Evlilik Cüzdanı - Yabancı ülkelerde evlilikler - Başvuru sırasında gerekli Evraklar

Bir Kişinin evli olup olmadığı resmi evraklarla ispatlanabilir. Bu resmi evrakların en geçerlisi de evlilik cüzdanıdır. Evlilik cüzdanı iki kişinin bir aile oluşunu ispatlamaktadır. Çiftlerin hazırlıklarının en önemlisi ve can alıcı noktası bu hazırlıklardır. Şayet bu zamana kadar yaptığınız hazırlıkları, resmiyete dökemezseniz o zaman hiç bir şey elde etmemiş sayılırsınız. Resmi işlemlere başlamadan önce nasıl bir düğün istediğinizin kesinleşmiş olması gerekir. Çünkü bu özel günde her etap birbirini aksamadan izlemelidir.

Nikahın tarihi ve saati de düğün davetine bağlıdır. Nikahınızın davetin verileceği yerde mi, yoksa nikah salonunda mı kıyılacağı konusunda karar verin. Eğer nikah salonunda kıyılacaksa hangisi olacağını belirleyin. Çünkü nikahınız davetin verileceği yerde olacaksa başvuru sırasında yetkililere bu adresin de verilmesi gerekiyor. Böyle bir durumda ayrı bir ücret ödemeniz gerekiyor. Nikah yerini belirledikten sonra başvuru için gerekli evraklarınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz. İstenilen evraklar; Resmi prosedürlerde genel olarak yapılan hazırlıklar şöyle;

Kamu kurum ve kuruluşlarında en önce evlilikte aranan il sağlık durumunun, akli şuurunun yerinde olması, zührevi ve bulaşıcı hastalık taşımaması gerekmektedir.
Evli olmamak, reşit olmak : Erkeğin ve kadının 18 yaşını bitirmesi gerekmektedir.Anne Baba rızası olmadan evlenmelerde kız 15 , erkeğin 17 yaşını bitirmesi gerekir.Bu yaşları tamamlamayanların yetkili mahkemeden 88. madde kararı alınır ve yine anne baba rızası alınarak yetkili kurumca onaylanarak belgelere eklenir.


Yakın akraba olmamak. Başvuru sırasında gerekli olan evraklar ise; Eşinizin ve sizin 4' er adet renkli fotoğrafı, nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopileri, ikametgah belgeleri ve nüfus kayıt örnekleri tamamlanması gereken belgeler arasında. 2 adet posta pulu ve zarfı ile müracaat etmeniz gerekiyor., Fotoğraflı ikamet ve Nüfus suretleri bağlı bulundukları mahalle muhtarlıklarınca doldurulup tasdik ettirilir. Nüfus Müdürlüklerinden en son medeni hallerini gösteren Nüfus Kayıt örneği alınır. Evlenecek çiftlerin tarafından imzalanmış 4 nüsha Evlenme Beyannamesi 1 er adedi fotoğraflı olarak doldurulur. Belgelerle birlikte saat 08.30 ile 11.00 arası evlendirme müdürlüğü'ne müracaat edebilirsiniz. ğer belirlediğiniz tarih ve saatte başka nikah yoksa, nikah işlemleriniz başvurur başvurmaz tamamlanıyor. Eğer nikahınızı bağlı bulunduğunuz ilçe dışında bir nikah salonuna kıydırmak isterseniz, ilk önce kendi ilçenizin nikah salonuna başvurmanız ve oradan bir sevk kağıdı almanız gerekiyor. Daha sonra bu sevk kağıdı ve başvuru için gerekli evraklarla istediğiniz nikah salonuna başvurabilirsiniz.
Yabancı uyrukların ilk önce bulundukları şehirdeki konsolosluklardan bekarlık belgelerini almaları, bunu valilikteki Vilayet Hukuk İşleri Bürosu'ndan onaylatıp 3 adet fotokopi çektirmeleri gerekiyor. Pasaportlarını yeminli tercüme bürosunda tercüme ettirip noterden onaylatılması ve bütün bu evraklarla başvuracaklar. Bunun dışında başvuru sırasında pasaportun aslının ve 2 adet fotokopisinin de bulunması koşulu var. Çiftler, sağlık kontrollerinden geçmesi gerekiyor.
Resmi işlemler evlendikten sonra da tamamlanmış sayılmıyor.. Bir kısmını siz, bir kısmını da nikah dairesi gerçekleştiriyor. Nikah dairesi, bağlı olduğunuz nüfus dairelerine yeni medeni durumunuzu bildiriyor. Size de, evlilik cüzdanınızı yanınıza alarak nüfus cüzdanlarınızı yeniletmek kalıyor. Başvurularda resmi nüfus cüzdanları ve fotokopileri bulunması gerekmektedir.
Nüfus idaresine müracaat sırasında çiftlerin ayrı ayrı ikişer adet fotoğrafları, ikamet isteniyor. Daha sonrada doğum yerine göre faks çekilip sonuç alındıktan sonra yeni nüfus cüzdanları teslim ediliyor.
Yabancı ülkelerde evlilikler iki türlü oluyor. Belediye ve Kiliselerde. Müslüman olan ülkelerde ise Belediyelerde kıyılıyor. Müslüman olan ülkelerin bir ayrıcalığında belediye nikahı kıyıldıktan sonra evlerinde imam nikahı kıydırıyorlar. Uluslar arası anlaşmalar doğrultusunda her ülkenin evlilik şekli ve evlendirme şartları farklı farklıdır. Bu şartları öğrenmek için Yabancı ülkelerde evlilik şartlarına bakabilirsiniz. Evlilikte mal rejimi de önemli bir unsurdur. Çiftler arası mal rejmi noterlikler vasıtasıyla yapılmaktadır. Çiftlerin mal üzerindeki payları garanti altına alınmış olmaktadır. Boşanma veya ölüm akdinde eşlerin mal hakları kanunlarca korunsa da garanti altına alınması öngörülmektedir. Evlilikler hangi durumlarda fesih edilir. Şartlar nelerdir. Bunların hepsini öğrenmek istiyorsan Mal rejimi ve evliliğin feshi bölümüne bakmanız yeterli olacaktır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1202
favori
like
share
Sylar Tarih: 17.02.2009 14:04
Muhtarlıkta çalıştığım için öğrendim bu ve benzeri işlemler için neler gerekir nelere gidilir.
Birgün kısmet olursa zorluk çekmem.
AYIŞIĞI Tarih: 16.02.2009 23:35
teşekkürler bilgilendirme için sağolasın arkadaşım