TIP'ta çığır yaratacağı, kötü anıların silinmesi için kullanılacağı açıklanan geliştirilen hapın, stres ve depresyonun yarattığı sağlık sorunlarla karşılaşan, travma geçiren hastaların tedavisinde kullanılabileceği bildirildi.
Tıpta dönüm noktası sayılabilecek hap, travma sonrası gelişen stres sorunu yaşayan hastalarda kullanılabilecek. Üzerinde hâlâ çalışmalar süren kötü hafızaları sileceğine inanılan hapın, ‘Travma sonrası stres bozukluğu’ ile karşı karşıya olan ayan hastalar üzerinde kullanılmak üzere geliştirildiğini yazan Daily Mail gazetesi, bazı vakalarda tedavinin çok büyük faydalarının olacağının bilinmesine rağmen bu yöntemin kişileri kimliklerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya bırakacağını ifade etti.
Londra Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Daniel Sokol, hafızadan kötü anıların silinmesinin vücuttan hastalıklı 1 parçanın çıkarılıp alınması kadar basit açıklaması olmadığını, bu yöntemin uygulandığı hastaların yaşadıkları olayların hafızlarında silinmesiyle kimliklerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalacaklarını öne sürdü. Birkaç yıl içinde piyasaya sunulması beklenen hapın doktorlar tarafından hastalara önerilmeye başlanmadan önce daha birçok testen geçmesi gerektiği savunan bilim adamları, birçok kişi için dönüm noktası sayılabilecek hapla ilgili etik tartışmaların da gündemi uzun süre meşgul edeceğini bildirdi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 482
favori
like
share
EFSANE1903 Tarih: 16.02.2009 21:30
HARİKA BİŞE O ZAMAN YA!!!
HiLaL_66 Tarih: 16.02.2009 21:07
Ben istiyrm o haptan