Bilge Açıkgöz

Bilge Açıkgöz, dramaturg, psikolog.
Bilge Açıkgöz, 1998-1999 yılları arasında Tiyatro Ateşi adlı turne tiyatrosunda çalıştı. 2003-2005 döneminde Kültür A.Ş. Gösteri Sanatları Merkezi'nin yönetmenlik kursuna katıldı. 2006 yılında, İstanbul Üniversitesi Dramaturji ve Tiyatro Eleştirmenliği Bölümü ile yine aynı üniversitenin Psikoloji Bölümü'nden mezun oldu. Sosyal etkinliklerde, tiyatroda rejide adı geçen biridir. Aynı zamanda tiyatro ışık tasarımcısıdır.
Sanatçı, Tiyatro Boyalı Kuş kadrosunda yer almaktadır.Canan Sanan

Canan Sanan, Tiyatro ve sinema oyuncusu, seslendirme sanatçısı, eleştirmen, yönetmen yardımcısı, eğitmen, yazar.

1983 yılında Marmara Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği, 1984'te Boğaziçi Üniversitesi Kimya Öğretmenliği bölümlerinde okuyup ayrılan Sanan, 1987 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yunan Dili ve Edebiyatı bölümünü ve ardından 1996'da girdiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dramaturgi ve Tiyatro Eleştirmenliği bölümlerini bitirerek mezun oldu.
1984 – 1995 yılları arasında Ankara Çocuk Tiyatrosu ve Masal gerçek Tiyatrosu'nda oyuncu olarak görev aldı. Yaratıcı drama eğitmenliği yaptı. 2001 – 2002 yıllarında Açık Radyo'da "Açık Perde" adlı tiyatro eleştirisi programının yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendi, aynı kuruluşun web sitesinde yazılar yazdı. İstanbul Devlet Tiyatrosu, Ben Ruhi Bey Nasılım adlı oyunda yönetmen yardımcısı ve oyuncu olarak görev yaptı. Ankara Devlet Tiyatrosu'nda da dramaturg olarak çalışan sanatçı, bir filmde oyunculuğunun yanısıra, birçok film ve dizide seslendirme çalışmalarında bulundu.
Herman Vinck, Stephan Fischer-Fels, Kirsten Hess, Robert Sturua, David Adams gibi yönetmenlerle atölye çalışmalarına katılan Canan Sanan, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde birçok seminer verdi, halen aynı kurumda Uygulamalı Dramaturgi derslerinde konuk eğitmenlik yapmakta, özel bir kurumda oyunculuk dersleri vermektedir.
Sanan, ÇYDD, Toder, Ses-Bir ve TEB üyesidir.

Cem Yalın

Cem Yalın (d. 1954 - ö. 24 Ocak 1999) Yazar, yönetmen - dramaturg, ressam, öğretmen, gazeteci.
1969'da Bakırköy Lisesi öğrencisiyken sanat hayatına başlayan Yalın, ilk olarak Ionescu'nun bir oyununda rol aldı. İlk rol arkadaşları Yaman Okay ve Rutkay Aziz oldu. 1976 yılına dek, Haluk Şevket Ataseven'le birlikte İstanbul Liselerarası Tiyatro Örgütü - (İLTÖ) içinde etkinliklere katıldı. Liseyi bitirince bir dönem dekor yaparak tiyatrodan kopmadı.
1973'te Bakırköy Halkevi bünyesinde çalışmaya başladı. Aynı süreçte Halk Sahnesi Oyuncuları adlı bir topluluk oluşturarak Brecht ve Nazım'dan oyunlar sergiledi.


50. yaş anması için hazırlanan bir afiş
Bu dönemde İstanbul Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği bölümünden 1976 yılında mezun oldu. Çeşitli illerde liselerde öğretmenlik yaptı. Öğretmenlik yaptığı İzzet Ünver Lisesi'nde tiyatro kolunu kurarak oyunlar sergiledi (1980). Yedi yıl sonra bu okuldan mezun olan oyuncularla birlikte Bakırköy Oyuncuları topluluğunu kurdu. Çeşitli oyunlar yazdı ve yönetti. Cem Yalın, amatör tiyatroculuğa verdiği önemle birçok oyuncunun yetişmesini sağladı, tiyatro sanatına önemli derecede katkılarda bulundu. 1983'te "Amatör Tiyatrolar Çevresi", 1999'da "Amatör Tiyatrocular Üretim ve Yayın Kooperatifi (ATÜK)" kurucuları arasında etkin olarak yer aldı.
Sanatçı, tiyatro oyun yazarlığı dışında Gerçek dergisinde redaksiyon, Evrensel gazetesinde kültür sanat servisinin yönetimini üstlendi, Evrensel Kültür dergisinde resim sanatı üzerine yazılar yazdı, resim sergileri açtı. Kamera arkası ve önünde de yer alarak bir filmde sanat yönetmenliği, bir dizide de (Ayaşlı ve Kiracıları) sanat yönetmeni oldu. Yalın, kanser hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdi.

