1- Yumuşak olanı seç
Ne kadar aktif bir yaşamın içerisindeyseniz, ayağınızın da o kadar rahat olması gerekir. Oturmadığınız süre boyunca ayaklarınız fazlasıyla desteğe ihtiyaç duyar. Bu yüzden yumuşak ve sünger gibi olan çorapları tercih edin. Bu kuralın tek bir istisnası var oda koşu… Spor ayakkabılarınız ayaklarınız için zaten yeterince destek sağladığından, koşu ayakkabısı giyerken, -maraton koşusunda bile olsanız- kalın çoraplara ihtiyaç duymazsınız.

2 Test koşusuna çık
Mağazadayken ayakkabının bağcıklarını bağlayın ve kısa bir yürüyüş alıştırması yapın. Ayaklarınız çorap ve ayakkabı içerisinde tam olarak yerleşmediyse ve herhangi bir şekilde kramp hissi yarattıysa, bu diğer alternatifi denemeniz gerektiğini gösterir.

3 Topuk ve burundaki kavisleri takip et
Çorabın ayağınıza tam olarak tam oturduğuna emin olun. Çorap fazla sıkı ise bir süre sonra ayağınızın hassas bölgeleri tahriş olacaktır. Eğer çorap fazla bol ise bu sefer de bol olan kısım komik bir görüntü yaratacaktır

4 Dikiş çizgileri sakla
Çoraptaki dikiş sayısı ne kadar azsa o kadar iyidir. Eğer ayağınız hassas bir deriye sahip ve kolayca su topluyor ise ayak derisi için uygun dikişsiz çorapları seçin.

5 Çorap uzunluğunu dikkate al
Eğer bir doğa yürüyüşüne çıkacaksanız, ayak bileklerinizi dışarıdan gelebilecek olan darbelere karşı korumak isteyeceğinizden, uzun çorap tercih etmeniz daha iyi bir seçim olacaktır.

6 Kendi cinsin için üretilen çorapları al
Eğer kadınsanız kadınlar için özel olarak üretilmiş çorapları tercih edin. Çünkü kadın çorapları, erkek çoraplarından daha az materyale sahip olup, topukları da daha kavislidir. Böylece daha rahat edersiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 428
favori
like
share
delikurtsahin Tarih: 04.03.2009 21:37
sağolasın daha dikkatli oluruzda kim çorabı deneyerek alıyor yada kim denetiyor diye bir soru sorsam
Mckodq Tarih: 09.02.2009 10:33
saol abi