Filmin künyesi :

Gelibolu / Gallipoli

Yönetmen : Tolga Örnek
Yapımcı : Hamdi Döker
Senaryo : Tolga Örnek
Türü : Belgesel
Görüntü Yönetmeni : Volker Tittel
Araştırma Sorumlusu : Feza Toker
Ülke arşiv araştırmacıları : Nilüfer Hatemi, Ahmet Esenkaya (Türkiye), Peter Cooke (Yeni Zelanda), Adrian Regan Joyce Bradley (Avustralya), Gülseren Semiha Güleryüz (Almanya), Alp Yücel Kaya (Fransa), Gulnara Ziganshina (Rusya)
Yapım : 2005 Türkiye yapımı, 116 dk. (Ekip Film)
Gösterim Tarihi : 18 Mart 2005
Web Sitesi : [URL]http://www.canakkale-film.com

AĞLATAN "GELİBOLU BELGESELİ"


Atatürk[/swf2][swf3]Tanrıların Tahtı: Nemrut' ve 'Hititler' gibi uluslararası belgeselleriyle tanınan Tolga Örnek, Çanakkale Savaşı'nı anlatan son yapıtını görücüye çıkardı. 'Gelibolu' adlı belgesel filminin galası, dün Lütfi Kırdar'da yapıldı. Belgeselin senaristliğini, yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlenen Tolga Örnek, imza attığı yapımın savaşı yaşayanlara karşı bir saygı duruşu olduğunu söyledi. Yönetmen 'Savaşı farklı uluslardan 10 askerin mektuplarından yola çıkarak anlatmaya çalıştık. 'Gelibolu' bir tarafta hiç bilmediği bir düşmana karşı savaşmaya gelmiş askerlerin trajedileri, diğer tarafta vatanı için savaşan ölüme yazgılı askerlerin acılarını gözler önüne seren bir belgeseldir' dedi. Örnek, filmi annesine ithaf ettiğini de sözlerine ekledi.

Ordu tam kadro
Duygusal anların yaşandığı galaya 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon, Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, emekli Orgeneral Çevik-Nilgün Bir, yönetmen Örnek'in babası Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek ve şehit aileleri katıldı. Yarın vizyona girecek film, nisanda Yeni Zelanda ve Avustralya'da izleyicilerle buluşacak. 6 Haziran'da ise ABD'de özel bir gösterim yapılacak.

JEREMMY IRONS SESLENDİRDİ
Çalışmaları 6 yılda tamamlanan 116 dakikalık belgesel, İngilizce-Türkçe olarak hazırlandı. 'Gelibolu'nun İngilizce seslendirmesini ünlü aktör Jeremmy Irons, Türkçe seslendirmesini ise Zafer Ergin gerçekleştirdi. Müziklerini Demir Demirkan'ın bestelediği belgesel için 7 ülkede 70'ten fazla arşiv tarandı, çeşitli ülkelerden 16 tarihçi danışmanlık yaptı.

DİYANETTEN ÇANAKKELE HUTBESİ
Diyanet İşleri Başkanlığı, Çanakkale Zaferi'nin önemini yarın camilerde okunacak hutbe ile anlatacak.'Çanakkale Geçilmez' konulu hutbede Çanakkale'nin Türk milletinin tarih boyunca karşılaştığı en büyük ve en zorlu sınavlardan biri olduğu vurgulanıyor. Yaşananların, müstesna bir vatan sevgisi ve milli değerlere bağlılığın güzel bir örneği olduğu belirtilen hutbede, şöyle denildi:

''Çanakkale Zaferi, tarihimizi taçlandıran olaylar arasında muhteşem bir yere sahiptir. Müslüman varlığını yeryüzünden ebediyen silmeyi amaç edinen zihniyet, Çanakkale Boğazı'ndan geçerek İstanbul'u ele geçirmek suretiyle ülkemizi parçalamak, milletimizi esir etmek amacıyla 1914 yılı kasım ayında Osmanlı devletine savaş ilan etti.''

