Kozmetikte sahte ürün tehlikesi - sahte kozmetik ürünlerinin sebep olduğu rahatsızlıklar - sahte kozmetik ürünleri tehlike saçıyorSahte kozmetik ürünlerin pek çoğunda yabancı maddelere rastlanıldığı bildirilerek,Risk arza eden ve sağlığımız için tehlikeli olan Kozmetik ürünlerin satın alınmaması istendi.


Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi (RSHM) Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, 2007'de analize gelen 1278 numuneden 406'sının uygun, 872'sinin uygun olmadığı, 2008'de ise 1796 numuneden 118'inin uygun, 1678'inin uygun olmadığının tespit edildiği belirtildi. Açıklamada, büyük şehir ve yazlık yerlerindeki pazarlarda kontrolsüz satılan ürünlerin alınmamasıkonusunda vatandaşlar uyarıldı. Sahte Kozmetik Ürünler Sağlığımıza Zarar Veriyor Açıklamada, numunelerin uygun bulunmama nedenleri arasında "etiket incelemeleri, kirlilik ve bozuk görünümleri, mikrobiyolojik kontaminasyon, ürüne özellik veren maddelerin tespit edilmemesi, etken veya koruyucu madde miktarlarının yetersizliği, metanol ve ağır metallerin tespiti" gösterildi. Sahte oldukları düşünülen parfüm ve benzeri ürünlerde fazla miktarda metanol saptandığı belirtilen açıklamada "Sahte ürünler, ciltte tahrişe, hassasiyet, kızarıklık, kaşıntı ve döküntüye hatta ciddi boyutlarda alerjik sorunlara neden olabilmektedir. Sahte oldukları düşünülen parfüm ve benzeri ürünlerde fazla miktarda metanol saptanmıştır" bilgisi yer aldı. Daha önceki yıllarda kozmetik laboratuvarlarına gönderilen kolonyalarda da yüksek oranda metanol tespit edildiğine dikkat çekilen açıklamada, metanollü kolonyaların içilmesinin ciddi görme bozukluğu, körlük, kusma, karın ağrısı, böbrek yetmezliği, koma ve ölüm vakalarına sebebiyet verdiğinin kanıtlandığı anımsatıldı. RSHM Başkanlığı'nca yapılan açıklamada, sahte saç bakım ürünlerinin de ciddi boyutlarda saç dökülmelerine sebebiyet verdiği bildirildi. Tüketicilere Sorumluluk Düşüyor Tükecinin doğrudan sağlığını etkileyen sahte ürünlerin çevreye de zarar verdiğini vurgulayan Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı sprey deodorant ve diğer kozmetiklerin içeriğindeki maddelerin ozon tabakasını tahrip ettiğini hatırlattı. Kozmetik ürünlerin ambalajlarının çöpe atılmadan önce bir daha kullanılmayacak duruma getirilmesinin büyük önem taşıdığına işaret edilen açıklamada, kozmetik ürünler alınırken şu hususlara dikkat edilmesi istendi: -Şüpheli ürünler alınmamalı. - Büyük şehir ve sayfiye yerlerindeki pazar yerlerinde kontrolsüz satılan ürünleri almamaya özen gösterilmeli. NELERE DİKKAT ETMELİYİZ. -Satın alınacak kozmetiklerin özellikle dış ve iç ambalajlarının temiz, üzerindeki yazıların düzgün ve okunabilir olmasına, ambalaj üzerinde yer alması Yönetmelik açısından gerekli olan, içeriği, miktarı, saklama koşulları, son kullanma tarihi veya açıldıktan sonraki kullanım süresinin yazılmış olmasına dikkat edilmeli. -Cam şişeli ürünlerin, görülebiliyorsa içindeki sıvıların berrak ve homojen olmalarına, kaliteli camdan ve kapak sistemlerinin çalışır durumda olmasına özen gösterilmeli.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 517
favori
like
share
AYIŞIĞI Tarih: 03.03.2009 19:06
bazı markalarda özellikle gözde çok ciddi
alerjik fonksiyonlara sebep oluyor marka bile
alırken dikkat etmeli bencede
NaZ Tarih: 03.03.2009 18:58
Bu konuda çok dikkatli olmak gerekiyor. Ben sadece markali ürünler kullanmaya dikkat ediyorum. Bilmedigim yerleden kozmetik ürünleri almam, aldigim yerler herzaman ayni ve belli basli yerlerdir.
horoscope Tarih: 02.03.2009 08:40
[COLOR=cyan]gerçekten degerli bilgiler için teşekkürler
Sindy Tarih: 18.02.2009 19:47
Makyaj malzemesi alirken mutlaka markali olanlarini secerim
ayrica test icin acikta birakilan kozmetik urunlerinide hic kullanmam, oralardanda mikrop kapilabilir, cok dikkat etmek gerekir
paylasim icin tesekkurler
SU-PERISI Tarih: 16.02.2009 16:26
Malesef insan saglıgı ile oynayıp sahtelerini yapıyorlar, kozmetik ürünlerini alırken dikkat etmek gerekir.