Kıssalar,bize bizi anlatır;içimizdeki kimliği ortaya çıkarır,üzerimizdeki perdeyi kaldırır ve fıtratımızı gösterir.


Kıssalar bir aynadır,bizim iç halimizi yansıdır.
Kıssalar,bizden önceki insanların yaşadıklarıdır.Hepsi bize bir örnektir,ibrettir,davettir,uyarıdır,çağrıdır.

Kıssalar, hal diliyle bizlere öğüt verir,Hakkı anlatır, doğruya dönüş imkanı hazırlar,bu yolda rehberlik yapar.

Kıssalar , gönül kulağına hitap eder,vicdana seslenir, kalbe dokunup"Ölmeden önce uyan! "der.

Kıssalar , düşündürür, bazen tebessüm ettirir, bazende ağlatır.Ne haldeyim diye düşünmek,düşünüp de kötülükten taşınmak,yerince gülmek veya ağlamak gerçek akıl sahiplerinin işdir.

Kıssalar , bir fırsattır.Bu fırsat,doğruyu düşünme ve anlama fırsatıdır.Doğru düşünen doğruyu anlar, doğruyu anlayan, fani olanla ebedi olanı fark eder ve ebedi olana yönelir.İhlasla Hakk'a yönelen kimsenin gönül gözü açılır,kalp kulakları işitir,aklı nurlanır, Kur'an ve kainat kitabından verilen ilahi mesajı alan hazırlığına başlar ve yola çıkar.

Gidilecek yol, aslında bir tanedir;o da alemlerin Rabbinin huzuruna giden yoldur.O 'ndan geldik , O'na döneceğiz.İkinci bir seçenek yok.O huzura , kimi Rabbine dost olarak çıkar, huzur ve sevinçten yüzü dolunay gibi parlar.Kimi de eli ayağı bağlı kaçak bir köle olarak getirilir.Onun Rabbi için yapılmış zerre kadar hayır yoktur.Tam bir müflistir .Korku dan gözleri dışa fırlamıştır.Boynu büküktür.Yüzü asık ve karanlıktır.Onu iki ateş beklemektedir.Biri ilahi gazap, diğeri ebedi azap.

Bu halden yüce Allah'a sığınırız.

Kısaca kıssalar anlatır, bize de ibret ve tedbir almak düşer.


Alıntı..

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 742
favori
like
share
nichole Tarih: 16.02.2009 10:34
güzel hikayeler ellerine sağlık
Terakkiperver Tarih: 16.02.2009 01:28
Mutluluğu Arayan Kedi
Büyük kedi kuyruğuyla oynayan küçük kediye sordu: "Neden kuyruğunu kovalayıp duruyorsun?" Küçük kedi: "Bir kedi için en güzel şeyin mutluluk, mutluluğunda kuyruğum olduğunu öğrendim. Kuyruğumu kovalıyorum, kovalıyorum… Sonunda onu yakaladığım zaman biliyorum ki mutluluğu da yakalamış olacağım" dedi.

Bu cevaba gülümseyen yaşlı kedi şöyle cevap verdi: "Gençken bende senin gibi mutluluğun kuyruğumda olduğuna inanıyordum. Yıllar geçtikçe anladım ki ne zaman onu kovalasam, o benden uzaklaşıyor, ne zaman kendi işime baksam o hep peşimden geliyor."


Hayatta erişmek istediğimiz hedefler vardır. Bunlara ulaşmak isterken çeşitli araçlar kullanırız. Ulaşmak istediğimiz hedefleri iyi belirlemeli ve bunlara ulaşırken amaçlarla araçları birbirine karıştırmamalıyız.
Terakkiperver Tarih: 16.02.2009 01:25
Güçsüz Fil
Yetişkin filler çok güçlü hayvanlardır. O kadar ki hortumları ile bir tonluk yükü kolayca havaya kaldırabilirler. Ancak küçük yaşta ağır bir zincirle demir kazığa bağlanan bir fil ise henüz güçsüzdür. Bu durumda iken ne kadar zorlarsa zorlasın zinciri kıramaz veya demir kazığı yerinden oynatamaz.

