Zeki Demirkubuz (1 Ekim 1964/Isparta) Türk film yönetmeni.1 Ekim 1964 tarihinde Isparta'da doğdu. Lise yıllarında okuldan atıldı, konfeksiyon atölyesinde ütücü olarak çalıştı, işportacılık yaptı, 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrasında bir süre hapis yattı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni bitirdi.

Sinemaya 1986 yılında Zeki Ökten'in asistanı olarak başladı. 1994 yılında ilk filmi "C Blok"u çekene kadar yönetmen yardımcılığı yaptı. Asistanlık döneminde Türk sinema sektörünü iyi tanıması ve deneyimleri sonucu, zor koşullarda ve de kısıtlı imkânlarda projeler oluşturmuştur.
Venedik Film Festivali'nde gösterilen Masumiyet (1997) ve Locarno ile Rotterdam da dahil olmak üzere birçok uluslararası festivalde gösterilen Üçüncü Sayfa (1999) ile eleştirmenlerin ve izleyicilerin dikkatini çekti. Ardından "Karanlık Üstüne Öyküler" üçlemesinin ilk filmi olan ve her ikisi de Cannes'da "Belirli Bir Bakış" bölümünde gösterilen Yazgı ve İtiraf'ı 2001 yılında çekti. 2003 yılında ise Bekleme Odası'nı yönetti.
Demirkubuz'un, yönetmenliği sırasında sinema yapma tutkusunu ve ego noktasını en azından senaryo üzerinde dengelemiş ve samimi bir sinema dili yapmaya çalıştığı dile getirilir.Bunun yanında oyuncu yönetimi tarzı ile oyuncularla verimli çalışmalar yapmış olduğu görüşü kabul görür.
Demirkubuz, sinema izleği olarak Dostoyevski'nin kendisi için temel referans olduğunu belirtmiştir. İnsanın temel ahlaki zorunları olan; aşk, feregat, yenilgi, kötülük, absurt ve ölüm gibi temaları birbiri ardına işleyen senaryolarını sinemaya aktamıştır. Sinemacı kişiliğinin temelinde edebiyatın etkisini kabul etmiştir.
Zeki Demirkubuz'un "Kader" adlı filmi 2006 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Film" ödülünü almıştır.


Filmleri

C Blok (1994)
Masumiyet (1997)
Üçüncü Sayfa (1999)
İtiraf (2001)
Yazgı (2001): Bu filmi ile 38. Antalya Film Festivali'nde "En iyi yönetmen" seçilmiştir.
Bekleme Odası (2003)
Kader (2005)


Ödüller

18. Ankara Uluslararası Film Festivali, Ulusal Uzun Film Yarışması "En İyi Yönetmen" Ödülü (Kader)

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 366
favori
like
share