'Çanakkale Geçilmez' fermanının 250 bin imanlı vatan evladının, şahadet şerbetini içmesiyle yazıldığı ve şehitliğin mümin için yüce bir mertebe olduğu belirtilen hutbede, çocuklarımıza Çanakkale destanını ve ardındaki ruhu anlatarak vatanımızın ve yüce değerlerimizin kıymetini öğretmemiz gerektiği vurgulandı.

'Atatürk[/swf2][swf3]Tanrıların Tahtı : Nemrut[/swf2][swf3]Hititler' gibi uluslararası belgeselleri ile tanıdığımız Tolga Örnek'in yazıp yönettiği Gelibolu belgeseli, Çanakkale Savaşı hakkında yapılmış en dengeli yapım olma özelliğini taşıyor…

Film, dini, dili, uyruğu ne olursa olsun siperde savaşan askerlerin duygularını, acılarını, içlerinde barındırdıkları endişeleri, geride bıraktıklarına olan özlemlerini, çok zor koşullarda hayatta kalmak için gösterdikleri kahramanlıkları ve mücadelelerini anlatıyor…

Bu filmde düşman savaşın kendisidir…
Çanakkale Savaşı’nı farklı uluslardan 10 askerin, 2 İngiliz, 3 Yeni Zelandalı, 3 Avustralyalı ve 2 Türk'ün mektup ve günlüklerinden yola çıkarak canlandırmalarla anlatan Gelibolu bir tarafta ülkesinden çok uzağa, hiç bilmediği bir düşmana karşı savaşmaya gelmiş askerlerin trajedileri, diğer tarafta vatanını kaybetme tehlikesine karşı savaşan, ölüme yazgılı askerlerin acılarını gözler önüne seriyor...

Yüzlerce belge, günlük, mektup ve fotoğrafların kullanıldığı canlandırma- belgeselin özgün müziğini Demir Demirkan besteledi. Türkçe ve İngilizce hazırlanan filmin İngilizce seslendirmesini Jeremy Irons ve Sam Niell, Türkçe seslendirmesini Zafer Ergin yaptı…

Evrensel düzeyde bir belgesel…
Çalışmaları 6 yılda tamamlanan Gelibolu için İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya, Avusturya, Avustralya, Yeni Zelanda ve Türkiye’deki yetmişin üzerindeki arşivden yararlanıldı ve Çanakkale uzmanı farklı uluslardan 16 tarihçi ile işbirliği yapıldı.

İngiltere Kraliyet Savaş Müzesi, Avustralya Savaş Müzesi, Yeni Zelanda Kültür Bakanlığı ve Türk askeri müzelerinin işbirliği ile gerçekleştirilen film, uluslararası bir çalışmanın ürünü. Screen Sound Australia (Avustralya Film ve Ses Arşivi), Gelibolu belgeselinde kullanılmak üzere I. Dünya Savaşı ve Çanakkale ile ilgili filmlerin kopyalarını verdi.

Filmin araştırma safhasında Avustralya’nın en önemli müzesi ve araştırma merkezi olan Avustralia War Memorial’a bağlı araştırmalarını sürdüren, Çanakkale Savaşı konusunda uzman tarihçileri Ashley Ekins, Peter Bumess ve Peter Stanley önderliğinde 200’e yakın günlük ve kitap toplandı. Canlandırma sahnelerinde kullanılmak üzere Anzak askerlerinin üniforma örnekleri, müzenin üniforma ve silah uzmanı Brad Manera tarafından hazırlandı.

Araştırma safhasında Almanya, Fransa, Rusya askeri ve devlet arşivleri, İngiltere Kraliyet Savaş Müzesi, Avustralya Savaş Müzesi, Yeni Zelanda Ulusal Kütüphanesi, dönemin yerli-yabancı dergi ve gazeteleri, yerli-yabancı kişisel arşiv ve koleksiyonlar, Başbakanlık Osmanlı Arşivleri, T.C. Donanma Arşivleri, Beşiktaş Deniz Müzesi Arşivi, ATASE Başkanlığı Arşivi ve Genelkurmay Foto Film Merkezi’nde Gelibolu belgesel filminde kaynak olarak kullanıldı.

