Curali, Yozgat ilinin Çayıralan ilçesine bağlı olan küçük bir kasabadır.

1995'e kadar «köy» statüsünde olan Curali, bu tarihten itibaren «kasaba» statüsüne geçmiştir. Edebiyat alanında önemli ürünler vermiş üç Yozgatlı yazardan Abbas Sayar Yozgat merkezinden, Yusuf Ziya Bahadınlı Yozgat'ın Bahadın Kasabasından, Vehbi Bardakçı ise bu köyden çıkmıştır. Edebiyatımıza, Yarım Kalan Türkü, Kapı Kapı, Evrenin Gizli Boyutları, İnsan Sevdikçe Güzelleşir, Kelebek Vadisi, Özgürlük ve Dünyanın En Güzel Kitabı gibi eserler kazandıran Vehbi Bardakçı, o zamanlar «köy» statüsünde olan Curali'de doğmuş ve gençlik yıllarını da bu köyde geçirmiştir.

Vehbi Bardakçı, 1979’da Kültür Bakanlığı ödülünü alan Acılar Paylaşılmaz adlı ilk öküsünde, o zamanlar «köy» statüsünde olan Curali’yi şöyle anlatır: «Eylül kendini usul usul toparlıyordu. Pörsümeye yüztutmuş yapraklar, soluk bir sarıya dökmüştü yaşamı. Kuşlar da uzaklara gitmiş, sadece serçeler pineklemiş kalmıştı dallarda. Acı bir sessizlik sinmişti doğaya. Curali Köyü, umudunu, alın terini devşiriyordu topraktan. Herkes, “eylüle güvenilmez“ diye, yangından mal kaçırır gibi hasadını içeri alıyordu. Cevizler toplanıyordu bir koldan. Bir koldan bağ bostan bozuluyordu...»

Yazar, «Önü Bahçeli Ev» adlı Mersin Gazetesinde çıkan haftalık köşe yazılarının birinde, uzun süre ayrı kaldığı köyüne ve insanlarına hasretini şöyle dile getirir: «Ben otuz yıldır hasret kaldığım köyümün insanlarını tanımak ve sevmek istiyorum. Orda benim çocukluğum, gençliğim, umutlarım, özlemlerim, kavgalarım, aşklarım var. Orda babamın mezarı, anamın mezarı var. Önü bahçeli bir evimiz var. O evde benim ne anılarım var biliyor musunuz? Ben Avrupa metropolünde yaşıyorum, her imkân mevcut, fakat ben Curali’nin tozlu yollarını, anamın patates böreğini özlüyorum. Ben ülkemi çok seviyorum, on yıl boyunca hep aynı rüyayı gördüm. Curali on yıl boyunca rüyalarıma girdi, sıçrayarak uyandım yataklardan. Berlin’de olduğumu anlayınca hüzünlendim, duygulanıp ağladım...»

1960'lara kadar geçim kaynağı bağcılık, tarımcılık ve ormancılık iken, 1960'lardan sonra Avrupa'ya emek göçünün başlamasıyla Türkiye'nin birçok kasaba ve köyleri gibi bu emek göçüne Curali de katılmış ve geçimini dışardan sağlamaya başlamıştır. Resmi kayıtlarda nüfusu 1000'dir. Eğitim, iş, sağlık gibi temel ihtiyaçları için yakın olması nedeniyle Yozgat'tan daha çok Kayseri ile bağlantılıdır.
curali köyü-cayiralan curali-cayiralanin köyleri-curali resimleri-curali hakkinda

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2110
favori
like
share