KOLBASTI GELENEĞİ BOZULMADI


Bordo-mavili taraftarlar geleneği bozmayarak bu maçın ardından Trabzon caddelerinde 'Kolbastı' oynadı.

Turkcell Süper Lig'de haftanın maçında Trabzonspor deplasmanda Beşiktaş ile 1-1 berabere kalırken, Bordo-mavili taraftarlar geleneği bozmayarak bu maçın ardından Trabzon caddelerinde 'Kolbastı' oynadı.
Trabzonspor'un uzun süre önde götürdüğü maçta galibiyete şartlanan Bordo-mavili taraftarlar, maçın beraberlikle sonuçlanmasına rağmen geleneği bozmadı ve Trabzon sokaklarında Kolbastı oynadı.
Aralarında bayanların da bulunduğu çok sayıdaki taraftar ellerinde bayrak ve üzerlerinde formalarıyla Atatürk Alanı'nda dev ekrandan yayınlanan müzik eşliğinde uzun süre Kolbastı oynayarak moral buldu.
Ana caddeyi trafiğe kapatan taraftarlara sürücüler de korna ve klaksonla destek verdi. Yaklaşık bir saat süren eğlencenin ardından kalabalık grup olaysız bir şekilde dağıldı

Etiketler:
Beğeniler: 3
Favoriler: 2
İzlenmeler: 3303
favori
like
share
kolbastıcı alper Tarih: 19.05.2009 19:52
çok süper :d
Pedaliza Tarih: 05.05.2009 21:10
Kolbastı, para bastı

[COLOR="SlateGray"]Selma Şenol 3.5.2009
Milliyet

Dalga dalga yayılan kolbastı merakı nedeniyle, büyükşehirlerde 60-100 TL arası bedellerle kurslar açılıyor, 20 TL’ye eğitim DVD’leri satılıyor, mobil müzik servislerinden on binlerce melodi indiriliyor

Türkiye’nin geçen sene tanıştığı kolbastı veya diğer adlarıyla hoptek, faroz kesmesi dans ve müziğine ilgi dalga dalga yayılıyor. Bu ilgi mini bir kolbastı ekonomisi de yaratıyor.
Trabzonsporlu futbolcuların galibiyet sonrası sahada sergiledikleri şovla Türkiye’nin dikkatini çeken kolbastı, artık sadece Trabzon ve Giresun gibi Karadeniz şehirlerinde değil; İstanbul, Ankara, Konya’da da gençler arasında revaçta. Gençler, aylık 60 ile 100 TL arasında değişen fiyatlarla açılan kursların müdavimi oldu. Girişimciler Antalya ve İzmir’e de kurs açmak niyetinde.

İnternetten DVD satılıyor
Kursa gidemeyenlere ise, 20 TL’ye satılan eğitim DVD’leriyle oyunun incelikleri görsel olarak öğretiliyor.
DVD’lerin dağıtımını yapan Emre Yılmaz, DVD’leri şu an sadece internetten sattıklarını, yakın zamanda mağazalarda satılmasının da gündemde olduğunu söyledi. İlginin artması halinde, Tolga Han gibi daha önce dans eğitim DVD’leri hazırlamış isimler de DVD hazırlama planları yapıyor.

Reklamlara bile konu oldu
Kolbastı ile ilgili gelişmeleri takip etmek isteyenler için de kolbasti.org.tr gibi ücretsiz internet siteleri hazırlanmış. Kolbastı çılgınlığı, reklamlardan dizilere kadar pek çok yapıma da konu oldu.
‘Cafe Crown fındık’ reklamında Hoptek grubu oynarken, Papatyam TV dizisinde de, Yemekteyiz yarışmasında da kolbastı ekipleri şovlarını sergiledi.
Kamuoyunda artan ilgiyi gözardı etmeyen GSM şirketlerinin mobil müzik indirme servislerinden, 2 ile 4 TL arası değişen fiyatlarla kolbastı melodilerini cep telefonuna indirmek mümkün. Sadece Vodafone’dan bir ayda indirilen melodi sayısı bin adedi geçiyor. Vodafone yetkilileri bu hizmetin 2 TL’ye ücretlendirildiğini açıkladı.

