Cascando

Cascando, Samuel Beckett'in yazdığı bir radyo oyunu. "Invention radiophonique pour musique et voix" alt başlığıyla Aralık 1961'de Fransızca yazıldı. İlk olarak 13 Ekim 1963'te France Culture'da, 6 Ekim 1964'te ise İngilizce olarak BBC'de yayımlandı.
Eser önce, bir müzik terimi olan "Calando" (ses seviyesinde azalma; decrescendo, diminuendo) olarak adlandırıldı, daha sonra Beckett bu ismi İtalyancada tökezleme, düşme, yıkılma anlamına gelen "Cascando"ya (cascades) çevirmiştir. Müzikal olarak Cascando ses seviyesinde azalmayla beraber temponun düşüşünü ifade eder. Cascando aynı zamanda Beckett'in 1936'da yazdığı bir şiirin adıdır.
Eski Şarkı

Eski Şarkı, Robert Pinget'nin 1960 tarihli La Manivelle (Manivelâ) oyunundan Beckett tarafından serbest çeviri yoluyla yazılmış radyo oyunudur. Oyunda, Pinget'in Parisli karakterleri Toupin ve Pommard, Beckett tarafından Cream ve Gorman isimli iki Dublinliye dönüştürülmüştür.
Oyun radyoda ilk defa 23 Ağustos 1960'ta BBC tarafından yayınlandı. Barbara Bray'in yönettiği bu yapımda rolleri Jack MacGowran (Cream) ve Patrick Magee (Gorman) oynadı.
Oyunda Gorman'ın laternada çaldığından bahsedilen belirsiz şarkı için Beckett, oyunun başlarında bahsedilen çançiçeklerinden hareketle The Bluebells of Scotland'ı seçti.
From an Abandoned Work

From An Abandoned Work, "radyo için düşünce", Samuel Becektt'ın ilk defa 14 Aralık 1957'de Molloy'dan bir derleme ile birlikte BBC Radyo 3'te yayınlanan eseridir. Tüm Düşenler ile büyük bir başarı yakalayan Donald McWhinnie'nin yönettiği bu yapımda İrlandalı aktör Patrick Magee rol aldı.
Eser, Beckett'ın Watt'ın ardından yazdığı ilk İngilizce metin olarak, 1954-55 yıllarında yazılan kısa bir düz yazı parçası şeklinde başladı ancak romana dönüştürülmesiyle ilgili çalışmalar yarım kaldı. BBC'deki yapımın ardından İngiliz yayınevi Faber and Faber tarafından bir tiyatro parçası olarak yayınlanan metne, artık daha çok "Beckett'ın kısa düz yazı eserlerini içeren antolojilerde yer verilmektedir.

Korlar

Korlar, Samuel Beckett'in bir radyo oyunu. 1957'de İngilizce yazıldı ve ilk olarak BBC Radio 3'de 24 Haziran 1959'da yayımlandı.
Eserin başarısı konusunda farklı eleştiriler mevcuttur. Hugh Kenner bu oyunu "Beckett'in en zor eseri" olarak değerlendirmiş ve "mükemmele yakın" bulmuştur. John Pilling ise Korlar'ı, yazarın dramatik eserleri arasında gerçek bir merkezi olmayan ilk eser olarak tanımladı. Bu görüşler arasında oyunu yazarın başarısızlıkları arasında sayanlar da vardır.
Yazarın kendi görüşü oyunun daha çok "Bakımsız, dağınık" olduğu yönündeydi; Beckett oyunun, "pek tatmin edici olmasa da yazmaya değdiğini ve radyo için durumu kurtardığını" söylemiştir.
Radyo Oyunu Taslağı I