Çekimler 2004 yılının Nisan ayında başladı…
2004 yılının Nisan ayında çekimlere başlanan film için Yeni Zelanda, Avustralya ve Çanakkale’de 3 ayrı ekip kuruldu. Temmuz ayında Avustralya ve Yeni Zelanda’ya giden 6 kişilik bir ekip, müze ve arşiv çekimlerini gerçekleştirdi ve asker yakınlarıyla söyleşiler yaptı. Eylül ayındaysa Türkiye’deki çekimlere başlandı.

40 kişilik bir çekim ekibi Çanakkale’de önce mekân ve röportaj çekimlerini gerçekleştirdi. Ardından çıkartma harekatı ve siperdeki hayatı aktarabilmek amacıyla 90’dan fazla figüranın rol aldığı sahneler için siperler kazıldı, setler kuruldu, karlı bir kış dahil her mevsim yeniden yaratıldı, top atışları ve siperdeki patlamalar için özel efekt uzmanlarıyla çalışıldı. Son olarak helikoptere bağlanan Wescam’in kullanılmasıyla Gelibolu Yarımadası’nın üzerinde ve Çanakkale’de çekimler tamamlanmış oldu.

Filmin post prodüksiyonu için Sinefekt, ABT Prodüksiyon, Dizi Film Prodüksiyon ve Alman MK Media şirketleriyle çalışıldı. Filmin fragmanı ise Hammer Creative (ABD), Das Werk (Almanya) ve Sinefekt (Türkiye) işbirliğiyle gerçekleşti...

Filminin özgün müziğini Demir Demirkan yaptı…
Gelibolu belgesel filminin özgün müziğini Demir Demirkan besteledi. Çanakkale Savaşı’nı araştırdıktan sonra savaşın gerçeği “tezatlıklar”ı Türk motifleriyle birleştiren müzisyen, filmin müzik kayıtlarını Prag’da, Adams Klemens yönetimindeki 34 kişiden oluşan Prag Filarmoni Orkestrası ve 16 kişilik koro ile yaptı.

116 dakika ve İngilizce-Türkçe olarak hazırlanan filmin İngilizce versiyonunda anlatıcı Jeremy Irons ve Sam Neil başta olmak üzere birçok yabancı sanatçı filmin karakterlerini seslendirdi. Filmin Türkçe versiyonunda ise Zafer Ergin anlatıcı olarak, Sungun Babacan seslendirme yönetmeni olarak yer aldılar.

High Definition formatında çekilerek 35 mm basılan film, Türkiye’de bu formatta çekilen ilk belgesel olma özelliğini taşıyor. Filmin yurt içindeki dağıtımı için 90 kopya hazırlandı.

18 Mart 2005 tarihinden itibaren Türkiye’de vizyona girecek olan Gelibolu, yurtdışında 13 Nisan'da Londra Imperial War Museum'da, 18 Nisan’da Yeni Zelanda Kültür Bakanlığı'nın üstlendiği ve başbakanın katılımının beklendiği Ulusal Müze'de, 21 Nisan'da Avustralya War Memorial'ın düzenlediği 90. Yıl Anma Törenleri’nde gösterilecek, 6 Haziran'da ise ABD'de özel bir gösterimi yapılacaktır. Film, Yeni Zelanda ve Avustralya gösterimlerinin ardından bu ülkelerde de vizyona girecektir.

'Gelibolu' kitabı…
Filmde kullanılamayan, bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış belge, fotoğraf, mektup ve haritalar filmin senaryosunu temel alan “Gelibolu” kitabında toplandı…

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6186
favori
like
share
lord_cizza Tarih: 25.04.2008 23:19
paylaşımınız için çok teşekkürler
Deathstar Tarih: 12.04.2008 22:57
ellerine sağlık
superkartal Tarih: 23.03.2008 22:41
elinesaglik
Canisi_57 Tarih: 20.03.2008 21:16
ellerine saglik
crunch Tarih: 19.03.2008 11:31
eyww cok iii olmus
rumelibeyi22 Tarih: 30.01.2008 00:09
Eline sağlık
emre20075 Tarih: 24.01.2008 11:09
Güzel bir belgesel,tesekkür ederim.
tozkoparan Tarih: 21.08.2007 06:04
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
samet74 Tarih: 26.06.2006 14:59
sagol