Futbolcu Naci Bastoncu

Trabzon Lisesi'nde futbola başladı. 1934'te Fenerbahçe'ye transfer oldu. "Taka Naci" lakabıyla ünlenen Naci Bastoncu, Fenerbahçe forması altında 388 maçta görev alarak 232 gol attı.

Futbolculuğunun en iyi devrinde milli maçlar oynanmadığından ötürü ulusal takımda bulunamadı. Ancak temsili maçlarda görev aldı. Çalışkanlığı, asistleri ve golcülüğüyle büyük başarı gösterdi. Akıllarda çabukluğu, çalımları, fırsatçılığı ve şutları kaldı. Forvet mevkinde her bölgede görev yaptı.

1930'larda yeni yeni "yiğit"ler gelmişti futbol sahalarımıza...

Tereyağından kıl çeker gibi rakibin asyağından topu çekmekte ustalığı Beşiktaşlı Nuri Sangar'ın adını "Tereyağı Nuri"ye çıkarmıştı. Dindar ve namazında niyazında bir insan oluşu yüzünden Beşiktaşlı ve sağaçık Hayati Azgan'da "İmam Hayati" oluvermişti. Tabanlarını yere çok sert vurarak koşmasından ötürü, Karşıyaka'dan Galatasaray'a gelen Lütfü Aksoy, "laplap" lakabını da birlikte getirmişti. Fenerbahçe'nin golcü futbolcusu Naci Bastoncu, Trabzonlu oluşundan ötürü Karadeniz'e özgü bir lakap bulmuştu İstanbul'da: "Taka Naci". Galatasaray'ın pek genç yaşta vefat eden büyük futbolcusu Boduri'nin aslı adı Nikolaos Büyükvafiadis idi; bu genç yıldız Beyoğluspor takımında yetişirken ufak tefek oluşundan
ötürü Rum seyirciler arasında "Boduri" (Bodur) namıyla anılmaya başlamış ve futbol sahalarımızda büyük ününü bu ad altında yaparken
asıl adının Nikolaos olduğunu kimseler bilmemişti. Büyük aşkı, Güneşli ve Beşiktaşlı İbrahim Tusder'in adını "Leyla İbrahim"e çıkarmıştı. Bugün torun tosuna karışmış olmasına rağmen yine de "Leyla" adıyla anılır.

taka naci,taka naci kimdir,taka naci hakkında,taka naci biyografi,taka naci trabzonspor

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 846
favori
like
share