Ekonomik Kriz :"Küresel kriz 3-5 yıl sürecek, hem hükümet hem de ekonomi çevreleri buna hazırlıklı olmalı. Kriz Türkiye'yi de etkileyecek. Çünkü Türkiye'nin her yıl 120-150 milyar dolara ihtiyacı var. Dış finansal kaynaklarda ise sıkıntı var. Yaşanan süreçte bu sıkıntı enflasyona büyük bir baskı yaratacak. Bunların etkisi büyümeye, dolayısıyla istihdama yansıyacak. Hükümet krize karşı denk bütçeyi esas alarak finansal istikrarı korumalı ve kollamalı. Güvenilir ülke imajı çizmeli, tarımı önemsemeli ve bankacılık sistemini takip etmeli."

Küresel Isınma:Küresel ısınmaya, atmosferde artan sera gazlarının neden olduğu düşünülmektedir. Karbondioksit, su buharı, metan gibi bazı gazların, güneşten gelen radyasyonun bir yandan dış uzaya yansımasını önleyerek ve diğer yandan da bu radyasyondaki ısıyı soğutarak yerkürenin fazlaca ısınmasına yol açtığı ileri sürülmektedir.

Terör: Türkçe'ye, Fransızca "terreur" sözcüğünden geçmiş olan terör sözcüğü Latince kökenlidir.Latince sözcüğün anlamı "korkudan titreme" veya "titremeye sebep olma"dır.

Üçüncü Dünya savaşı Savaşın Tanımı : Savaş, geniş kişi toplulukları arasında meydana gelen, genel anlamıyla ileri derecede şiddet içeren olay, çarpışma, çatışmadır. Soğuk savaş gibi politika temelli savaşlar olsa da savaş kelimesi silahlı kitlesel muharebe olarak kullanılır. Barış kelimesinin zıt anlamlısıdır ve her kullanımında görüş ya da çıkar çatışması içerir.

Savaş hakkında genel kanı iki ya da daha fazla sayıda grubun arasında meydana gelen silahlı mücadele olmasıdır. Kullanılan silahlara, gruplara ve yerlere göre değişen isimlerin bazıları: Nükleer savaş, soğuk savaş, meydan savaşı, iç savaş, psikolojik savaş, din savaşı (ör:cihad, haçlı), dünya savaşıdır.

Günümüzde savaş Birleşmiş Milletler cemiyeti tarafından bazı temellere ve kurallara dayandırılmıştır. Geçmişte yapılan savaşların aksine günümüzdeki savaşlarda özellikle sivillerin öldürülmesini engellemek, ülke ya da kitleleri yok etmektense onları güçsüz bırakmak güdülmektedir. Ancak buna rağmen günümüzde trajediler yaşanmaya devam etmektedir.1990'lı yıllarda Kuzey Afrikayı sömürgeleştirme amacıyla çıkarılan iç savaşlarda ve kabile savaşlarında 1 milyonun üzerinde insan ölmüştür. Gene günümüzde ABD'nin 2003 Mart ayında başlattığı Irak işgalinde 2006 yılı Aralık ayı itibariyle 700.000 kişinin öldüğü, öldürüldüğü tahmin edilmektedir. Sadece bu rakamlar bile savaşın ölüm ve kan üretmekteki vahşetini görmeye yetmektedir.

Bunun yanında Afganistan işgali, Körfez savaşı'yla ABD'nin sömürgeleştirme politikasını sürdürmesi, tarih boyunca yaşanmış olan "güçlü olanın zulmü"nü günümüzde de gözler önüne sermektedir. Maalesef insanlık tarihi savaşlarla doludur. Yapılan tüm barış antlaşmaları da yapılacak olan diğer savaşlar için bir ara verme,güç toplama niteliği taşımaktadır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1594
favori
like
share
BoNcuKK Tarih: 05.03.2009 22:56
nekadar olumsuzsunuz arkadaşlar dünya yüz yılardır böyle yuvarlana yuvarlana bu ralara kadar gelmiş bunlar bi süreç evet ama hepsi yine atlatılcak yine yaşamımıza aynen devam etcaz düşe kalka ama bende çok büyük olumsuzluklar olmuycak alışılmış şeyleri yaşayıp durcaz umtsuz olupta gelecegimizden ümidimizi kesmeyelim önümüzde hengabelide olsa düzel bi hayat var iyisiyle kötüsüyle kıymetini bilirsek daha ne
wolverine Tarih: 05.03.2009 16:07
küresel ısınma ve kapitalizm bence en büyük etken.kapitalizm derken daha geniş boyutunu düşünmek gerek.
NaZ Tarih: 05.03.2009 15:24
Küresel ısınma ve terör
ozlems_o Tarih: 04.03.2009 20:36
Küresel Isınma
Ghost Rose Tarih: 03.03.2009 11:54
[COLOR="Teal"]Terör
kalpsiz_kral Tarih: 03.03.2009 11:36
arkadaşlar saylanlar sırasıyla olucak ama en önemli tehlike susuzluk dünya bu yüzden daha çok karısacaktır
wolverine Tarih: 11.02.2009 19:11
gelecekte en büyük tehlike 3.dünya savaşı bence.allah korusun dünyada bence 100 milyonlarca insanın hayatına mal olacak.
Gundii Tarih: 11.02.2009 17:15
evet tüm milletler.. gerilmis.. ve mılliyetcılık.. ön plana cıkıo ALLAH tum insanlıqın yardımcısı olsun... gelecek parlaq deel gibi..
nichole Tarih: 10.02.2009 21:32
bende amerika dedim ama geleceğin değil aslında günümüzün bir felaketi olsa gerek