Kardeşi Kıskanmak Kişilik Sorunu mu?
Yaşamın her döneminde görülebilen kıskançlık duygusu, kardeşler arasında da gözlenebiliyor. Özellikle de çocukluk dönemlerinde... Bu kıskançlık kimi zaman doğal bir duygu olsa da kimi zaman kişilik bozukluğunun habercisi olabilir!
Kardeş kıskançlığı doğal bir duygu olduğu gibi, şiddeti ve dışa vurumu her çocuğa göre farklılıklar gösterebiliyor. Kardeş kıskançlığı duygusuyla savaşmak yerine çocuğunuza bu duygusunu nasıl kabul edebileceğiniz ve nasıl baş edebileceğini öğretebilirsiniz. Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü'nden Pedagog Güzide Soyak konuyla ilgili bilgiler verdi:

Davranış Şekli Değişiklikleri

• Anneden uzaklaşma ya da daha önceden istemediği şeyleri talep etme gelişebilir.
• İçe kapanabilir. Uyku ve yemek yeme ile ilgili sorunlar başlayabilir ya da aşırı sinirli olabilir.
• Alt ıslatma, parmak emme, bebeksi konuşma, ağlama görülebilir.
• Kendi başlarına yemek yemek istemeyebilirler.
• Anne-baba ile birlikte uyumak için hayali korku hikayeleri uydurabilirler.
• Anneyi kontrol etmek ve sevgisini sık sık sorgulama eğilimi gelişebilir.
• Okula gitmek ile ilgili sorun çıkartabilir.
• Bütün bu faktörler anne babanın tutumu ile azalabilir ya da çoğalabilir.

Anne-Baba Ne Yapmalı?

Anne ve babalar ne kadar eşit davranırlarsa çatışmanın o kadar az olacağını sanırlar. 5 yaş ile 10 yaşın ihtiyaçları ve bunların çözümünde kullanılan yöntemler aynı olamaz. Çocukların yaş dönemlerine uygun iletişim kurmak ve taleplerini bununla orantılı olarak değerlendirmek gerekir.
Tartışmaların olması olağandır. Bu tartışmaları çözümlerken kişisel sınırlarını da öğrenirler. Ebeveynler buna ne kadar müdahale ederse, baş etme becerilerinin de gelişmesini engellemiş olurlar. Fiziksel zarar vermedikleri ve birbilerinin haklarını taciz etmedikleri sürece anne-baba müdahale etmemeli, haklı ve haksız ayırımı yapmamalı.
Kıskançlığı yoğun yaşayan çocuk ile ilgili, günlük işlerde onun da seçebileceği bir yakından yardım istenmeli. Diğer kardeşin olmadığı baş başa geçirilen saatler de planlanmalı.
Unutulmamalı ki, kardeş bile olsalar her çocuğun kişiliği farklıdır. Farklılıklarına saygı gösterilmeli, kızmak yerine duygu ve düşüncelerini dinleyin.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 540
favori
like
share
nichole Tarih: 19.02.2009 10:18
ellerine sağlık