Emine Sevgi Özdamar

Emine Sevgi Özdamar, (d. 10 Ağustos 1946, Malatya) Türk oyuncu, yazar, dramaturg.
Muhsin Ertuğrul, Beklan Algan, Ayla Algan, Haldun Taner, Melih Cevdet Anday ve Nurettin Sevin'den tiyatro eğitimi aldı.
1976'da Almanya'ya gitti. Benno Besson ve Mathias Langhoff'la baş asistan, dramaturg, ve oyuncu olarak Berlin, Paris, Avignon, Lyon, Münih, Frankfurt, Bochum şehir tiyatrolarında çalıştı. Çalışmalarından dolayı Paris Vencennes Üniversitesi tarafından kendisine doktora yapma hakkı tanındı.
Gencay Gürün

Gencay Gürün (d. 1932 Üsküdar, İstanbul Türkiye), Türk tiyatro yönetmeni, çevirmen.
Notre Dame de Sion Lisesi mezunu olan Gürün, Ankara Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. "London School of Economics"'de Uluslararası ilişkiler ve diplomasi konularında lisans üstü diploma aldı. Dışişleri bakanlığında diplomat olarak görev yaptı. Paris'e Konsolos olarak tayin edilen sanatçı, büyükelçi Kamuran Gürün ile evlenip meslekten ayrıldı. Ankara'ya döndükten sonra 1979'da Devlet Tiyatrosu genel sekreterliği ve baş dramaturgluğu görevlerinde bulundu. 1984-1994 yılları arasında İstanbul Şehir Tiyatroları genel sanat yönetmenliği görevini yürüttü.
1995 yılında kendi özel tiyatrosu olan Tiyatro İstanbul'u kuran Gürün, 1996'da İzmir'den XX. Dönem milletvekili seçilerek TBMM'ne girdi. Gencay Gürün, tiyatro dalında çeviriler yapmış olmanın yanısıra, Basın Konseyi Yüksek Kurul üyesidir. Fransa Hükümeti "Sanat ve Edebiyat Şövalyesi" (Chevalier dès Arts et dès Lettres) nişanı ve Boğaziçi Üniversitesi Fahri Doktorluk ünvanı sahibidir.

Gülen İpek Abalı

Gülen İpek Abalı, (d. 8 Nisan 1980 Mannheim, Almanya) Türk tiyatrocu, dramaturg ve yazardır.
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dramaturgi ve Tiyatro Eleştirmenliği Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamladı. Reji alanında Müjdat Gezen, Frank Panhans, Ingrid Ollrogge, Can Doğan, Nedim Saban, Emre Koyuncuoğlu gibi isimlerle çalışdı. Pek çok çocuk oyununda da yazar, yönetmen ya da dramaturg olarak görev aldı. Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde (Universitaet der Künste), Tiyatro Pedagojisi alanında doktora yapmaktadır.
Gülen İpek Abalı'nın, Mitos Boyut Yayınevi çocuk tiyatrosu serisinden yayınlanmış olan ve içinde toplam oniki oyun bulunan dört oyun kitabı ile bir adet Grips Tiyatrosu Çocuk Oyunları çeviri kitabı bulunmaktadır. İlk kitabında yer alan “Mıknatıs Çocuk”, 2003 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk Şenliği'ne katılan ilk oyunudur. Bu oyun, Türkiye'nin pek çok şehrinde farklı tiyatro grupları tarafından sahnelendi.
Sonraki oyunu "Konuşan Taş’" İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın düzenlediği Minifest ve Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği Dünya Kadıköy’de Uluslararası Şenliği’ne katıldı. UNICEF ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın birlikte düzenlediği, “Haydi Kızlar Okula” projesine seçilen tek oyun olma unvanını aldı. Aynı oyun, ‘Taş İnsan’ adıyla, 2004 yılında Yunanistan'ın Gümülcine şehrinde "Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği" çatısı altında, iki sene üst üste Zeliha Keskin Mehmetalioğlu rejisiyle sahnelendi.
Üçüncü kitabında yer alan çevre kirliliği temasını aile ve psikolojisi içinde ele alan "Deniz Kıyısı", 2005 "Tudem Perde Kapanmasın, Bize Bir Çocuk Oyunu Yaz" yarışmasına katılan 177 eserden ilk 17 eser arasında yer almıştır.
Oyunlarından pek çoğu Devlet Tiyatrosu ve İstanbul Şehir Tiyatroları Repertuarlarına alınmış olan Gülen İpek Abalı, 2006 Nisan ve Haziran ayları arasında Grips Theater, "Cengiz und Locke" isimli oyunda Yardımcı Dramaturg olarak çalıştıktan sonra, GRIPS Theater’ın isteği üzerine Türkçe'ye çevrilen "GRIPS Tiyatrosu" oyunlarının adaptasyon danışmanlığını yapmaktadır.
Son olarak Berlin'de Theater Havarie ile "Guten Tag Schönes Leben" isimli gençlik oyununda yardımcı yönetmen olarak görev alan Gülen İpek Abalı, halen Müjdat Gezen Çocuk Tiyatrosu'nda Genel Sanat Yönetmenliği görevini yürütmektedir.