Melodisi ilk 3’te
Melodi satışlarından Turkcell de memnun. Turkcell’de 22 ile 28 kontör arası ücretlendirilen hoptek melodileri, satışlarda uzun zaman ilk üç sırada yer aldı. Turkcell yetkilileri, kolbastının kısa sürede en çok aranan şarkı ve videoların 1 numarasına yükseldiğine dikkat çekti.
[url]www.kolbasti.org[/url] kurucusu ve Trabzon Gençlik Merkezi Kolbastı Kurslarının Koordinatörü Okan Yılmaz, Trabzon’da kurslara 300 gencin katılması üzerine kursu bireysel çabalarla İstanbul ve Ankara’ya taşıdıklarını söyledi. Ankara’da 40 kişinin katıldığı kursun bedeli 60 TL, İstanbul’da 100 kişinin katıldığı kursların bedeli 100 TL.

Yurtdışından ilgi büyük
Kolbastı’nın internet sitesi ise çoğunlukla Almanya ve Amerika’dan takip ediliyor. Okan Yılmaz, “Işıltılı bir öyküye dönüşen kolbastı artık uluslararası bir popülariteye sahip oldu” dedi.
İstanbul’da açılan kurslardan biri de Horon Evi kursu. Horon Evi’nin, Topkapı’da başlattığı yeni dönem programına 25 kişi başvurmuş. 4 haftalık kurs bedeli ise 100 TL.

Tolga Han eğitmen yetiştirecek
Ünlü dansçı Tolga Han da iki ay önce hoptek kursu açtı. Kursların henüz emekleme devresinde olduğunu söyleyen Tolga Han, “Kurslarda eğitim verecek bakanlık belgeli eğitmen bulmak zor. Bu nedenle Milli Eğitim’e programımı sunup, daha sonra eğitmen yetiştireceğim” dedi.
Konya Selçuk Üniversitesi (SÜ) Halk Oyunları Topluluğu’nun açtığı kolbastı kursuna da bin 500 kişi müracaat etti. Üniversite yetkilileri, daha önce açılan halk oyunları kurslarına müracaat edenlerin sayısının bir elin parmağını bile geçmediğine dikkat çekti.

Kolbastıya break dans yorumu
Kimilerine göre kolbastı müziği, ses ve saz sanatçısı İsmail Yazıcıoğlu’nun 1974’te piyasaya sürülen 45’lik taş plağıyla ortaya çıktı, kimine göreyse ilk kaydı Göreleli Osman Gökçe, 1943’de yaptı. Melodiyi meşhur eden sanatçı ise Erkan Ocaklı. Günümüzde kolbastı, Trabzon’da dereboyu kavaklar, Giresun’da metelik olarak adlandırılan müziklerin tümüyle ve 9/8’lik kol oyunu havalarıyla oynanabiliyor. Dansa son halini ise Almanya’da yaşayan Türklerin ikinci kuşağı verdi. Türk gençleri, yeni bir tarz yaratmak için kolbastıyı rap ve break dansla birleştirdi.
Pedaliza Tarih: 05.05.2009 21:04
Bütün bir millet kolbastı oynuyor
[COLOR="SlateGray"]Sabah / 20.02.2009


Trabzonsporlu oyuncuların gol sonrası sevinci olarak ve yemek programlarından hafızalara kazınan 'kolbastı', şehrin merkez mahallesi Faroz'dan çıkma ve 'hoptek' denen bir dans aslında.....

