Soner Yalçın (1966 - .... )

1966 yılında Çorum'da doğdu. 1987'de "2000'e Doğru" dergisinde gazeteciliğe başladı. Ardından, 1995 yılına kadar "Aydınlık" gazetesinde çalıştı. Daha sonra "Siyah Beyaz" gazetesi, Show TV, Star TV gibi kuruluşlarda görev aldı. Bir süre "Sabah" gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Yabancı gazetelerde makaleleri yayımlanan, çeşitli yerli ve yabancı belgesellere katkıda bulunan Yalçın, halen CNN Türk’te çalışmaktadır.


Show Tv'de ve Kanal D'de 2003-2005 yılları arasında yayınlanmış olan Kurtlar Vadisi adlı dizinin ve Kanal D'de yayınlanan Sağır Oda adlı dizinin "Konsept Danışmanlığı" görevini de üstlenmiştir. 2007 Şubat ayından itibaren Hürriyet gazetesinde pazar günleri ilginç tarihi olaylar konulu yazılar yazmaya başlamıştır.


Kitapları


Efendi 2: Beyaz Müslümanların Büyük Sırrı
Efendi: Beyaz Türklerin Büyük Sırrı
Bay Pipo
Beco
Behçet Cantürk'ün Anıları
Binbaşı Ersever'in İtirafları
Reis
Teşkilat'ın İki Silahşörü
The Özal Bir Davanın Öyküsü

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 515
favori
like
share
Nehir Tarih: 18.02.2011 07:38
soner yalçın tutuklandı
Soner Yalçın,1966 yılında Çorum'da doğdu. 1987'de "2000'e Doğru" dergisinde gazeteciliğe başladı. Ardından, 1995 yılına kadar "Aydınlık" gazetesinde çalıştı. Daha sonra "Siyah Beyaz" gazetesi, Show TV, Star TV gibi kuruluşlarda görev aldı. Bir süre "Sabah" gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Yabancı gazetelerde makaleleri yayımlanan, çeşitli yerli ve yabancı belgesellere katkıda bulunan Yalçın, halen CNN Türk’te çalıştı.

Show Tv'de ve Kanal D'de 2003-2005 yılları arasında yayınlanmış olan Kurtlar Vadisi adlı dizinin ve Kanal D'de yayınlanan Sağır Oda adlı dizinin "Konsept Danışmanlığı" görevini de üstlenmiştir. 2007 Şubat ayından itibaren Hürriyet gazetesinde pazar günleri ilginç tarihi olaylar konulu yazılar yazmaya devam ediyor.

Soner Yalçın'ın önemli süreci İşçi Partisi'nin Aydınlık hareketinde yetişmesiydi. Yalçın, Aydılık dergisinde Ankara temsilciliği döneminde haberlerinden sıkça söz ettirmeye başlamıştı.

Yalçın'ın gazeteci ustası Ergenekon soruşturmasından tutuklu bulunan Gazeteci Hikmet Çiçek olduğu biliniyor.

Bu dönemde Yalçın'ın Binbaşı Cem Ersever'le Aydınlık'ta yaptığı röportaj gazetecilik hayatının dönüm noktası oldu. Cem Ersever'le röportaj daha sonra Soner Yalçın ve Hikmet Çiçek kaleminden kitaplaştırılmıştır.

Yalçın'ın Aydınlık hareketinden ayrılması sonrası "Efendi 1" Efendi 2", "Pay Pipo", "Teşkilat'ın İki Silahşörü" gibi kitaplarıyla tekrar gündeme geldi.