Gülşen Karakadıoğlu

Eleştirmen, Dramaturg.
Bir dönem Kültür Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevini üstlenen Gülşen Karakadıoğlu, Eleştirmenler Birliği Başkanlığı'nı da yürütmüştür. Tiyatro Eleştirmenleri Birliği ve Sanat Kurumu üyesi olan Karakadıoğlu 2002 yılından bu yana Ankara Armada'da bulunan Remzi Kitabevi'nin yöneticiliğini yürütmektedir.

Güngör Dilmen

Güngör Dilmen Kalyoncu bilinen adıyla Güngör Dilmen, (d. 1930 - Tekirdağ) Oyun yazarı, dramaturg.
1959'da Sinema - Tiyatro Dergisi`nin açtığı yarışmada, yazdığı tek perdelik oyun Midas'ın kulakları ile birincilik ödülünü kazanan Dilmen, 1960 yılında İstanbul üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klâsik Filoloji bölümünden mezun olmuştur. Sanatçı, İsrail ve Yunanistan'da tiyatro çalışmaları yaparak, ardından 1961'den 1964'e kadar Amerikan Yale ve Washington üniversitelerinde tiyatro öğrenimi gördü. İstanbul Şehir Tiyatroları'nda yönetmen yardımcılığı ve dramaturgluk yaptı. TRT İstanbul Radyosu'nda tiyatro alanında şef olarak çalıştı. Halen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Dilmen'in birer de sinema filmi (İttihat ve Terakki) ve dizi (Bağdat Hatun) senaryosu çalışmaları bulunmaktadır.

Münib Engin Noyan

Münib Engin Noyan (d. 1953, İstanbul) Türk tiyatrocu.
İstanbul Alman Lisesi ve Viyana Üniversitesi Felsefe Fakültesi Tiyatrobilimi Enstitüsünde eğitim gördü. Türkiye'ye döndükten sonra bir müddet İstanbul Şehir Tiyatroları'nda yönetmen ve dramaturg olarak çalıştı. Bir dönem Avrupa'nın çeşitli yörelerinde, örneğin Fransa'nın güneydoğu şehir ve kasabalarında eşi ile birlikte çok başarılı Yahudi tiplemeleri yapmaktaydı.

Nedret Denizhan

Nedret Denizhan (1946, İstanbul), tiyatro oyuncusu ve yönetmeni, dramaturg.
1954 yılında Şehir Tiyatroları Çocuk Bölümü'nde oyunculuğa başladı. Burada çeşitli oyunlarda oynadı, reji asistanlığı yaptı. 1964'te Şehir Operası'na geçti. Operetlerde rol aldı, kondüvitlik ve yönetmen yardımcılığı yaptı.
Şehir Operası'nın kapanmasıyla Şehir Tiyatrosu'na geri döndü, oyunculuk, yardımcı yönetmenlik ve sahne amirliği yaptı. 1974'te Muhsin Ertuğrul tarafından eğitim için Almanya'ya gönderildi.
1977'de yönetmenliğe başladı. Yönetmenliğin yanı sıra dramaturgluk ile radyo tiyatrosu ve seslendirme yönetmenlikleri de yaptı.