Son günlerde bir 'kolbastı'dır gidiyor. Trabzonspor bir gol atıyor, önce futbolcular, ardından da tribünler başlıyor 'kolbastı'ya. Saba Tümer'de kolbastı; hazmı kolaylaştırdığından olsa gerek diye düşünüyorum; Yemekteyiz programında bile kaçtır kolbastı yapılıyor! Kolbastı videoları, Youtube'da izlenme rekorları kırıyor. Kolbastı Show isimli videoyu 3.5 milyon kişi izlemiş bugüne kadar. Kolbastı temalı düğün videoları, gençlerin eğlenmek için yaptığı kısa çekimler de milyonlarca kez seyredilmiş. Bedük'ün dillerden düşmeyen 'düğün salonlu' klibi Automatik de yüksek dozda kolbastı içeriyor. Roll dergisi, 'disco kolbastı' olarak adlandırmış meseleyi. Bir de Barış Manço'nun şarkısı var; DJ Tutan'ın remiksiyle yeniden hayat bulan, gece kulüplerinin ve ev partilerinin aranılan yeni 'hit'inin adı da Kolbastı. Kolbastı artık herkesin bildiği üzere, bir Karadeniz yöresi oyunu. 1930'larda ortaya çıktığı sanılıyor. Şöyle ki; balıkçılar fileleri dolu döndüklerinde içki içer, hasat eğlencesi düzenlerlermiş. Askeri inzibat yani kolluk kuvvetleri içki denetimine geldiğinde de dikkatleri dağıtmak, ortamı değiştirmek ve içkileri saklamak için de böyle danslar etmeye başlarlarmış. Oradan adı kol bastı olmuş; yani kolluk kuvvetleri baskını.

KURSLARA İLGİ YOĞUN
Trabzonlular ise, bu dansa 'hoptek' diyor. Trabzon'un merkezinden, Faroz mahallesinden çıktığı için de, doğrusu 'Faroz hoptek' aslında. Trabzon Gençlik Merkezi'nden Okan Yılmaz hoptek trendinin, Youtube'daki dans ve düğün videolarıyla yayıldığını söylüyor. [url]www.kolbasti.org[/url] sitesinin de kurucusu olan Yılmaz, dansın doğru tanınması için Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Kolbastı Ekibi'nin ve kendi derneklerinin canla başla çalıştığını söylüyor, bunun da dansın popülaritesine katkıda bulunduğunu anlatıyor. KTÜ ekibi dansı belli bir koreografiye oturtmaya çalışsa da, hoptek son derece bireysel bir oyun aslında. Ağ çekme, ağ tutma, martı taklidi yapma gibi çeşitli figürleri var. Bazen ellerini burunlarına götürerek Temel'in uzun burnuna gönderme, bazen de topal taklidi yapıyorlar. Farozlular ise bayılmış numarası, kalp masajı gibi figürlerin yeni yeni türetildiğini ve hoptekin kökeniyle bağdaşmadığı görüşünde. Hoptek'i hiphop'la sentezleyen gençlerin sayısı da hiç az değil bu arada. Okan Yılmaz, oyuna ilginin her geçen gün arttığını anlatıyor. Trabzon'da kurulan hoptek kursuna ilgi yoğunmuş. Bir kurs Ankara'da açılmış ([url]www.kolbasti.org/ankara);[/url] sırada İstanbul'da varmış; ilgilenenlere duyurulur. Yılmaz, hoptekin popülerleşmesinde önemli rolü olan Trabzonspor ekibinin de, oyunu doğru bilip doğru tanıtmak adına biraz ders alması gerektiğini düşünüyor.
Pedaliza Tarih: 05.05.2009 21:01
Kolbastı dansı Türkiye’yi fethetti

[COLOR="SlateGray"]22 Şubat 2009 Hakan GENCE /Hürriyet

Artık ne tango, ne salsa, ne sirtaki, varsa yoksa kolbastı. Bedük’ün klibinden Saba Tümer’in programına, Trabzonspor’un maçlarından Yemekteyiz programına kadar her yerde Trabzon’un bu tuhaf sokak dansı var. İstanbul ve Ankara’da kursları açıldı. Kriz stresini atmak için oynayan da var, kolbastıyla kilo veren de. Dans kralı Tolgahan, bu dansı yurtdışında tanıtmak için antrenör yetiştiriyor, Ankaralı türkücü Kürşat bir kolbastı single’ı çıkarıyor. Macarlar bile Youtube’dan deli gibi kolbastı indiriyor.

