kudret narının faydaları - kudret narının kullanımı


Kudret narının meyvesi ve yaprakları, mineral ve vitaminler ,özellikle demir, kalsiyum, fosfor ve B vitaminleri açısından zengindir.

Yaprakları ve kökleri ile hazırlanan çözeltiler, hemoroit şişkinliklerini indirir.Yapraklarındanan elde edilen çözelti öksürük kesici ve ateş düşürücü olarak faydalıdır,aynı zamanda pürgatif (barsak boşaltıcı) ve antihelmintik ( barsak kurtlarına karşı) etkilidir.

Kadınlarda kısırlık tedavisi için ve karaciğer bozuklukları için iyileştirici olarak kullanılır.Kudret narının anti-mikrobial etkisi olduğundan, iltihaplı yaraların tedavisinde de faydalı olduğuna inanılır. Son bilimsel yayımlarda, substans Q içerdiğinden AIDS tedavisinde değerli olabileceği bildirilmiştir.


Kudret Narının faydaları:

Kolit - Ülser - 12 parmak - Gastrit, Asit fazlası gibi mide-barsak sistemine bağlı tüm hastalıkları kalıcı ve kesin tedavi eder,Karaciğeri destekler,Egzama ve sedefe fayda verir,Yara ve iltihapları giderir,Barsak tembelliğini giderir, Hücre yeniler,

Rahim yaralarına fayda verir,

Yanık ve yaralara lapası vurulur.

Aynı zamanda yüksek oranda E vitamini ve kaliteli protein içerir.
Sindirim sistemi hastalıkları için ( ülser,gastrit,hemoroid,kolit) çok etkili olmaktadır.


Haricen de açık yaralarda , yanık , egzama ve sedef gibi hastalıklar için merhem olarak kullanılmaktadır.


Zeytinyağı ile mantarlı egzamayı tedavi etmek için merhem olarak kullanılmaktadır.


Ülserli hastaların tedavisinde ballı kudret narı karışımları da kullanılır.
Türkiye'de kullanılan reçetesi şöyledir :


Bir adet olgunlaşmış kudret narı , küçük parçalar halinde doğranarak yarım litrelik bir şişeye koyulur.Üstüne de zeytinyağı doldurularak şişe güneşte bırakılır.Bir kaç hafta içinde kudret narları yumuşayıp pelte haline gelir.Bundan sonra kullanıma hazırdır.


Kudret narıyla hazırlanan bu ilaç; mayasılda, egzamada ve ciltteki yaralarda çok yararlıdır.Bu yağ sabah ve akşam doğrudan yaranın üstüne sürüldüğünde , bir kaç gün içinde yara iyileşir.

Kullanım Şekli :

1.)Taze meyve için : Kudret narı, olgunları balla karıştırılarak tüketilebiliyor. Olgunlaşarak kavuniçi rengi alan meyve, tabakta eziliyor, bir miktar balla karıştırılıp, sabahları aç karnına 1 çorba kaşığı yeniliyor. Üzerine hiçbir şey kullanılmıyor.

2.)Tazesinin olmadığı zaman :

Önce çekirdekleri temizlenen kudret narı, küçük küçük doğrandıktan sonra bir kiloluk bala karıştırılıyor. Ağzı kapalı şekilde bir ay kadar bekletilen karışım, hafif sulanabilir. Bozuldu sanmayın.’ Şeker hastalarının bu karışımı almalarının sakıncalı olabileceğini, bu nedenle zeytinyağı ile kullanımın daha uygundur : ‘Zeytinyağı, meyvenin içindeki etmenleri daha kolay emiyor.

Halis zeytinyağı içinde 6 ay bekletilen kudret narı ise her sabah bir çorba kaşığı tabağa konularak, 1 çorba kaşığı süzme balla karıştırılarak aç karna yeniliyor.Olgun meyveler bir kavanozun içerisine zeytinyağı ile konuyor. Ağzı kapatılan kavanoz bir ay bekletiliyor. Daha sonra aç karnına yemeklerden önce alınması öneriliyor. Hastanın rahatsızlığının şiddetine göre günde üç öğünden önce aç karnına bir kaşık alınabilir.


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 7442
favori
like
share
AYIŞIĞI Tarih: 16.02.2009 19:19
evet benim aldığım yerde oradaki aktarlardan biri
nichole Tarih: 16.02.2009 15:04
bursada çiçekciler pasajındaki aktarlarda vardı kargo ilede gönderiyorlar.yıllanmış olanlar daha faydalı diye duymuştum.
MaRaBoGLu61 Tarih: 16.02.2009 14:49
himm bunun almancasini bulmak lazim
biz almanyadayiz burada arastirmak lazim
AYIŞIĞI Tarih: 16.02.2009 14:37
Sonbaharda toplanan meyveleri taze olarak yendiği gibi tohumlarından kudret narıyağı veya macunu yapılabililiyor,birde baharat satan yerlede bulunabiliyor yapılmışı ben alıyorum oradan biliyorum
MaRaBoGLu61 Tarih: 16.02.2009 14:21
Kudret Narının faydaları:

Kolit - Ülser - 12 parmak - Gastrit, Asit fazlası gibi mide-barsak sistemine bağlı tüm hastalıkları kalıcı ve kesin tedavi eder,

Bu kismi beni ilgilendiriyor denemem lazim
ama nerede bulacagimi bilmiyorum
tesekkurler paylasim icin