Nurhan Karadağ

Prof. Dr. Nurhan Karadağ, (d. 1943, Elazığ), akademisyen, yönetmen, dramaturg, oyuncu.

1968 yılında Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu. Aynı yıl TRT'ye girerek dramaturg ve yapımcı olarak çalışmaya başladı. 1975 yılında mezun olduğu okula döndü ve önce doçent, sonra da profesör olarak atandı. DTCF Tiyatro Bölümü'nde, Devlet Tiyatroları ve İstanbul Şehir Tiyatrolarıında çok sayıda oyun yönetti, 20'den fazla oyunda çeşitli rollerde oynadı. Radyo ve televizyon programlarında sunuculuk ve danışmanlık yaptı. 2006 yılında 11.Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali "Onur Ödülü"nün de içinde olduğu çeşitli ödüller aldı. 1965'ten 2006 yılına kadar Ankara Deneme Sahnesi'nde çeşitli görevler yapan Karadağ; DTCF Tiyatro Bölümü'nde reji dersleri vermekte ve bölüm başkanlığı görevini yürütmektedir. Nurhan Karadağ; 2006 yılında Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali “Onur Ödülü”'ne layık görülmüştür.

Nurhan Tekerek

Doç. Dr. Nurhan Tekerek, (d. 1959 Adana), oyuncu, dramaturg, yönetmen.
Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Tiyatro Bölümü’nden 1981 yılında mezun olan Tekerek, mezuniyet sonrası Adana’ya dönen ilk okullu tiyatro sanatçısı olarak Adana’nın tiyatro yaşamına yaklaşık 20 yıl katkıda bulunmuştur.
Eğitimi süresince Ankara Deneme Sahnesi’nde çalışan sanatçı bir sezon Adana Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda eğitmenlik, dramaturgluk, oyunculuk, yönetmen yardımcılığı yaptı. 1983-87 yılları arasında Adana’nın ilk özel tiyatrosu olan Adana Çağdaş Sanat Merkezi’nin kuruluşuna katkıda bulundu, aynı tiyatroda sanat yönetmenliği, dramaturg, oyuncu, yönetmen yardımcısı, yönetmen, dekor ve kostüm tasarımcılığı ve realizasyonu, afiş tasarımı, efekt tasarımı ve efektörlük, seyirci anketi hazırlama, anket sorumluluğu ve basın ve halkla ilişkiler sorumluluğu gibi görevler yaptı.
Tiyatronun ekonomik nedenlerle kapanmasından sonra Çukurova Üniversitesi’ne geçerek 1985-1995 yılları arasında bir yandan “Tiyatroya Giriş ve Uygulamalı Tiyatro” adı altında seçmeli dersler verirken, bir yandan da aynı derslerin öğrencileriyle uygulamalar yapmıştır. Bu arada pek çok şenlik, festival ve tiyatro günlerine, yönettiği oyunlarla ve Ç.Ü. Güzel Sanatlar Bölümü Tiyatro Topluluğu adıyla katılmış ve Çukurova Üniversitesi adının teyatral alanda ülke çapında duyulmasına katkıda bulunmuştur. Bu arada Ç.Ü. Tiyatro Kulübü ÇÜTİK’in oluşumuna yardımcı olmuştur. 1995-96 yilinda Ç.Ü. Devlet Konservatuvarı’na bağlı bir Oyunculuk Ana Sanat Dalı’nın kuruluşuna öncülük yapmış, yaklaşık 2 yıl Ana Sanat Dalı Başkanlığını yürütmüştür.
