Bilgisayar Görme Sendromu, günde iki saatten fazla bilgisayar ile çalışan kişilerin yüzde 90`ında ortaya çıkabilen yaygın bir rahatsızlık... Opr. Dr. Nursen Şen hastalığın belirtilerini Gözlerde kızarıklık, yanma, batma, sulanma, yorgunluk hissi, odaklanma güçlüğü, çift ve bulanık görme, baş ağrısı, boyun ve omuz ağrıları” olarak sıralıyor. Gözyaşı, gözün en şeffaf yüzeyi olan kornea tabakasının tahriş olmasını engeller, gözün net ve rahat görüşünü sağlar diyen Opr. Dr. Şen; Gözyaşı, yapısında bulunan maddeler sayesinde dışarıdan gelen hastalıklara karşı gözün savunma bariyeri konumundadır. Göz kuruluğu önemsenmesi gereken bir problemdir. İleri aşamalarda gözün tahriş olmasına ve körlüğe kadar varabilen ciddi göz rahatsızlıkları oluşmasına neden olabilir uyarısında bulunuyor.

TAVSİYELER

> Bilgisayarınızın ekranı gözünüz ile aynı mesafede ya da birkaç santim daha aşağıda olmalıdır.

> Ekran ile aranızda mutlaka 30-40 santim mesafe olmalıdır. Daha uzak veya yakından bakmak gözlerinizde yorgunluğa sebep olur.

> Çalıştığınız ortamın aydınlatmasına mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir. Parlak ışık gözlerinizi yoracağından bu tür ışıklardan kaçınmalı.

> Ofis ortamının havalandırılması göz sağlığınız için önemlidir. Klimalar, göz kuruluğuna sebep olabilmektedir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 345
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 20.02.2009 12:00
Paylaşımın için teşekkürler.
HiLaL_66 Tarih: 18.02.2009 19:44
off bnm gözümde war işte bu göz kurulğu 5 saatten aşağı durmuyrm nette o yüzdn oluyo çok zor bişi