Arif kime derler? Tahsili olmasa da deneyimlerinden mantıklı, makul, sonuçlar çıkarabilenlere denir.
Deneyim nedir? Yaşanan olaylardan netice çıkartabilmek. Bir tarifide "hayatta yenen kazıkların bileşkesidir" der mizahi yazılarda. Aslında bir derece de doğrudur da. Arif olmak için biraz kazık yemek gerekiyor galiba.

Ha! Alimler kazık yemiyor mu ? Yani deneyimleri yok mu? Var elbette ama birde dilimizde şöyle bir tümce var. "çok bilen,çok yanılır" Bu tümcede uzun yılların ürünüdür. Arif için bir iki örneklianlatım sunalım. Biliyorsunuz biz ikinci dünya harbine katılmadık.O yıllarda dünyada da,bizde de bazı yiyecek maddeleri, yağ,şeker,tuz vb. bulunmuyor. O gün okulda hocalar arasında bir seviçtir yayılıyor. Yunanistan Ki harbe girmiş- bize bir gemi dolusu şeker gönderiyormuş. Bakmışlar bu habere sevinmeyen bir tek odaci Hurşit efendi. Demişler ya Hurşit efendi senin şeker stokları bitmedi herhal,baksana bu habere hiç sevinmedin.

Geç beyim,geç demiş hurşit efendi. Kelin merhemi olsa önce kendi başına sürer. Ekmeğe muhtaçken şekeri nerde bulmuşlar. İşte arif adam alimlerin sevincini boşa çıkarıyor.Biz bu hikayeyi lisede okumuştuk. Birde kötü olaylar daha kalıcı bir deneyim oluyor. Hani derler ya.. Bir musibet, bin nasihatten evladır. Alimler yani aydınlar,tahsilliler daha gözü açık olurlar,olmalarıda gerektir. Ama tahsilsizlerin içinde de ne arifler vardır demek istiyorum.

Tahsilli olup ta ham kalmış insan yokmu? Aramadığın kadar.
Hatta Ziya Paşanın şu veciz mısrası ile sözü bitireyim.
"Diploma semeri alır, eşeklik baki kalır."


Alıntı..

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 352
favori
like
share
Sylar Tarih: 11.02.2009 12:26
Hülya Avşar'ın ettiği meşhur söz. Kimine göre doğru.
Ve derler ki Arife tarif ne hacet.

Güzel bir yazı. Teşekkürler Serap. ama kim Alim mi arif mi kimse bilmez amma.