Zerafetin ve saflığın simgesi beyaz gelinlik yerine renkli versiyonları tercih edilmeye başladı.
Geleneksel beyaz gelinliğin yerine, gelinler artık kırmızı, pembe hatta mor tonlarda gelinlikler giyiyorlar. Peki dünyada gelinler hangi renkte gelinlik giyiyorlar?

İşte dünyanın dört bir yanından gelinlikte renk tercihleri ve anlamları..

Morocco...
Moroccolular, kıskanç ve uğursuz bakışlardan korunmak için parlak sarı bir elbise giyerler.. Aynı zamanda doğanın rengi olan yeşili de, şans getirdiğini düşünerek tercih ederler.

Afrika...
Afrika'da gelinler yaşadıkları köylerdeki kabile geleneklerine uygun gelinlik giyerler.

İsrail
Yahudi geleneğinde, saflık ve berraklığı simgeleyen beyaz ile mistik güçleri olduğuna inanılan mavi tercih ediliyor.

Çin
Çin'de kırmızının mutluluk ve şans getirdiğine inanılıyor. Bu nedenle geleneksel gelinlikler de kırmızı giyiliyor.

Japonya
Japonlar, mutluluğu ve yeni bir başlangıcı simgeleyen kenarları kırmızı şeritli beyaz ipek gelinlik giymeyi tercih ediyor. Bazı yörelerde gümüş, altın, kırmızı ve beyaz ortak olarak kullanılıyor.

İspanya...
İspanya'da Roman Katolik gelinleri eşlerine ölene kadar bağlı olacaklarını göstermek için dantelli siyah elbise giyiyorlar.

Hindistan..
Altın işlemeli beyaz ipekten hazırlanan gelinlikler tercih ediliyor. Bölgelere göre gelinlikler kırmızı ipek, kırmızı şeritler ya da sarı, yeşil ve beyaz kombinasyonundan da hazırlanıyor.

Kore
Ihlamur yaprağı renginde hazırlanan gelinlikler, cenneti simgeleyen kırmızı benekler, çiçek ve kelebeklerle süsleniyor. Çivit maivisi dünyayı, sarı insanlığı simgeliyor. Gelinler ellerine saygı işareti olarak beyaz eldiven giyerler.

Amerika
Amerikalılar beyaz gelinliğin geleneksel olduğuna inanmazlar. Özgürlük savaşları sırasında bazı gelinler özgürlüğü simgelediği için kırmızı, bazıları da cesaret ve onuru simgelediği için mor renkli gelinlik giymişler.
__________________

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 509
favori
like
share
SuRMeLi Tarih: 13.02.2009 01:06
En iyisi Hindistanlilarinki