Pascal beklenen değer teorisini kullanarak kendi hayatını dine adaması gerektiğine inandı. Her matematikçi gibi o da, bunu bir formüle indirgedi. beklene değer teorisine göre, değer bedelden yüksekse o zaman bazı riskler göze alınmalı ve ona göre hareket edilmelidir.
peki hangisi daha büyüktür?
a) beklenen değer ( hedonizm - yani fiziksel yaşamdan zevk alma )
b) beklenen değer ( dini hayat )

bunu varsayımlarla inceleyelim...
a) olasılık ( ölümden sonra bir hayat yoktur ) * ( hedonizmden alınacak zevk ) + olasılık ( ölümden sonra bir hayat var ) * ( sonsuza dek lanetlenmek )

Ve

b) olasılık ( ölümden sonra hayat yok ) * ( dinden alınacak zevk ) + olasılık ( ölümden sonra hayat var ) * ( sonsuz mutluluk )

Pascal burada değişkenlerin değerleini de belirledi. yani sonsuz mutluluğun değeri pozitif sonsuzdu ve sonsuza dek lanetlenmenin değeri de negatif sonsuzdu.

sonsuz mutluluk = +&
sonsuza dek lanetlenmek = - &

eğer bir denklemde sonsuzluk kullanılırsa bu diğer her şeyi etkiler, çünkü sonsuzluk çok büyük bir sayıdır. böylece (a) hedonizmin beklenen değeri negatif sonsuz ve (b) dini hayatın beklene değeri pozitif sonsuzdur.

ölümden sonra insanın ruhunun yaşamasının veya herhangi bir şekilde bir hayat olma olasılığı ne kadar az olursa olsun, pascalın dine bağlı bir hayat yaşamasından beklediği getiri, yine de dünyevi zevklerle hedonistik bir yaşam sürüp de sonsuza dek lanetlenmeyi göze alacağı bir durumun getirisinden daha büyüktür.

pascalın matematiksel olarak yapmış olduğu bu varsayımlar neticesinde hayatının son dönemlerinde ünlü matematikçi kendini din ve felsefeye adamış, bir yaratanın olduğuna inanıp iman etmiştir. kendisine soranlara a " ya ölümden sonra sonsuz bir hayat varsa*... ben inanarak bu hayatı kazanma şansımı arttırmış oluyorum zaten. ama ölümden sonra sonsuz bir hayat yoksa zaten kaybedeceğim bir şey de olmayacaktır" diyerek cevap vermiştir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 500
favori
like
share
nichole Tarih: 16.02.2009 11:01
doğru bir yaklaşım Bu dünyada Allahın rızası için helal dairesinde yaşayanların varsayım olarak öbür dünya olmadığını kabul etsek bile kaybettikleri şeyler sadece dünyanın sayılı geçici lezzetleri olur ama Allahın rızası doğrultusunda yaşamayanların diğer dünyada kaybettikleri ise sonsuz bir nimet denizi olacak ve kazandıklarıda sonsuz bir azap olacak bu açıdan bakılınca Allaha dosdoğru bir imanla sarılmak ve rızai ilahisine mazhar olabilmek için yaşamak gerekir. Ellerinize sağlık güzel bir paylaşım olmuş.