Trabzon’un öyle bir dansı var ki, düğünde-dernekte oynanacağı zaman, önce gidilip dünürlere durum izah ediliyor: “Biz şimdi yöresel bir dansımızı yapacağız, sarhoş olduk ya da delirdik sanmayın, oyunun kendisi böyle...”
Gerçekten de elektriğe tutulmuş rapçiler gibi dans eden kolbastıcıları görüp de gözleri fal taşı gibi açılmayan yok. Bilinçsizmiş gibi yapılan yarı teatral hareketler insanda bir sarhoş, kalkmış rap yapıyor hissi uyandırıyor. Belki de dansı bir anda bu kadar popüler yapan da bu. Trabzonlu gazeteci Şermin Terzi durumdan memnun: “Dünürlere girizgah yapmaktan kurtulduk, çünkü o kadar popüler oldu ki herkes kolbastıyı biliyor.”

İlk kez 1930’larda Trabzon’un arka mahallelerinde ortaya çıkan kolbastı, bir nevi Karadeniz-rap. Uzun süre hor görüldükten sonra altın çağını yaşıyor. Bu dansa çoğu zaman ipsiz sapsız takımının oyunu gözüyle bakılır, kenar mahallelere yakıştırılırdı. Ama şimdi ünü bırakın Karadeniz’i, Budapeşte kapılarına dayandı. Trabzonsporlu oyuncuların gol sonrası yaptıkları kolbastıyı gören Macarlar bile “dünyanın en komik gol sevinci” dedikleri dansı, Youtube’dan indiriyor. Özellikle de, Brezilyalı futbolcu Yattara kolbastının şöhretinin Macaristan’a kadar ulaşmasını sağladı.
Aslında her şey, 1. Karadeniz Oyunları’nda Trabzonlu üniversite öğrencilerinin yaptığı gösterinin Youtube sitesine düşmesiyle başladı. Kimileri hayranlıkla, kimileri de “deli mi yahu bunlar” diyerek görüntüleri arkadaşlarına gönderdi. Binlerce kez tıklanan dans şovunu Trabzonsporlu futbolcular ve ardından Alanyasporlu oyuncular da sahiplenince kolbastıyı tanıtmak için kolbasti.org isimli bir internet sitesi açıldı. Ardından televizyon programları geldi. Ve nihayet Trabzon, Ankara, İstanbul gibi illerde kolbastı kursları. Üstelik bunlara sadece Trabzonlular gitmiyor.
Dahası var: Dans kralı Tolgahan, antrenörler yetiştirip kolbastıyı yurtdışına açmayı planlıyor: “Kolbastıyı Türkiye Dans Federasyonu bünyesine alacağız. Dansın kuralları olacak. Müziğini ritimlerini değiştirmeden yenileyeceğiz.”

