Cornetto’nun 14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla sanal ortamda yaptığı “[COLOR="darkred"]Uluslararası Aşk Araştırması” adlı anket, gençlerin aşka bakış açısını ortaya koydu.

Türkiye, İngiltere, Fransa, İtalya ve Portekiz’de internet üzerinde yapılan ankete 15-24 yaş arası 1667 genç katıldı. Ankete katılan Türk kadınlarının yüzde 90’ı, erkeklerinin ise yüzde 87’si hayatlarında en az bir kere aşık olduklarını ifade ederken, sonuçlar aşkı en az tadanların İngilizler olduğunu ortaya koydu.

Aşkını itiraf etme konusunda en fazla zorluk çeken Türklerin, aşkını ilan etmekte ise pek zorlanmadığı ortaya çıktı. Aşkını itiraf etmekte zorlanan Türk erkeklerinin, sorunu çözmek için arkadaşlarından destek aldığı, bu yöntemi kullanma oranının Türk erkeklerinde diğer ülkelerdeki hemcinslerine göre 7 kat daha fazla olduğu belirlendi.

Anket, Türk kadınlarının yarısının aşkı konusunda sessizliğini korumayı tercih ettiğini ve fark edilmeyi beklediğini ortaya koydu.

İtalyan ve İngiliz erkekleri, sevdiği kişi için çılgınca bir şey yapmak konusunda bayrağı elinde taşırken, İtalyanların kendine güveni, duygularını sevdiği kişiye söyleme noktasında da kendini gösterdi. Türklerin bu noktada çaldığı ilk kapı yine en yakın arkadaşları olurken, ankete katılan gençler genel olarak duygularını ilk olarak ailelerine söylemekten kaçınıyor.

Aşkını itiraf etmekte zorlanan Portekiz gençleri, sanal aşka olumlu bakarken, Avrupa ülkelerine kıyasla internet yoluyla sevgili bulmaya en olumsuz bakanlarsa Türkler oluyor.

Ankete katılan kadın ve erkekler, ilişkilerinin çoğunlukla gelecekte de süreceğine inanırken, ilişkilerinin geleceği hakkında en olumlu düşünenler İtalyan kadınları, en çok şüphe duyanlar Türk erkekleri oldu.

İtalyanlar, Fransız kadınları ve Portekiz erkeklerinin çoğunluğu “[COLOR="darkred"]İlk görüşte aşka inanır mısın?” sorusunu “[COLOR="darkred"]Evet” şeklinde cevapladı. Anket, Türk kadınlarının, Türk erkeklerine göre ilk görüşte aşka daha fazla inandığını ortaya koydu.

Ankete göre, aşkı erkekler İtalya’da “[COLOR="darkred"]mantıksızlık”, İngiltere’de “[COLOR="darkred"]karmaşa”, Fransa’da “[COLOR="darkred"]acı”, Portekiz’de “[COLOR="darkred"]ayakların yerden kesilmesi”, Türkiye’de ise “[COLOR="darkred"]hayır diyememek” olarak tanımlandı.

Türk, Fransız, Portekiz ve İngiliz kadınları aşkı “ayakların yerden kesilmesi” şeklinde anlatırken, İtalyan kadınlar aşkın “[COLOR="darkred"]mantıksızlık” olduğunu ifade etti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2158
favori
like
share
HiLaL_66 Tarih: 09.03.2009 18:52
erenmelek Tarih: 02.03.2009 23:04
İtalyanlar hiç aşık olmuyor galiba
reyhani Tarih: 23.02.2009 11:28
aşk emek istiyor arkadaşlar. Karşılıklı tabii.Birbirini tamamladığında da harika oluyo!!!!!
M.Kutsi Çil Tarih: 13.02.2009 19:30
Yeni yetmelerin aşk hakkındaki düşünceleri ve uygulamaları çok garip.Bir kaç gecelik oynaşmaya bile aşk diyorlar.Oysa ona aşk denmez,dense dense oynaş denir ki bu işi köpekler bile yapıyor.
Han Tarih: 13.02.2009 14:21
Sonuc: Venedik'e tatile gitmekten vazgectim

Ben de romantik ortam, elbet bi kismet cikar diyordum