Bu şekilde büyüyen bir fil ileride ne kadar büyük ve güçlü olursa olsun demir kazığa bağlandığı takdirde ondan kurtulmaya çalışmaz, çünkü küçükken bunun aksinin mümkün olmadığına inanmıştır.


Her insanın içinde potansiyel büyük bir güç vardır. Ancak pek çok insan bu gücün farkında bile değildir. Engelleri aşmak ve hedeflerimize ulaşmak için içimizdeki bu gücü açığa çıkarmamız gerekir.

Gücünün farkında olmayan birinin başarılı olması mümkün değildir.
Terakkiperver Tarih: 16.02.2009 01:22
Kuyruğunu Dik Tutan Fare
Ormanın birinde sürekli diğer hayvanlara musallat olan bir fare yaşamaktadır. Fareden çok çeken hayvanlar günün birinde toplanır ve ondan kurtulma görevini "ezeli düşmanı" kediye verir. Farenin peşine düşen kedi onu bir ağacın altında olacaklardan habersiz beklerken görür, usta bir avcı gibi sessizce yaklaşır arkasından. Pençesini kaldırır, ama kedinin gölgesini gören fare şimşek hızıyla fırlar. Hızlı bir kovalamaca sonunda düz bir ovaya gelirler. Sağına soluna bakan fare kaçacak yer olmadığını görür.

Tek çare, düz ovanın ortasında yalnız başına otlamakta olan inektir. Nefes nefese ineğin yanına doğru koşar ve başlar yalvarmaya. Fareden az çekmeyen inek önce yardım etmek istemez ama yalvarmalarına fazla dayanamaz ve onu saklamaya razı olur. "Peki, peki. Uzatma da geç şöyle arkama" der inek.

Fare arkasına geçince inek pisliğini üzerine bırakır. Fare pisliğin içinde kaybolur, ancak dik kuyruğu dışarıda kalmıştır. Kuyruğu gören kedi hemen ineğin yanına gelir. Kuyruğundan tuttuğu gibi fareyi pislikten çıkarır ve oracıkta yer.

1. Üzerinize her pislik atan düşmanınız değildir.
2. Sizi pislikten çıkaran herkes dostunuz değildir.
3. Boğazınıza kadar pisliğe gömülmüşseniz, kuyruğunuzu fazla dik tutmayın.

Bilgeliğe ulaşanlar, yaşadıkları olaylardan ders çıkaranlardır.
Terakkiperver Tarih: 16.02.2009 01:20
Karınca Kito
öykü Mahkumun biri, yalnız kaldığı hücre içinde bir karınca ile arkadaşlık yapar. Kito adını verdiği bu karınca zaman içerisinde adamın talimatlarına göre hareket eder hatta takla atmayı bile öğrenir.

Mahkum, insanların Kito'ya hayran kalacağını ve göreceği büyük ilgi sayesinde zengin olacağının hayalini kurmaktadır. Hapisten tahliye olduğu gün Kito'yu kibrit kutusunun içine koyarak bir kafeteryaya gider. Amacı insanların Kito'ya nasıl tepki vereceğini test etmektir.

Karıncayı kibrit kutusundan çıkaran eski mahkum garsonu çağırır. Amacı garsona Kito'nun marifetlerini göstermektir. Garsona "Masanın üstünde duran şu karıncayı görüyor musun?" diye sorar sormaz, garson elindeki bezle karıncayı alır ve "Afedersiniz beyefendi" diyerek Kito'yu öldürür.

Her kişinin kendine ait değerleri ve inançları vardır. Bir kişi için çok önemli olan bir olay diğeri için pek de önemli olmayabilir. Kişileri kendi inanç sistemimize göre değerlendirirsek sorunlarla karşılaşabiliriz. Yapmamız gereken kişilerin inanç ve değerlerine saygılı olmak ve ilişkilerimizde kendimizi onların yerine koyarak hareket etmektir.

Altının değerini en iyi sarraf bilir.