Radyo Oyunu Taslağı I, Samuel Beckett'ın yazdığı bir radyo oyunudur. 1961'de Fransızca yazılan oyun Les Éditions de Minuit tarafından Esquisse radiophinique başlığı ile Eylül 1973'te yayınlandı. İngilizcede ilk yayınlanışı Sketch for Radio Play başlığı ile Stereo Headphones 7'de (İlkbahar 1976) oldu. Oyun daha sonra Ends and Odds'da (Grove 1976, Faber 1977) Rough for Radio I adıyla yayınlandı.
"Oyunun Fransıca versiyonun yayınlanmasının hemen ardında, Humphrey Searle'ın müzikleri hazrılayacağı bir BBC yapımının hazırlanmasına ilişkin planlar yapıldı ancak yapım gerçekleştirilemedi. 1970'lerin sonunda BBC'nin oyunu müziksiz olarak yayınlama önerisi Beckett tarafından reddedildi. Beckett Mirası'na göre Fransızca versiyonu ORTF (Office de Radiodiffusion Télévision Française) tarafından 1962'de yayınlanmıştı ancak Beckett bu yapımın varlığını daha sonra unutmuştur."
2006'da yazarın doğumunun yüzüncü yılı anısına RTÉ Radyo 1'de Beckett'ın tüm radyo oyunları yayınlandı. Radyo Oyunu Taslağı I'in yayın tarihi 12 Nisan'dı.
Oyun ayrıca İngiliz piyanist John Tilbury tarafından compact disc olarak yayınlandı. Bu yapımda piyanist aynı zamanda 'O' karakterinin rolünü seslendirdi. Cascando ile birlikte kaydedilen bu yapımda Tilbury'nin bestelediği ve Sebastian Lexer'ın elektronik düzenlemesini yaptığı müzik kullanıldı.
Radyo Oyunu Taslağı II

Radyo Oyunu Taslağı II, Samuel Beckett'ın yazdığı bir radyo oyunudur. Oyun 1961'de Pochade radiophonique başlığı ile Fransızca yazıldı ve Les Éditions de Minuit tarafından Kasım 1975'te yayınlandı. Beckett oyunu, BBC Radyo 3'te 13 Nisan 1976'daki yayınlanışından kısa bir süre önce İngilizceye çevirdi. Martin Esslin'in yönettiği BBC yapımında Harold Pinter, Billie Whitelaw ve Patrick Magee rol aldı. Oyunun İngilizce versiyonu ilk kez Ends and Odds'da (Grove, 1976, Faber, 1977) Radio II adıyla yayınlandı.
Esslin'e göre Beckett "eserin henüz tamamlanmamış, kaba bir taslaktan öte olmadığını düşünüyordu ve yapımdan haberi olduğunda yayınlanmamasının daha iyi iyi olacağını söyledi." Beckett'a göre "asıl sorun metindeydi ancak 'yapımda Animatör ve ekibinin oyuna canlı bir şekilde başlayıp git gide yorgun ve yılgın hale gelmesi de yanlıştı, karakterlerin oyunu çok daha yorgun ve umutsuz başlamaları gerekirdi.'
Sözler ve Müzik (Oyun)

Sözler ve Müzik, Samuel Beckett'in bir radyo oyunu.
Yazar oyunu 1961 yılı Kasım ve Aralık aylarında yazmıştır. Oyun ilk olarak BBC'de kaydedilmiş ve 13 Kasım 1962'de aynı radyoda yayımlanmıştır. Oyunun müziği özel olarak John Beckett tarafından bestelendi. "Sözler ve Müzik" 1962 yılında Evergreen Review'de yayımlandı. Beckett bu oyununu daha sonra bizzat, "Paroles et Musique" adıyla Fransızca'ya çevirmiştir.

Tüm Düşenler

Tüm Düşenler (İngilizce: All That Fall), Samuel Beckett'in yazdığı tek perdelik bir radyo oyunu. Yazarın, BBC'den gelen öneriler üzerine, İngilizce yazdığı oyun Eylül 1956'da tamamlanmıştır. Otograf metin Lovely Day for the Races (Türkçe Yarışlar İçin Harika Bir Gün) başlığını taşımaktaydı.
Beckett kafasında Tüm Düşenler'e dair ilk fikirler oluşmaya başladığında arkadaşı Nancy Cunard'a şu satırları yazmıştır:
"Radyo oyunu tekniği üzerine hiç düşünmedim ama geçen gece sakin bir anda dehşet bir fikir aklıma geldi; bir dolu araba tekerleği, ayak sürümeler, nefes nefese... bu fikir bir yere çıkabilir veya çıkmayabilir."
Beckett oyunu hızlı bir şekilde ve sadece birkaç ikinci taslak kullanarak yazmasına rağmen konunun oldukça kişisel olması nedeniyle derinden etkilenmiş ve kendi tarifiyle "bir depresyon girdabına" kapılmıştır. Yazar bunun üzerine, kimse ile hiçbir şekilde yüzyüze gelemeyeceğini hissederek bütün randevularını iptal etmiş ve tamamlanana kadar metin üzerinde çalışmıştır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 5700
favori
like
share