, senaryosuna da imza attığı ilk filmi Şans Kapıyı Kırınca'yı Ferhan Şensoy, Rasim Öztekin, Asuman Dabak gibi ünlü tiyatro kökenli oyuncularla Küba da çekti. Şans Kapıyı Kırınca'nın hemen ardından yeniden televizyon için işler yapmaya başlayan Güneyer, 2005 yazında ikinci filmi olan Keloğlan Kara Prens'e Karşı'yı yazıp yönetti. Film, IMDb'nin "Bottom 100" [En kötü 100] listesinde, 10 üzerinden 2.1 puanla 51. sırada yer aldığı gibi, Türk sinema eleştirmenleri tarafından da "Tarihin en kötü filmi" ilan edilmiştir. Tayfun güneyer bununlada kalmayıp adanalı dizisinde haber sunuculuğu yapan güzel genç kıza küçük bir yer vermiş ve onu uyuz etmiştir. Ayrıca bayan oyuncuları da çok çirkindir..

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 888
favori
like
share