Doç. Tekerek; 2002 yılında Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Tiyatro Ana Sanat Dalı’na kendi isteğiyle gelmiş ve burada 3.5 yıl görev yapmıştır. 29 Ağustos 2005‘te üniversiteye bağlı bir tiyatro bölümünün oluşumuna katkıda bulunmak üzere Uludağ Üniversitesi’nde Doç.Dr. olarak göreve başlamıştır.
1995 yılında mezun olduğu DTCF Tiyatro Bölümü’nde yüksek lisans’ını yapan Nurhan Tekerek 2000 yılında yine aynı okulda doktorasını tamamlamış, 2003 yılında doçent olmuştur. Akademik yaşamı boyunca verdiği dersler şunlardır: Tiyatroya Giriş, Uygulamalı Tiyatro, Sahne Uygulaması, Türk Tiyatrosu, Rol, Ses ve Konuşma, Tiyatro Tarihi ve Kuramları, Oyun İncelemesi, Uygulamalı Dramaturgi, Sahne, Konuşma Sanatı Tekniği, Tiyatro-Canlandırma ve Yaratıcı Drama, Role Hazırlık, Mitler ve Masallar.
Mezun olduğu yıl olan 1981 yılından bu yana kuramsal çalışmalarını da sürdüren Nurhan Tekerek’in yayımlanmış pek çok eleştiri-inceleme-araştırma yazıları da vardır. Çukurova’nin tarihsel, kültürel, ekonomik ve tiyatral yapısıyla da özel olarak ilgilenen Nurhan Tekerek’in bu alanda da pek çok yazısı yayımlanmış ve yayımlanmaktadır. Ayrıca; “Cumhuriyet Dönemi’nde Adana’da Batı Tarzı Tiyatro Yaşamı, 1923-1990” ve gelenekselden çağdaşa uzanan çizgide Türk Tiyatrosu’nu incelediği; “Popüler Halk Tiyatrosu Geleneğimizden Çağdaş Oyunlarımıza Yansımalar” adlı eserleri Kültür Bakanlığı tarafından 1997 ve 2001 yıllarında yayımlanmıştır. Arnold Wesker’den Fatma Pınarbaşı’yla birlikte çevirdiği “Boylam” ve “İnkar” adlı oyunlarından oluşan Wesker’in iki oyunu “Toplu Oyunları I” adıyla Mitos Boyut Yayınları’nca 2004’de yayımlanmıştır. İletişim Yayınları’nca 2006’da yayımlanmış “Adana'ya Kar Yağmış” adlı kitaba da, “Seyhan Saz’dan Cafe Barlara Adana’nın Eğlence Dünyasi” adlı makalesiyle katkıda bulunmuştur. Marie Louise Fischer’in “Gundula” adlı çocuk romanından oyunlaştırdığı “İlkcan’a Yeni Kardeş” adlı çocuk oyunu da vardır. 2006 yılından bu yana Haşmet Zeybek’in yazdığı “Zilli Şıh” adlı meddah gösterisini, Bursa ve çevresinin farklı mekanlarında kadın meddah olarak sürdürmektedir. ITO (Uluslar arası Ezilenlerin Tiyatrosu Organizasyonu), ASSITEJ (Uluslar arası Gençlik ve Çocuk Tiyatroları Birliği), ADS (Ankara Deneme Sahnesi), OYÇED (Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği) kurucusu, üyesi ve Bursa Temsilcisidir. 2007 - 2008 akademik yılında eğitim öğretime başlayan Uludağ Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne Sanatları Bölümü’nün kuruluşuna katkıda bulunan Doç. Dr. Nurhan Tekerek aynı bölümün başkanlığını yürütmektedir. Son kitabı Mitos Boyut Yayınları’ndan 2008 Nisanı’nda yayımlanan Köy Tiyatrosu Geleneğimizi köy seyirlik oyunları, törenler ve çağdaş yansımaları bağlamında inceleyen “Köy Seyirlik Oyunları” dır. Makalelerinden derlediği “Geçmişten Geleceğe Oyundan Seyirciye” adlı çalışması da yayımlanmayı beklemektedir.