[COLOR="SlateGray"]GURBETÇİ GENÇLER RAP VE BREAK DANS KATTI

Karadeniz Gençlik Merkezi’nden Okan Yılmaz, dansın kökeninin 1930’lu yıllarda Trabzon’un Faroz Mahallesi’ndeki balıkçı barınaklarına dayandığını söylüyor: “Rivayete göre Faroz’lu balıkçılar avdan döndükten sonra bir araya gelip eğlenirmiş. Ama kolluk kuvvetleri sık sık bu eğlencelere baskın düzenlermiş. Dansın adı da zaten kolluk kuvvetlerinin baskınından geliyor.”
Melodinin ortaya çıkışıyla ilgili farklı teoriler var. Kimileri kolbastı müziğinin ses ve saz sanatçısı İsmail Yazıcıoğlu’nun 1974’te piyasaya sürülen 45’lik taş plağıyla ortaya çıktığını söylüyor. Kimine göreyse ilk kolbastı kaydı Trabzon havalarını ustalıkla söyleyen Göreleli Piçoğlu Osman Gökçe’nin 1943’de yaptığı kayıt. Nejat Buhara tarafından derlenip müzik kayıtlarına Trabzon ezgisi olarak geçmiş. Fakat herkesin hemfikir olduğu bir nokta var: O da kolbastıyı meşhur eden ismin geçen yıl kaybettiğimiz Erkan Ocaklı olması. Günümüzde kolbastı, Trabzon’da dereboyu kavaklar, Giresun’da metelik olarak adlandırılan müziklerin tümüyle ve 9/8’lik kol oyunu havalarıyla oynanabiliyor.
Dansa son halini ise ikinci kuşak gurbetçiler verdi. Zaten oyunun bu kadar popüler olmasında rap figürlerinin etkisi yadsınamaz. Kolbastı kursları veren Horon Evi’nin eğitmeni Aclan Genç, özellikle Almanya’ya göç eden gençlerin yeni bir tarz yaratmak için kolbastıyı rap ve break dansla birleştirdiğini söylüyor: “Gençler arasında bu yeni bir açılım olarak algılandı. Şimdilerde Karadenizlilerin bazıları horonu köylülük kabul edip kolbastıya ilgi gösteriyorlar.”
MaRaBoGLu61 Tarih: 16.02.2009 21:17
KOLBASTI GELENEĞİ BOZULMADI


Bordo-mavili taraftarlar geleneği bozmayarak bu maçın ardından Trabzon caddelerinde 'Kolbastı' oynadı.

Turkcell Süper Lig'de haftanın maçında Trabzonspor deplasmanda Beşiktaş ile 1-1 berabere kalırken, Bordo-mavili taraftarlar geleneği bozmayarak bu maçın ardından Trabzon caddelerinde 'Kolbastı' oynadı.
Trabzonspor'un uzun süre önde götürdüğü maçta galibiyete şartlanan Bordo-mavili taraftarlar, maçın beraberlikle sonuçlanmasına rağmen geleneği bozmadı ve Trabzon sokaklarında Kolbastı oynadı.
Aralarında bayanların da bulunduğu çok sayıdaki taraftar ellerinde bayrak ve üzerlerinde formalarıyla Atatürk Alanı'nda dev ekrandan yayınlanan müzik eşliğinde uzun süre Kolbastı oynayarak moral buldu.
Ana caddeyi trafiğe kapatan taraftarlara sürücüler de korna ve klaksonla destek verdi. Yaklaşık bir saat süren eğlencenin ardından kalabalık grup olaysız bir şekilde dağıldı
Şayeste Tarih: 10.02.2009 13:55
Yakında Kolbastı diye bir program başlarsa şaşırmam...


Veya Kolbastıstar da olabilir..
MaRaBoGLu61 Tarih: 10.02.2009 13:47
KOLBASTI SİMGE HALİNE GELDİ


Trabzon'un halk oyunu kolbastı karikatürlere malzeme oldu


Trabzon'un halk oyunu kolbastı son zamanlarda Trabzonspor'un da simgesel oyunu haline geldi. Türkiye'de büyük beğeni toplayan kolbastı, karikatürlere dahi malzeme oldu.
Bugün ulusal bir gazetenin birinci sayfasında yer alan karikatürde kolbastı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile özdeştirilmiş.
Karikatürde, Başbakan Erdoğan'ın arka tarafında "Davos Panteri" yazılı pankart yer alıyor. Erdoğan ise, "Bugün grup toplantısı yok arkadaşlar, hep beraber kolbastı oynayacağız, haydi verin müziği" diyor...