Çarşı Bir Başka Taraftarlık Kitap Özeti - Çarşı Bir Başka Taraftarlık Kitap Tanıtımı

Yüksek lisans tezinde Beşiktaş taraftarlığını ve Çarşı Grubu'nu inceleyen Sema Tuğçe Dikici'nin “ÇARŞI – BİR BAŞKA TARAFTARLIK” adlı kitabı Kartal Yuvası mağazalarımızda satışa çıkıyor.
Futbol tarihi, Türkiye’de futbol kültürü ve taraftarlık olgusu, Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün Türk futbolundaki yeri ve öneminden Çarşı Grubu'nun kuruluş öyküsüne, tribünlerdeki simge ve sembollerinden tezahüratlarına, sosyal alandaki etkinliklerine kadar birçok konunun ve fotoğrafların yer aldığı bu eser, kitap satış siteleri ve kitabevleri ile birlikte BJK İnönü Stadyumu’ndaki Kartal Yuvası mağazalarında ve Capitol Kartal Yuvası’nda yarından itibaren satışa sunulacak.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 670
favori
like
share
AYIŞIĞI Tarih: 28.02.2009 00:38


BİR BAŞKA TARAFTARLIK

Basım Tarihi : 02 - 2009
· Sayfa Sayısı : 192
· Etiket Fiyatı : 15.00 TL

Çarşı nedir? Genellikle karşı oldukları üzerinden tarif edilen grubun tarihi ve gelişme dinamiklerine ışık tutmak üzere yapılan bu çalışma, sorunun yanıtını grubun tarihi, politik çizgisi ve başvurduğu simgesel ifade kanalları üzerinden ararken vurguyu "Halkın Takımı Beşiktaş" algısına yapmakta.Dikici'ye göre Çarşı her konuda söyleyebilecek sözü olup, her şeye karşı olabilendir. Tribünlere bir etiket gibi yapıştırılmak istenilen; avarelik, cahillik, ırkçılık ya da saldırganlık gibi sıfatların aksine kıvrak zekânın, olan bitenlerden haberdar olmanın, "öteki"nin varlığını kabul edebilmenin kimi zaman görünen yüzüdür.

Asilikle harmanlanmış bir sevginin tezahürü olan Çarşı ruhunu yeniden üreten taraftar kitlesini diğer gruplarından farklı kılan nokta, Beşiktaşlı kimlikleriyle çevresel, kültürel, siyasal ve sosyal mesajlar vermeleri, taraf olmaları ve bu bağlamlarda oluşturdukları son derece yaratıcı tepkisel söylemleridir.