Sibel Arslan Yeşilay

Sibel Arslan Yeşilay (1963, İstanbul), dramaturg, çevirmen ve tiyatro eleştirmeni

Tarık Günersel

Tarık Günersel, (d. 1953, İstanbul) Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, şair, çevirmen, dramaturg.

Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi'nde okurken kazandığı bursla liseyi ABD'nde bitirip, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun olan sanatçı İstanbul Şehir Tiyatrosu'nda dramaturg ve oyuncu olarak görev yapmaktadır. Çevirmen ve yazar bir aileden gelen Tarık Günersel aynı zamanda oyun, opera, şiir ve öykü yazmakta olup, bugüne kadar basılmış dört kitabı bulunmaktadır. İlk şiirleri Birikim dergisinde yayımlanan Günersel, Birgün gazetesinde köşe yazıları yazıp, çeviriler ve sahne uyarlamaları yapıyor.

Turgut Özakman

Turgut Özakman, (doğum 1 Eylül 1930, Ankara) Türk yazar.
1 Eylül 1930 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Bir süre avukatlık yaptı. Köln Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü'ne devam ettikten sonra Devlet Tiyatrosu'na dramaturg olarak girdi. TRT'de Merkez Program Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Devlet Tiyatrolarında Genel Müdür Başyardımcılığı ve 1983 - 1987 yılları arasında Genel Müdürlük yaptı. 1988-1994 arasında Radyo-Televizyon Yüksek Kurulu'nda üyelik ve Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Uzun yıllar Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nde (DTCF Tiyatro) kadrolu öğretim görevlisi olarak çalıştı ve Dramatik Yazarlık dersleri verdi.
28 Eylül 1998'de, üstün hizmetleri nedeniyle Anadolu Üniversitesi'nce ve 2007 yılında, mezun olduğu ve uzun yıllar görev yaptığı Ankara Üniversitesi'ce 'fahri doktor' unvanı verilen Özakman, sayısız esere imza attı.
Nisan 2002'de Eskişehir Belediye Başkanlığı, açtığı ikinci tiyatroya 'Turgut Özakman Sahnesi' adını verdi. 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Özakman'a Üstün Hizmet Ödülü verdi. 2005 yılında piyasaya sürülen , 50 yıla yakın bir sürenin emeği olan ve Kurtuluş Savaşı'nı romansı bir dille anlatan Şu Çılgın Türkler adlı belgesel-romanı, neredeyse cumhuriyet tarihinin en çok satan kitabı oldu. Haftalarca çok satanlar listelerinde ilk sırada kaldı.


Umur Bugay

Umur Bugay, (d. 1941 Ankara), Senarist, oyuncu, yönetmen, dramaturg, yazar.
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü mezunu (1964) olan Umur Bugay, sanat hayatına Arena Tiyatrosu'nda başladı (1962). Gülriz Sururi - Engin Cezzar Tiyatrosu, Halk Oyuncuları, Dostlar Tiyatrosu'nda, oyuncu, yönetmen, dramaturg olarak görev yaptı. 1972'de oyun yazarlığına başladı. Yazdığı oyunların çoğu Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda sahnelendi. 1975 yılından sonra, çeşitli gazete ve dergilerde, mizah ağırlıklı öyküleri ve röportajları yayınlanan Bugay, Milliyet Çocuk Dergisi'nde söyleşiler yazdı. 1974'te Atıf Yılmaz ile Yılmaz Güney'e, bir çingenenin yaşamını konu alan Cemil adlı senaryoyu yazarak sinema alanında da çalışmalara başladı.
1988 yılında yazmaya başladığı Bizimkiler adlı televizyon dizisinin TRT'de gösterilmesiyle üne kavuştu. Bazı filmlerde yapımcılığı üstlendi. Türk Küçükleri adlı bir gülmece öyküleri kitabı vardır.

Vasıf Öngören

Vasıf Öngören (d. 15 Şubat 1938, Kütahya Tavşanlı - ö. 14 Mayıs 1984 Amsterdam) Tiyatro sanatçısı, dramaturg, yönetmen, yazar.1980 yılında yurtdışına çıkan Öngören, Batı Berlin ve Amsterdam'da çalışmalarını sürdürdü. Hollanda'da yaşayan Türk işçi ve öğrencilerden oluşturduğu tiyatro Vasıf Öngören Tiyatrosu olarak çalışmalarını sürdürmektedir.
1984 yılında Amsterdam’da ani bir kalp krizi sonucu 46 yaşında hayatını kaybetti.

Yıldırım Türker

Yıldırım Türker (d. 24 Ağustos 1957, Ankara). Yazar, şair, tiyatro çevirmeni. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümünü bitirdi. İstanbul Şehir Tiyatroları'nda dramaturg olarak çalıştı. Express ve Öküz dergilerinde yazdı. 2007 yılında gerçekleşen Yirmi altıncı Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde 16 Türk filminin yarıştığı Ulusal Yarışma'sında jüri üyeliği yaptı. Türker, halen Radikal Gazetesi'ndeki köşesinde ve gazetenin pazar eki Radikal İki'de düzenli yazılarına devam etmektedir.

Ülkü Ayvaz

Ülkü Ayvaz ( d. Bayburt 5 Mayıs 1955 ) Türk yazar. Tiyatro oyunları kadar, sade anlatımıyla günlük yaşamın ayrıntılarını işlediği öyküleri ile de dikkati çeker. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nü bitiren yazar İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda hâlen dramaturg olarak görev yapmaktadır. Tiyatro oyunları yanında radyofonik oyunlar ve öykü kitapları da yayınlanmıştır. Eserleri çeşitli ödüller kazanan sanatçının değişik yapıtları çeşitli dillere çevrilmiş, oyunları Devlet ve özel tiyatrolar ile yurtdışında Rusya , Makedonya ve Almanya'da sahnelenmiştir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1450
favori
like
share